چراغ خاموش اوباما در انتقال 1.3 میلیارد دلار به ایران

وکیل ملت: تد کروز نامزد ناکام انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه، دولت اوباما را به مخفیکاری در پرداخت پول به ایران متهم کرد.

تاریخ انتشار: 3شهريور1395|13:31

 چراغ خاموش اوباما در انتقال 1.3 میلیارد دلار به ایران
| کد خبر: 188757

دولت اوباما جزییات پرداخت 1.3 میلیارد دلار به ایران بابت بستن پرونده شکایت ایران از اموال بلوکه شده در آمریکا را به کنگره ارایه نکرده است.
 
به گزارش وکیل ملت وب سایت خبری " واشنگتن فری بیکون" با اشاره به این موضوع نوشت وزارت خانه های خارجه، خزانه داری و دادگستری آمریکا به سوالات نمایندگان کنگره درباره جزییات و نحوه پرداخت 1.3 میلیارد دلار دیگر به ایران از سوی دولت آمریکا پاسخ نداده اند.
 
بر اساس این گزارش این وزارت خانه ها تا روز دوشنبه که موعد نهایی پاسخ به سوالات نمایندگان کنگره در این باره بوده است، به درخواست کمیته تحقیق کنگره پاسخی نداده اند.
 
دولت آمریکا در 17 ژانویه سال جاری میلادی مبلغ 400 میلیون دلار را به صورت نقد و همزمان با آزادی 4 زندانی آمریکایی از زندان های ایران، با یک هواپیما از ژنو به تهران انتقال داد.
 
انتشار خبر این پرداخت در رسانه های آمریکایی موجی از انتقادات را از جانب مخالفان جمهوریخواه دولت اوباما برانگیخت و مخالفان، دولت اوباما را به پرداخت باج به ایران بابت آزادی 4 زندانی آمریکایی متهم کردند. اوباما این اتهام را قویا رد کرد و تاکید کرد این پرداخت ارتباطی به آزادی زندانیان آمریکایی نداشته است اما هفته گذشته وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که از پرداخت 400 میلیون دلار به عنوان یک اهرم فشار برای آزادی 4 زندانی آمریکایی از ایران استفاده کرده است.
 
پس از این تاریخ 1.3 میلیارد دلار دیگر نیز از طریق نامعلوم به ایران پرداخت  شده است، تا پرونده طلب 1.7 میلیارد دلاری ایران از آمریکا بابت قراردادهای نظامی فسخ شده ایران و آمریکا بسته شود.
 
بر اساس قوانین تحریمی آمریکا امکان انتقال بانکی و به دلار این میزان پول به ایران میسر نیست از همین رو این پول به صورت نقدی و با ارزی به غیر از دلار در اختیار ایران قرار گرفته است.
 
" تد کروز " و " مایک لی " دوسناتور جمهوریخواه کنگره در اوایل ماه جاری میلادی برای بررسی موضوع پرداخت های نقدی دولت اوباما به ایران یک کمیته تحقیق تشکیل داده و سوالاتی را به وزارت خانه های خارجه ، خزانه داری و دادگستری فرستاده بودند تا سه وزارت خانه آمریکایی درباره نحوه پرداخت 1.7 میلیارد دلار به ایران به کنگره توضیح دهند اما این سه وزارت خانه آمریکایی تا روز دوشنبه که موعد تعیین شده برای پاسخ به سوالات بود، هیچ پاسخی به کنگره ارایه نکرده اند.
 
سناتور تد کروز نامزد ناکام انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان برای شرکت در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا در این باره به وب سایت خبری "واشنگتن فری بیکون " گفته است :" اگر آن گونه که دولت اوباما ادعا می کند پرداخت این پول به ایران بابت بستن یک پرونده قدیمی و جلوگیری از ضرر بیشتر مالیات دهندگان آمریکایی بوده است، چرا جزییات پرداخت این پول به ایران را اعلام نمی کند."
 
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در پاسخ به سوالاتی درباره پرداخت 1.3 میلیارد دلار دیگر به ایران از سوی آمریکا، اظهار بی اطلاعی کرده و گفته است نمی داند این پول چه زمانی و به چه طریقی به ایران عودت داده شده است.

منبع خبر عصرایران
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top