تاریخ انتشار: 1شهريور1395|12:32

| کد خبر: 188259

یک گام تا بازگشت الواح هخامنشی از آمریکا به ایران

وکیل ملت: رئیس سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری از تلاش این سازمان برای بازگرداندن بزرگترین مجموعه اشیای فرهنگی تاریخی هخامنشی از امریکا به ایران خبر داد.

به گزارش وکیل ملت به نقل از روزنامه ایران «مسعود سلطانی‌فر» در نشست مطبوعاتی دیروز خود گفت: «چنانچه مدعیان حمایت ایران از حادثه تروریستی سال ۱۹۹۷ در امریکا درخواست تجدیدنظر برای حکم استیناف الواح هخامنشی ندهند، این الواح پس از ۸۰ سال به کشور برگردانده می‌شود.»به گفته او با کمک سازمان میراث فرهنگی و دفتر امور بین‌الملل وزارت امور خارجه، سومین و آخرین حکم دادگاه درباره الواح هخامنشی در ۲۹ تیر امسال صادر شد که بر اساس آن، این الواح جنبه فرهنگی دارند و نه بازرگانی و قابل فروش نیستند؛ در حال حاضر اگر مدعیان پرونده در دادگاه درخواست تجدیدنظر دهند، بار دیگر باید جلسه آن تشکیل شود و در غیر این‌صورت، باقی مانده الواح به ایران بازگردانده می‌شوند.
 
 الواح هخامنشی 80 سال پیش در تخت جمشید پیدا شده بودند و برای بررسی، به عنوان امانتی سه ساله، به دانشگاه شیکاگوی امریکا فرستاده شده بودند که با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، دولت امریکا مانع از استرداد آنها شده بود.
سلطانی فر که در آستانه هفته دولت سخن می‌گفت ثبت جهانی 4 اثر «شهرسوخته شوش»، «منظر فرهنگی میمند»، «قنات‌های ایرانی» و «بیابان لوت» را از عملکرد سازمان میراث فرهنگی در سه سال گذشته دانست.
 
او همچنین به وارد شدن این سازمان به بحث دفاع‌مقدس اشاره کرد و گفت: مراسم «سوگواری و راهپیمایی اربعین» نیز مدتی پیش در فهرست آثار ملی قرار گرفت، که با این اقدام مقدمه ثبت جهانی این آیین نیز فراهم شد.
 
نیرو برای حفاظت از ۳۲ هزار بنای ثبتی نداریم
 
سلطانی فر در ادامه به ۵۵۰ مشارکت در مرمت خانه‌های تاریخی و راه‌اندازی هیأت‌ امناهای پایگاه‌های جهانی پس از ۱۰ سال توقف و ایجاد حدود ۲۰ مورد از این هیأت امناها از سه سال گذشته تاکنون اشاره کرد و گفت: فعال کردن انجمن‌های مردمی میراث فرهنگی یکی از مهم ترین اقداماتی است که موفق به انجام آن شدیم، چون معتقدیم برای ۳۲ هزار بنای ثبت ملی شده کشور ظرفیت‌ حفاظت‌مان محدود بود که با این اقدام امیدواریم ستون‌ها و بستر قانونی این اتفاق در کشور محکم‌تر شوند.به گفته او تا امروز یک مجموعه ۱۲۰ هزار نفری از انجمن‌های مردمی دوستدار میراث فرهنگی وظیفه حفاظت از بناهای تاریخی را دارند.
 
سلطانی‌فر با اشاره به اینکه مصوبه امریکا درباره محدودیت سفر اتباع 38 کشور به ایران در ورود گردشگران خارجی به کشور یک سکته محدود ایجاد کرد، گفت: «البته خوشبختانه در حال حاضر اوضاع عادی شده است که اگر این مشکل پیش نمی‌آمد، قطعاً آمار ورود گردشگران به کشور بیشتر بود.»رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مقایسه میان ورود گردشگران خارجی در سال ۹۴ به نسبت سال ۹۲ گفت: در حال حاضر با رشد ۲۹ درصدی مواجه شدیم که میانگین آن حدود ۹ درصد است. در واقع این میزان رشد ورودی حدود ۲/۲ درصد میانگین دنیاست.او همچنین درباره زمان صدور ویزای فرودگاهی گفت: صدور ویزای فرودگاهی در دو سال گذشته از ۱۵ روز به یک ماه و سپس سه ماه افزایش یافت که در حال حاضر اتباع ۱۹۰ کشور دنیا در ۹ فرودگاه کشور می‌توانند ویزا بگیرند که تعداد این فرودگاه‌ها در یک ماه آینده با افزایش چهار فرودگاه به ۱۳ فرودگاه می‌رسد و مدت آنها سه ماه و تمدید آنها ۱۵ روز است.
 
او در ادامه از تهیه مقدمات صدور ویزای الکترونیک با همکاری وزارت امور خارجه، وزارت کشور، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی خبر داد و گفت: کار صدور ویزای الکترونیکی نیز به صورت آزمایشی آغاز شده است.سلطانی‌فر در ادامه یکی از دستاوردهای خوب حوزه گردشگری را گسترش امکانات بوم‌گردی در مناطق روستایی دانست که از 37 اقامتگاه بوم‌گردی در حال حاضر به بالای 300 اقامتگاه افزایش یافته و این در حالی است که تقاضا برای صدور مجوز حدود 500 - 600 اقامتگاه بوم‌گردی هنوز ادامه دارد که باید به مرور این درخواست‌ها و اقامتگاه‌ها کنترل و نظارت شوند.به گفته‌ وی، متقاضیان استفاده از اقامتگاه‌های بوم‌گردی، خانه‌های روستایی هستند. او همچنین از مستقر شدن 19 نماینده از ایران به عنوان نمایندگان اطلاع‌رسانی بناهای تاریخی در کشورهای دیگر خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، باید 25 نماینده تا پایان سال در کشورهای مختلف با هدف معرفی جاذبه‌های تاریخی ایران در کشورهای دیگر مستقر شوند که تا کنون 19 نماینده مستقر شده‌اند.
 
این نمایندگان با استفاده از بخش‌های خصوصی فعال در کشورهای مختلف به کار گرفته می‌شوند و با هزینه‌ای معادل 10 درصد هزینه‌ای که بخش دولتی باید برای این کار اختصاص می‌داد، این کار را انجام می‌دهد.
 
او در ادامه برنامه‌های پیشنهادی اساسی در حوزه‌ گردشگری در برنامه ششم توسعه را تهیه شورای راهبردی گردشگری و تهیه برنامه جامع گردشگری کشور دانست و گفت: کانون ملی هماهنگی گردشگری با یک بستر قانونی خوب، همگرایی ایجاد می‌کند و همچنین نمایندگان 40 دستگاه دولتی و خصوصی در این کانون فعالیت می‌کنند.سلطانی‌فر در ادامه از برگزاری اجلاس ورزشی گردشگری «مجمع گفت‌وگوهای آسیایی» در نهم شهریور در تبریز خبر داد و گفت: کنوانسیون بین‌المللی راهنمایان اسفند امسال در ایران برگزار می‌شود. وی در باره اینکه چرا این سازمان توافقنامه‌ای با ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، کمیته امداد و بنیاد مستضعفان امضا نمی‌کند تا شاهد تخریب بناهای تاریخی از سوی این سه نهاد نباشیم، گفت: نخستین توافقنامه‌ای که ما امضا کردیم با سازمان اوقاف و امور خیریه بود. با کمیته امداد نیز جلسات زیادی داشتیم تا در بخش تأمین اشتغال مددجویان همکاری کنند.
 
درباره بنیاد مستضعفان نیز دو جلسه با مدیر قبلی و دو جلسه با مدیر جدید برگزار کردیم تا آنها وارد حوزه هتل‌سازی شوند اما مدیریت جدید بر این عقیده است که در بخش‌های دیگر گردشگری، سرمایه‌گذاری کنند.
 
بررسی تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه
 
سلطانی‌فر همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ساماندهی تعطیلات در دولت عنوان کرد: به هر حال ما در کشورمان جمعه تعطیل است و به‌نوعی پنجشنبه‌ها نیز نیمه‌تعطیل به حساب می‌آید و این در حالی است که در اکثر کشورهای دنیا شنبه و یکشنبه تعطیل است و به‌نوعی ما 4 روز ارتباطات بین‌المللی‌مان با دنیا دچار اختلال می‌شود.
 
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تأیید بررسی و استقبال از تعطیلی شنبه به‌جای پنجشنبه خاطرنشان کرد: این طرح در یکی از کمیسیون‌های دولت در حال بررسی است تا نظر همه نهادها و سازمان‌ها درباره تعطیلی شنبه به‌جای پنجشنبه گرفته شود و پس از آن در کمیسیون داخلی دولت و در نهایت در دستور کار دولت قرار گیرد.
 
پیگیری برخورد نیروی انتظامی با گردشگران اسپانیایی
 
معاون رئیس جمهوری در پاسخ به پرسش روزنامه ایران درباره برخورد سلبی روز شنبه نیروی انتظامی با برخی گردشگران اسپانیایی به‌دلیل عدم رعایت حجاب عنوان کرد: مسلماً این مسأله را از طریق معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی با سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی پیگیری خواهیم کرد تا این نوع رفتارها با اتباع خارجی که نادرست است بررسی شود، البته ما فقط یک طرف قضایا را شنیدیم و باید صحبت هر دو طرف را بشنویم کما اینکه برخوردهای سلبی با گردشگران نسبت به سال‌های گذشته خیلی بهتر شده است و چنین مواردی نیز نادر است ولی حتی یک مورد آن نیز نباید رخ دهد.

منبع خبر روز نو
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top