ایرانی‌هایی که با پرچم دیگر کشورها درالمپیک مدال‌آورشدند /3 ستاره دور از وطن

رحمان احمدی

وکیل ملت: بازی‌های المپیک باهمه فراز و فرودهایی که دارد، درکنارآن رخداد‌های جالب توجهی هم دارد که درنوع خود اتفاق مهمی به حساب می‌آید.

تاریخ انتشار: 3شهريور1395|00:33

 ایرانی‌هایی که با پرچم دیگر کشورها درالمپیک مدال‌آورشدند /3 ستاره دور از وطن
| کد خبر: 188677

یکی از این اتفاق‌ها که این دوره خیلی هم جلب توجه می‌کرد حضور ورزشکاران ایرانی درتیم ملی سایر کشورها وهمچنین مدال‌هایی که برای این کشورها کسب کردند، بود. این درحالی است که دردوره‌های گذشته کمتر شاهد این مسأله بودیم.


نخستین رشته‌ای که در این دوره ازبازی‌های المپیک ورزشکاران ایرانی توانستند با پرچم سایر کشورها درمسابقات حضور پیدا کنند ومدال هم کسب کنند، رشته تکواندو بود.


«میلاد بیگی» ورزشکار اصفهانی ازجمله تکواندوکاران وزن منهای 80کیلوگرم بود که با پرچم جمهوری آذربایجان درمسابقات المپیک حاضر شد. اودوسال پیش عضو تیم ملی تکواندو کشورمان بود اما به دلیل برخی ناملایمات این بار با هوگوی جمهوری آذربایجان وارد شیاپ چانگ ریو شد.

«میلاد» درمبارزه اول خیلی خوب ظاهر شد وتوانست تکواندوکار مالی را شکست دهد تا در دور دوم به مصاف مهدی خدابخشی تکواندوکار تیم ملی کشورمان برود، مبارزه خدابخشی با بیگی که تفکرتاکتیک‌های دو سرمربی نیزمحسوب می‌شد درسطح فنی بالا وحساسیت بسیار زیاد برگزارشد که درپایان این مسابقه بیگی ۱۷ بر ۵ برنده شد تا نشان دهد که تمام تکنیک‌های خدابخشی را آنالیز کرده و راه پیروزی بر رقیب هموطن خود را خوب می‌داند.


گرچه بیگی هم در مرحله نیمه‌نهایی مقابل نماینده انگلستان نتیجه را واگذار کرد تا مهدی خدابخشی هم از دور مسابقات کنار برود اما خود او درمرحله شانس مجدد توانست مدال برنز برای جمهوری آذربایجان به ارمغان بیاورد. درآن سوی شیاپ چانگ «راحله آسمانی» دیگر تکواندو کار ایرانی در وزن منهای 57 کیلوگرم بانوان بود که سهمیه المپیک را به صورت آزاد کسب کرد، او این بار تصمیم گرفت تا با ملیت بلژیکی در ریودوژانیرو حضوریابد. آسمانی نخستین تکواندوکار زن ایرانی بود که به فینال بازی‌های آسیایی رسید و در فینال وزن ۶۲ کیلوگرم برابر نماینده کره جنوبی نتیجه را واگذار کرد و صاحب گردن آویز نقره آسیا و نایب قهرمان آسیا شد.


وی تکواندو را از باشگاه کیان‌پور کرج و از سال ۷۹ آغاز کرد. مدال نقره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو، طلای تورنمنت منچستر انگلستان در همان سال، طلای جام فجر در اسفند ۸۹ و چندین مقام قهرمانی کشور در کارنامه بیش از پنج ساله حضور او در تیم ملی ایران بود. از عناوین و مدال‌هایی که آسمانی پس از مهاجرت به بلژیک کسب کرده است می‌توان به مدال طلای مسابقات آزاد ۲۰۱۳ آلمان، مدال برنز مسابقات آزاد بلژیک، مدال طلای مسابقات مستر هلند و همچنین مدال طلای ۲۰۱۳ تایپه اشاره کرد.

  اوبازی‌های خوبی در ریو از خودش به نمایش گذاشت، آسمانی درمبارزه اول 13 بر یک حریف پانامایی را شکست داد اما در مرحله یک چهارم پایانی مقابل جید جونز نفر اول رنکینگ جهان با نتیجه 7-2 شکست خورد و شانس رسیدن به فینال را از دست داد.


اما چون جید جونز به فینال رسید اوهم در شانس مجدد به مصاف نماینده‌ای از مصر رفت. این دیدار در سه راند بدون امتیاز برای هر دو تکواندوکار به پایان رسید و مبارزه به راند طلایی کشیده شد که در راند طلایی تکواندوکار مصر به نخستین امتیاز رسید و به مدال برنز المپیک در این وزن دست یافت وآسمانی نیزپس از این باخت برای همیشه از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد. اماموفق‌تر از این دوتکواندوکار، «رضا میهماندوست» سرمربی تیم ملی تکواندو جمهوری آذربایجان بود که چند سال پیش هم تیم ملی ایران را به مقام قهرمانی جهان رسانده بود.

او بعد ازاختلافی که با رئیس فدراسیون پیدا کرد ابتدا به چین تایپه و سپس به جمهوری آذربایجان رفت و درآنجا کارنامه درخشانی از خود به جا گذاشت. میهماندوست که قبل از المپیک، تیم جمهوری آذربایجان را قهرمان جام جهانی وقهرمان اروپا کرده بود، درالمپیک هم خوب ظاهر شد و تیم او توانست با کسب یک طلا توسط «رادیک عیسی اف» و یک برنز توسط میلاد بیگی تکواندو کارایرانی جمهوری آذربایجان در بخش مردان ویک برنز دیگر در بخش زنان برای نخستین بار جمهوری آذربایجان را درالمپیک و در رشته تکواندو صاحب مدال کند. این درحالی بود که تیم ایران دربخش مردان با سه تکواندو کار دراین رقابت حضور پیدا کرده بود و پیش‌بینی می‌شد که سه مدال کسب کند اما موفق به کسب هیچ مدالی نشد و با ناکامی المپیک را ترک کرد.

اما دومین رشته‌ای که ورزشکاران ایرانی با پرچم دیگر کشورها شرکت داشتند کشتی فرنگی بود.
دراین رشته سه ورزشکارایرانی درتیم ملی جمهوری آذربایجان حضور داشتند، نخستین فرد جمشید خیرآبادی، سرمربی تیم ملی جمهوری آذربایجان بود که درالمپیک لندن دستیار بنا بود، او چند سالی بود که هدایت تیم ملی جمهوری آذربایجان را به عهده داشت و توانست با دو کشتی‌گیر ایرانی‌الاصل خود دوبرنز برای جمهوری آذربایجان به ارمغان بیاورد که یکی ازاین مدال‌ها را صباح شریعتی نماینده ایرانی الاصل وزن 130 کیلوگرم کشتی فرنگی تیم جمهوری آذربایجان کسب کرد. مدال اوموجب شد تیم کشتی فرنگی جمهوری آذربایجان دررده‌بندی به مقام نهم کشتی فرنگی المپیک برسد.


شریعتی بعداز کسب مدال برای جمهوری آذربایجان گفت: «آرزویم کسب مدال برای کشتی فرنگی ایران بود اما بعد از اینکه بارها برای حضور در مسابقات مختلف خط خوردم توانایی‌ام را در کشور دیگری امتحان کردم». خیرآبادی هم بعد ازالمپیک به دلیل اتمام قرارداد از تیم ملی جمهوری آذربایجان خداحافظی کرد

سامان طهماسبی نماینده وزن 85 کیلوگرم هم دیگر کشتی‌گیری بود که درتیم جمهوری آذربایجان حضور داشت که درمرحله رده‌بندی ازحبیب‌الله اخلاقی شکست خورد واز دوررقابت‌ها حذف شد. البته حسن رنگرز، نایب رئیس سابق فدراسیون کشتی هم با سه کشتی‌گیر از مراکش در ریو حضور داشت که تیم مراکش در این رقابت مقام قابل توجهی کسب نکرد. شاهین نصیری نیا، وزنه بردار سابق تیم ملی هم به عنوان مربی هدایت تیم ملی امریکا را به عهده داشت که تیم ملی وزنه‌برداری امریکا هم نتوانست پرفروغ ظاهرشود.

علاوه براین افراد، یک ایرانی گمنام هم که درتیم دوومیدانی انگلیس بود طعم تلخ ناکامی را چشید، او «آدام جمیلی» دونده دو 200متر ایرانی - مراکشی تیم دوومیدانی انگلیس بود که با سه هزارم ثانیه مدال برنز را ازدست داد. اواز پدری مراکشی ومادری ایرانی در لندن به دنیا آمده است. در هر حال رضا میهماندوست سرمربی تیم ملی تکواندو جمهوری آذربایجان حسابی خوش درخشید و در کنار او میلاد بیگی و صباح شریعتی هم که صاحب مدال شدند. بی‌تردید اینها ستاره‌های ورزش ایران هستند که حالا دست تقدیر باعث شده دور از وطن بدرخشند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top