تاریخ انتشار: 1شهريور1395|14:15

| کد خبر: 188307

نمایندگانی که امضای خود را از پای استیضاح فانی پاک کردند!

وکیل ملت: زمزمه های لابی فراکسیون امید با دولت مردان و وزیر آموزش و پرورش از مجلس بلند شده است؛ وکیل الدوله ها واقعیت فرار از تقابل میان خود و دولت را پشت این موضوع که «کاندیدایی بهتر از فانی برای آموزش و پرورش وجود ندارد» پنهان کرده اند.

هنوز چند ماه از عمر مجلس دهم نگذشته بود که طرح استیضاح برخی از وزرا توسط نماینده اصلاح طلب مجلس علنی شد.

علی وکیلی نماینده اصلاح طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بعد از خبر استیضاح وزیر کار، اعلام کرد که وزرای دیگری در نوبت استیضاح قرار دارند؛ وی در توضیح این مسئله می گوید: «وزرای بعدی همان‌هایی هستند که مدت‌هاست در فضای عمومی جامعه مطالبه تغییر آنها مطرح است.»

یکی از وزارت خانه های پر حاشیه در سال های اخیر وزارت آموزش و پرورش بوده که از ابتدای شروع دولت یازدهم، معلمان بارها برای پیگیری مطالبات خود دست به اعتراض و تحصن زدند اما در نهایت وزیر آموزش و پرورش نتوانست نیازهای آنها را برآورده کند.

طی هفته های اخیر زمزمه های استیضاح فانی در مجلس به گوش می رسید؛ در حالی که سی و سومین اجلاس سران آموزش و پرورش در حال برگزاری بود، نمایندگان مجلس استیضاح فانی را کلید زده بودند؛ استیضاحی در آخرین سال دولت یازدهم که حاکی از عملکرد نامطلوب وزیر دولت اعتدال بود؛ عملکرد فانی تا جایی مورد قبول واقع نشد که حتی وکیل الدوله ها هم نتوانستند از آن چشم پوشی کنند.

ضعف مدیریتی فانی و تیم همراهش از آنجایی شروع شد که نگاه سیاسی و حزبی او و همکارانش در آموزش و پرورش غالب شد تا جایی که منافع معلمان و فرهنگیان قربانی عزل و نصب های گسترده در آموزش و پرورش شد.

این عزل و نصب ها در آموزش و پرورش زمینه باندبازی ها و رفتار های حزبی جناحی را به وجود آورده و این وزارت خانه را از اهداف اصلی خود دور کرد؛ مشکلات بیمه طلایی فرهنگیان و افشاگری های گسترده در خصوص فیش های حقوقی و پاداش های چند میلیونی صندوق ذخیره فرهنگیان در حالی که مطالبات اولیه معلمان روی زمین مانده است زمینه را برای این استیضاح فراهم کرد.

اگرچه در ابتدا نمایندگان از طیف های مختلف سیاسی در مجلس پیگیر استیضاح فانی بودند اما در ادامه علم استیضاح وزیر آموزش و پرورش به دست فراکسیون امید و اصلاح طلبان افتاد و ۷۵ امضا در مرحله اول جمع آوری شد.

حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار، و یکی از طراحان طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه جمع زیادی از نمایندگان به صورت شفاهی و پیامکی آمادگی خود را برای امضای طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده بودند می گوید: طراحان و امضاکنندگان طرح استیضاح فانی از هر سه فراکسیون امید، مستقلین و ولایت هستند و هدف آنها از استیضاح وزیر آموزش و پرورش حفظ حقوق و منافع فرهنگیان و ۱۲ میلیون دانش آموز است.

با گذشت یک هفته از زمان جمع آوری امضا برای استیضاح فانی، علیرضا رحیمی نماینده اصلاح طلب مجلس و عضو فراکسیون امید ضمن مخالفت با طرح استیضاح وزیر ورزش آموزش و پرورش گفت: ما با مشکلات فرهنگی و سیستم آموزشی در آموزش و پرورش مواجه هستیم ولی فضای عمومی و سیاسی کشور فضایی نیست که استیضاح فانی جواب دهد.

وی تاکید کرد: همکارانی که موضوع استیضاح را مطرح کرده اند به تدریج در حال پس گرفتن امضاهایشان هستند، امروز تلاشی برای پس گرفتن استیضاح از سوی برخی از نمایندگان مطرح شده است که امیدواریم هر چه سریعتر این استیضاح پس گرفته شود.

در نهایت نامه استیضاح فانی وزیر آموزش و پرورش با امضای تعدادی از نمایندگان  تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد. اما تلاش وکیل الدوله ها برای توقف استیضاح فانی همچنان ادامه دارد.

در شرایط فعلی که آموزش و پرورش نیازمند تغییرات جدی و بنیادی در بدنه خود بوده و می توان گفت با بحران مواجه است، نمایندگان اصلاح طلب و وکیل الدوله ها با سیاسی کردن فضای آموزش و پرورش، مصلحت این وزارت خانه را نادیده گرفته و رفتارهای حزبی و جناحی خود را در تصمیمات کلان کشوری دخیل می کنند.

برخی از این نمایندگان معتقد هستند که مشکل آموزش‌وپرورش« شخص وزیر » نیست و با استیضاح و جابه جایی وزیربه سادگی مشکلات آموزش‌وپرورش حل نخواهد شد؛ اما آیا همه واقعیت این بوده و شخص وزیر توانایی شناسایی و ریشه یابی مشکلات در بنده آموزش و پورش را ندارد؟

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top