نامه سرگشاده صادق زیباکلام به وزیر دفاع سردار حسین دهقان

وکیل ملت: صادق زیباکلام در نامه سرگشاده ای به وزیر دفاع سردار حسین دهقان نکاتی در خصوص اصل پاسخگو بودن در برابر مجلس و استفاده بمب‌افکن‌های روسیه از پایگاه نوژه در همدان را یادآور شد.

تاریخ انتشار: 3شهريور1395|23:13

 نامه سرگشاده صادق زیباکلام به وزیر دفاع سردار حسین دهقان
| کد خبر: 188846

متن این نامه بدین شرح است"

بسمه‌تعالی
سردار والامقام حسین دهقان
وزیر محترم دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران شیدالله ارکانه

✅ با سلام و تحیات، همان‌گونه که مستحضرند خبر استفاده از بمب‌افکن‌های روسیه از پایگاه نوژه در همدان به‌سرعت در صدر اخبار منطقه قرار گرفت. آنچه اسباب این شگفتی شد فقدان هرگونه پیش‌زمینه قبلی و سکوت مسئولین در قبال این خبر بود. قصد بنده از نوشتن این نامه به محضرتان به‌هیچ‌روی ورود به چندوچون آن نیست. هدفم بیشتر پرداختن به اظهارنظرتان در پاسخ به برخی از نمایندگان محترم مجلس می‌باشد که در مقام پرسش از چندوچون این موضوع برآمده بودند. حضرت‌عالی فرمودید که «تصمیم نظام بوده و ارتباطی به مجلس پیدا نمی‌کند».

سردار دهقان عزیز
✅ پاسختان دو ایراد اساسی پیدا می‌کند. نخست آنکه «نظام» یک مقوله مجرد و انتزاعی نیست که پیرامون مسائل مهم مملکتی تصمیم‌گیری نماید. نظام یعنی ارکان، نهادها، دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف مدیریتی، تصمیم‌گیری و اجرایی کشور که نقش، وظیفه و جایگاه هرکدام در قانون اساسی تعریف و تعیین‌شده است. به‌عبارت‌دیگر، «نظام» یعنی قوه مجریه، مقننه، قضاییه، مجمع تشخیص و... که شرح وظایف، حدود اختیارات و مسئولیت‌های هرکدام در قانون اساسی تعریف ‌شده.

✅ اشکال دوم پاسختان بسیار عمیق‌تر و جدی‌تر است. در هر نظام مبتنی بر مردم‌سالاری، ازجمله نظام خودمان، قدرت، اختیارات و مسئولیت هر دستگاهی، همواره و در کنارش ضرورت پاسخگو بودن آن دستگاه و اینکه به کدام نهاد و مرجع می‌بایستی پاسخگو باشد هم تعریف‌شده. قدرت و اختیارات بدون پاسخگویی تعریف نمی‌شود. واضح هم هست که چرا فلسفه و ضرورت «پاسخگویی» اساس و بنیان مردم‌سالاری را تشکیل می‌دهد. چون همواره این احتمال وجود دارد که تصمیم یا سیاست اتخاذشده درست نبوده باشد. وظیفه این داوری و حصول اطمینان از اینکه تصمیمات و سیاست‌های اتخاذشده توسط ارکان مختلف قدرت، مسئولین و دستگاه‌های اجرایی جدای از آنکه منطبق بر قوانین بوده‌اند، درعین‌حال هم تصمیمات پخته و به نفع مردم و کشورمی باشند، بر عهده مجلس گذارده شده که تشکیل از جمعی از نخبگان و عقلای کشور که به انتخاب مردم انتخاب‌شده‌اند. در نظام خودمان هم جایگاه مجلس بسیار مهم تعریف‌شده که حق دارد «در کلیه امور کشور تحقیق و تفحص نماید». ازجمله بررسی پرواز بمب‌افکن‌های روسیه از پایگاه نوژه همدان.

جناب سردار دهقان عزیز
✅ اگر زبانم لال و خدای‌ناکرده بعدها معلوم شود که این تصمیم خیلی به نفع مصالح و منافع ملی کشور نبوده است، به نظر جنابعالی کدام نهاد و دستگاه می‌بایستی از بابت آن به نمایندگان مردم پاسخگو باشند؟
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

ایرانی
|
3شهريور ماه 1395
0
0
اقای زیباکلام لطفاکمترمنگ منگ کنید ودرکاربزرگان دخالت نکنید

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top