کاهش نرخ سود به نفع بانک ها است

وکیل ملت: یک کارشناس بازار مالی با اشاره به اینکه مالکین اصلی بانک ها سپرده گذاران آن است گفت: اطلاعات بازارهای پولی طی چند سال گذشته نشان می دهد که کاهش سود سپرده بهترین ایده برای نظام بانکی نیست اما، طبیعی است که با کاهش نرخ تورم نرخ سود بانکی نیز کاهش یابد. کارشناسان معتقدند کاهش نرخ سود سپرده برای بانک ها شرایط بدی را پیش نمی آورد و در واقع آنها را به شرایط مطلوب نزدیک تر هم می کند.

تاریخ انتشار: 2شهريور1395|16:02

 کاهش نرخ سود به نفع بانک ها است
| کد خبر: 188560

به گزارش وکیل ملت انک ها در حال حاضر درآمدی ندارند و بخش بیشتر دارایی های آنها در املاک و مستغلات سرمایه گذاری شده است که نقد شوندگی کمی دارد، این موضوع در کنار مطالبات مشکوک الوصول باعث شده است که کاهش نرخ سود سپرده به نفع بانک ها باشد.
میثم رادپور معتقد است که ماجرای بانکداری و زیان احتمالی بانک ها، حتی در سو مدیریت ها به مردم رسیده و این مردم هستند که زیان اصلی را پرداخت می کنند. قرار نیست در خلال تصمیمات و اتفاقات نظام بانکی اتفاق خاصی برای بانک ها بیفتد. بانک ها سهام های ناچیزی دارند که گاه مدیران ارشد آنها نیز جزو سهامداران محسوب می شوند و جابجایی ارزش این سهام در بازار به ضرر بزرگی نمی تواند ختم شود.
این کارشناس بازار مالی با اشاره به اینکه مالکین اصلی بانک ها سپرده گذاران آن است افزود: اطلاعات بازارهای پولی طی چند سال گذشته نشان می دهد که کاهش سود سپرده بهترین ایده برای نظام بانکی نیست اما، طبیعی است که با کاهش نرخ تورم نرخ سود بانکی نیز کاهش یابد.
وی در ادامه اصرار دولت برای کاهش نرخ سود سپرده بانکی و نرخ سود تسهیلات را با توجه به نرخ تورم منطقی دانست و تصریح کرد: بانک ها باید متناسب با نرخ تورم، نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی را کاهش و افزایش دهند ولی بانک مرکزی باید بررسی کند که آیا زمینه انجام تغییر نرخ در سود سپرده و سود تسهیلات فراهم باشد.

با کاهش نرخ سود تسهیلات بانک ها از پرداخت تسهیلات امتناع می کنند
رادپور در پاسخ به سوالی در مورد ادعای یکی از رسانه های مخالف دولت مبنی بر اعتراض مدیران برخی از بانک ها به رییس کل بانک مرکزی نسبت به کاهش نرخ سود که باعث خروج گسترده سپرده های مردم از بانک ها شده است به ابتکار گفت: پول از سیستم بانکی خارج نمی شود و این ادعا ادعای درستی نیست، پول ها در شبکه بانکی می ماند و در بدترین شرایط از سپرده های بلند مدت به سپرده های کوتاه مدت منتقل می شوند و ترکیب سپرده در نظام بانکی عوض می شود که البته باعث کاهش ثبات سپرده می شود.
وی دلیل نگرانی های موجود را رقابت بین بانک ها دانست: اگر در کشور تنها یک بانک وجود داشت هرگز ادعایی مبنی بر خروج پول از سیستم بانکی کشور عنوان نمی شد، در شرایط کنونی کاهش نرخ سود سپرده باعث شده است که بانک ها بجای مثلا 1000 میلیارد تومان مجبور به کنار گذاشتن 1300 میلیارد تومان برای تامین پول نقد خود شوند زیرا احتمال اینکه مشتریان تمایل به جابجایی پول خود از بانکی به بانک دیگر داشته باشند افزایش یافته است. در واقع به دلیل چند بانکی بودن نظام پولی ایران، رفت و برگشت پول بین بانکی بیشتر شده است.
این کارشناس بازار پول و سرمایه به صحبت هایی مبنی بر کاهش مجدد نرخ سود سپرده اشاره و می افزاید: این موضوع برای بانک ها شرایط بدی را پیش نمی آورد و در واقع آنها را به شرایط مطلوب نزدیک تر هم می کند. بانک ها در حال حاضر درآمدی ندارند و بخش بیشتر دارایی های آنها در املاک و مستغلات سرمایه گذاری شده است که نقد شوندگی کمی دارد، این موضوع در کنار مطالبات مشکوک الوصول باعث شده است که کاهش نرخ سود سپرده به نفع بانک ها باشد. ویژگی دارایی های بانک ها ( املاک و مطالبات مشکوک الوصول) مخالف ویژگی بدهی های ( سپرده گذاری های مردم) آنهاست و کم شدن سود سپرده با کاهش اختلاف این دو ویژگی به کمک بانک ها می آید.
وی در ادامه افزود: بانک ها به شرط مطالبه سپرده گذار ملزم به پرداخت اصل و سود سپرده ها هستند. وقتی نرخ سود سپرده کاهش پیدا کند بانک ها در صورت مطالبه صاحب حساب سپرده، مجبور به پرداخت مبلغ کمتری می شود، پس در این شرایط اعتراض به کاهش نرخ سود سپرده بی معنی به نظر می رسد و در واقع بانک ها نگران سود تسهیلات خود هستند. چنان که طی این مدت و با کاهش نرخ سود تسهیلات بانک ها از پرداخت تسهیلات امتناع کرده و برخی از موسسات با روش های مختلف و به همان نرخ سود سابق مبالغی را به عنوان تسهیلات در اختیار مردم قرار می دهند.
باید با سیاستگذاری هزینه هایی که نظام بانکداری به کشور وارد می کند را کاهش دهیم
کسی منکر مشکلات بانک ها و ضعف نظام بانکداری در حوزه سیاست گذاری نیست، در 10 سال گذشته بانک ها بدون محدودیت می توانستند پول مردم را خرج کنند و این کاری بود که در سرمایه گذاری های اشتباه فریز شده یا گاه سوخت شده در آن کوتاهی نکردند. بیشترین لطمه کنونی ایران در بازار پول بخاطر آزادی بی حد بانک ها در هزینه کردن سرمایه های مردم بود.
وی با اشاره به اینکه این قبیل مشکلات با توصیه های اخلاقی حل نمی شود افزود: باید حوزه قانونگذاری و نظارت روزآمد و سفت و سخت باشد. باید در حوزه سیاستگذاری وارد شده و هزینه هایی که نظام بانکداری به کشور وارد می کند را کاهش دهیم. باید پذیرفت که بخش زیادی از مدیران بانکی ما از سواد لازم برخوردار نیستند و دلیل آن نبود فشار لازم و قانونی بر آنهاست.
رادپور انتقاداتی نیز به اصرار دولت برای کاهش مجدد سود بانکی وارد دانست و تصریح کرد: در چنین شرایطی بانک ها باید داوطلبانه به این کار بپردازند و با پایین آمدن نرخ تورم به کاهش متناسب نرخ سود در سپرده و تسهیلات اقدام کنند. نظام بانکی می گوید هدف دولت از کاهش نرخ سود سپرده، افزایش تسهیلات اعطایی از سوی بانک هاست. افزایش تقاضای مردم با کاهش نرخ سود تسهیلات طبیعی است و این کاهش نرخ سود تسهیلات به توجیه پذیری طرح های اقتصادی کمک می کند.
نرخ بهره بانکی در شرایط عمومی بانک ها یک حالت دو طرفه است، کاهش نرخ تورم به کاهش نرخ سود سپرده و کاهش نرخ سود تسهیلات ختم می شود ولی موضع بانک ها نسبت به این موارد یکسان نیست. کاهش نرخ سود سپرده برای بانک ها خواستنی و مطلوب است زیرا به پرداخت سود کمتر برای دارایی های نقد آنها ختم می شود. و این در حالیست که کاهش نرخ سود تسهیلات را نمی خواهند و رغبتی به هزینه کردن منابع خود برای اعطای تسهیلات کم بهره ندارند. بر اساس آخرین بخشنامه بانک مرکزی به سیستم بانکی در تیرماه سال جاری، نرخ‌های سود علی‌الحساب سپرده‌های بانکی در نرخ حداکثر ۱۵ درصد برای سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار یک‌ساله تعیین شد.
همچنین نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی بانک‌ها و موسسات اعتباری و همچنین نرخ سود مورد انتظار عقود مشارکتی قابل درج در قرارداد میان بانک یا موسسات اعتباری و مشتری، حداکثر معادل ۱۸ درصد است. همچنین نرخ سود تسهیلات بانک کشاورزی برای تسهیلات سرمایه‌گذاری معادل ۱۵ درصد و برای سایر تسهیلات معادل ۱۸ درصد تعیین شده است.
میثم رادپور در اشاره به اختلاف پول نقد و نقدینگی در نظام بانکی گفت: نقدینگی بانک های کشور بالغ بر 1000 هزار میلیارد تومان است، و این نقدینگی با پول نقد فرق می کند. در واقع جمع پول نقد
بانک ها نقدینگی نمی شود، نقدینگی سپرده های مردم نزد بانک هاست که می توانند هر زمان که خواستند آنرا مطالبه کرده و با آن قدرت خرید ایجاد کنند. نقدینگی بانک ها در حال حاضر نزدیک به 1000 هزار میلیارد تومان است و این در حالی است که پول نقد بانک ها بسیار کمتر از این مبلغ است.

منبع خبر بانک و بیمه
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top