تاریخ انتشار: 2شهريور1395|16:05

| کد خبر: 188561

سیف: اعتقاد به تثبیت نرخ ارز در کشور ندارم

وکیل ملت: رییس کل بانک مرکزی گفت: درنتیجه سیاست های گذشته حدود45درصد ازتسهیلات پرداخت شده تبدیل به مطالبات غیرقابل وصول، بدهی دولت به بانک ها و اموال غیرمنقول شده است که به خاطر آن اکنون نظام بانکی کشوربا حدود50درصد ظرفیت درحال ارائه خدمت به بخش های گوناگون است.

به گزارش وکیل ملت ، ولی اله سیف عصر دوشنبه در کارگروه تسهیل موانع تولید استان گلستان در گرگان؛ اظهار کرد: یکی از راهبردهای دولت برای کمک به بنگاه های راکد و نیمه فعال کشور تزریق پول به 7 هزار و 500 واحد با اعتبار تعیین شده بیش از160 هزار میلیارد ریال است.

وی بیان کرد: پرداخت این اعتبار برای بانک های کشور آسان و امکان پذیر است که امیدواریم با اجرای کامل آن نظام بانکی کشور سهم قابل توجهی در اشتغال، ایجاد ارزش افزوده و رونق هرچه بیشتر صنایع و بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط داشته باشد.

رییس کل بانک مرکزی افزود: به دلیل نقش موثر صنایع و بنگاه ها در رساندن کشور به مرزهای توسعه و پیشرفت، محدودیتی در واگذاری و اعطای تسهیلات این بخش نداریم و تزریق بودجه بنگاه های اقتصادی را به اولویت اول نظام بانکی کشور تبدیل کرده ایم.

سیف ادامه داد: اجرای کامل این مدل مورد نظر نظام بانکی در واگذاری بدون محدودیت منابع به بنگاه های اقتصادی می تواند اثر بخشی تسهیلات نظام پولی - بانکی در رشد اقتصادی کشور را به حداکثر برساند.

وی به لزوم دریافت کامل مطالبات بانکی از صنایع تاکید کرد و گفت: دریافت مطالبات و معوقات بانکی از صنایع بدهکار به معنای باز شدن فضا برای پرداخت تسهیلات جدید به متقاضیان و صنایع است تا از این طریق زمینه برای رونق یک بنگاه و واحد صنعتی فراهم شود.

رییس کل بانک مرکزی بیان کرد: بی تردید واحدهای صنعتی که قادر به خلق ارزش های اقتصادی جدید نبوده و نمی توانند معوقات خود به بانک ها را پرداخت کنند باید جای خود را به صنایع دیگر داده و جایگزین نفرات، برنامه ها و دستگاه های جدید شوند.

سیف اظهار کرد: یکی از دلایل بدهی فراوان برخی واحدهای قدیمی به نظام بانکی اصرار آن ها بر فعالیت با دستگاه ها و ماشین آلات قدیمی است که در نتیجه این پافشاری بیهوده و ناتوانی رقابت با صنایع مشابه قادر به فروش محصولات نبوده و روز به روز بدهکارتر و ضعیف تر می شوند.

وی افزود: در این شرایط بانک ها که ناتوان از دریافت مطالبات هستند، اصل کارخانه را به جای بدهی صنایع دریافت می کنند هر چند هدف نهایی نظام بانکی پس از این اقدام واگذاری آن به متقاضیان جدید است.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: داشتن املاک و زمین و کارخانجات زیاد توسط بانک ها نتیجه ای جز زیان ده شدن آن ها ندارد و برای گردش مالی بیشتر و تامین درآمد بیشتر همه این سرمایه ها قابل واگذاری است.

سیف به برنامه بانک مرکزی برای رونق هر چه بیشتر تولید در کشور اشاره کرد و گفت : بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا پایان امسال هیچکدام از بنگاه ها و صنایع اقتصادی کوچک و متوسط کشور نباید مشکل نقدینگی داشته باشند و بانک ها (نباید) با سخت گیری در پرداخت تسهیلات زمینه رکود این صنایع را فراهم کنند.

وی بر رعایت اصول تدوین شده بانک ها برای پرداخت تسهیلات و دریافت معوقات تاکید کرد و گفت: رعایت کامل این اصول در مسیر رسیدن به توسعه اقتصادی ضروری است.

رییس کل بانک مرکزی بیان کرد: در دولت گذشته تسهیلات فراوانی به متقاضیان اجرای طرح های صنعتی واگذار شد اما برخی از این تسهیلات دریافت شده به جای مصرف شدن در بخش تولید، در بخش های غیرمرتبط دیگر به کار گرفته شد.

سیف ادامه داد: دولت تدبیر و امید در این بخش تفاوت فراوانی با دولت قبلی دارد و می کوشد با استفاده کامل از تجربیات پیشین میزان انحراف از دریافت تسهیلات بانکی بخش بنگاه های اقتصادی را به حداقل برساند.

وی گفت: در نتیجه سیاست های گذشته حدود 45 درصد از تسهیلات پرداخت شده تبدیل به مطالبات غیرقابل وصول، بدهی دولت به بانک ها و همچنین اموال غیرمنقول شده است که در نتیجه آن اکنون نظام بانکی کشور با حدود 50 درصد ظرفیت در حال ارائه خدمت به بخش های گوناگون از جمله رونق تولید و اقتصاد است.

رییس کل بانک مرکزی اظهار کرد: در این شرایط باید از ظرفیت موجود بهترین و بیشترین استفاده را برده و با استفاده دقیق از این منابع نقشی موثر در رسیدن به توسعه و رشد اقتصادی کشور داشته باشیم.

سیف ادامه داد: دولت تدبیر و امید با برنامه ریزی کارشناسی و اجرای درست، رشد اقتصادی منفی 6.8 کشور در سال 91 را به رشد مثبت 3 درصد در سال 93 رساند که البته این رویه مثبت در سال 94 به دلیل شوک نفتی وارده به کشور ادامه نیافت.

وی اظهار امیدواری کرد که تا پایان امسال و با برنامه ریزی انجام شده شاهد بهبود رشد اقتصادی در بخش های گوناگون کشور باشیم.

سیف: حدود ۴۵ درصد تسهیلات پرداختی، دارایی منجمد است
رئیس کل بانک مرکزی گفت: حدود ۴۵ درصد از حجم تسهیلات پرداختی توسط بانک های کشور تزریق جدید به رونق اقتصاد نیست، بلکه دارایی منجمد بوده و نقشی در رونق اقتصادی کشور ندارد.

سیف همچنین در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در گرگان افزود: از این میزان دارایی منجمد در نظام بانکی، یک سوم مطالبه مشکل وصول، یک سوم بدهی دولت به نظام بانکی و یک سوم باقی مانده دارایی غیرمالی شامل ملک و بنگاه اقتصادی است.

به گفته وی در هیچ جای دنیا این رفتار با بانک نمی شود ، زیرا یکی از سیاست های بانک جمع کردن منابع مالی و ارایه تسهیلات است.

وی درخصوص میزان پرداخت تسهیلات بانکی در سال ۹۵، افزود: امسال پرداخت تسهیلات بانکی به میزان ۴۶۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که حدود ۲۳۰ هزار میلیارد تومان آن به تمدید معوقه های تاخیر در پرداخت تسهیلات دریافتی متقاضیان (دارایی منجمد) اختصاص دارد.

سیف اضافه کرد: بقیه تسهیلات بانکی به اجرای طرح های جدید و تزریق به رونق اقتصاد کشور اختصاص دارد که باید واگذاری این میزان تسهیلات نیز درست هدایت شود تا بیشترین اثربخشی را در رونق اقتصادی داشته باشد.

به گفته سیف، سال گذشته ۴۱۷ هزار میلیارد تومان حجم تسهیلات بانکی پرداختی در کشور بود که قریب به ۵۰ درصد آن دارایی منجمد بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: برنامه ریزی شده تا پایان سال ۹۵ به گونه ای عمل شود که بنگاه تولیدی کوچک و متوسط در سطح کشور نباشد که به دلیل کمبود نقدینگی نتواند از ظرفیت کامل خود استفاده کند.

سیف بر ممنوع بودن دریافت نرخ جریمه بیش از ۶ درصد از سوی بانک‎ها نیز تاکید کرد و گفت: دریافت نرخ جریمه بانکی در گذشته ۱۴ درصد بود ،ولی متوقف شده است زیرا در شورای عالی پول و اعتبار مصوب شد که بانک‎ها نرخ جریمه را بیش از ۶ درصد اجرا نکنند.

به گفته وی بانک ها حق ندارند خارج از شیوه نامه شورای عالی پول و اعتبار در دریافت نرخ جریمه تاخیر، عمل کنند.

رئیس کل بانک مرکزی به وضعیت نرخ ارز هم اشاره کرد و افزود: اعتقاد به تثبیت نرخ ارز در کشور ندارم و یکی از افتخارات دولت یازدهم در سال نخست کاری خود تثبیت دامنه نوسان نرخ ارز بود که ایجاد آرامش اقتصادی همین می باشد.

وی ادامه داد که امیدواریم تورم حدود ۹ درصد بماند و تفاوت نرخ ارز می تواند ۶ تا ۷ درصد باشد.

سیف درخصوص فعالیت موسسه های غیرمجاز نیز گفت: بانک مرکزی نسبت به فعالیت این موسسه ها در نظام بانکی بی تفاوت نبوده و حتی ورود کرده و به مردم تذکر داده شده است تا فریب این موسسه ها را برای سپرده گذاری نخورند.

وی همچنین اظهار داشت که با این موسسه های غیرمجاز نمی شود بدون حساب برخورد کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: بوروکراسی در بانک‎ها طوری است که اجرائیات بانک‎ها ۶ تا هفت سال طول می‎کشد و نباید ایرادی از بانک گرفت که چرا برخی واحدها را تملک کرده‎اند.

وی به نگاه دکتر روحانی به بخش خصوصی نیز اشاره کرد و افزود: رییس جمهوری با فعالان بخش خصوصی در هر سفر استانی دیدار دارد و برای طرح های اقتصادی استان‎ها با آنها تبادل نظر و گفت‎گو می‎کند.

سیف، همچنین در خصوص عملکرد دولت در مهار تورم در کشور گفت: دولت یازدهم توانست تورم ۴۴ درصدی را مهار کند و امروز به زیر ۱۰ درصد برساند و این توفیق بزرگی است که ۹۰ درصد موفقیت به دست آمده به نگاه رییس جمهوری و حمایت‎های دکتر روحانی مربوط می شود.

وی خطاب به کسانی که عنوان می کنند دولت یازدهم به خاطر تمرکز در کنترل تورم در جامعه، غفلت در حوزه اقتصادی کرده است، افزود: این دیدگاه درست نبوده زیرا دولت بسیار درست مسیر اقتصادی خود را انتخاب و حرکت کرد و غیر از این نمی شد تورم را به کمترین حد در جامعه رساند.

سیف اضافه کرد: هیچ کسی در اقتصاد با دامنه نوسانات، سرمایه‎گذاری نمی‎کند، ولی این دولت تلاش دارد که افق سرمایه‎گذاری را بلندتر کند تا سرمایه‎گذاران با ریسک کمتری وارد عرصه تولید و سرمایه‎گذاری شوند.

وی در خصوص کارت خرید اعتباری و ارایه آن از سوی بانک‎ها به مشتریان اشاره کرد و گفت: گاهی شنیده می‎شود که بانک‎ها در ارایه تسهیلات خرد مردم را خسته می‎کنند و برای حل این مشکل به تازگی اجرای سامانه کارت اعتباری به بانک‎ها ابلاغ شده است.

به گفته وی بهترین نوع استفاده از تسهیلات بانکی اجرای این طرح (کارت اعتباری) بوده و تولید را نیز اثر بخش می کند.

رئیس کل بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد که اجرای این طرح بتواند به تدریج جای ارایه تسهیلات بانکی سنتی را در کشور بگیرد.

استاندار گلستان نیز گزارشی از اقدامات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در حمایت از واحدهای تولیدی ارایه کرد و گفت: تاکنون ۷۱۰ بنگاه اقتصادی نیازمند حمایت و تسهیلات بانکی در استان برای رونق در این ستاد مصوب شده که باید هفت هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال اعتبار در این راستا پرداخت شود.

کلید واژه ها نرخ ارز - تثبیت - سیف
منبع خبر ایرنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top