سه تحول سياسي در جامعه روحانيت/وحدت منهاي مصباح

وکیل ملت: اصولگرايان خود را براي ورود به انتخابات سال 96 آماده مي‌كنند. آنها پس از دو شكست در انتخابات 92 و 94 حالا تصميم دارند مكانيزمي را طراحي كنند كه در انتخابات رياست‌جمهوري آينده بازنده نباشند.

تاریخ انتشار: 4شهريور1395|01:12

سه تحول سياسي در جامعه روحانيت/وحدت منهاي مصباح
| کد خبر: 188902

اين بازنده نبودن البته الزاما به معناي راي آوري كانديدايي در برابر حسن روحاني نيست چه آنكه ممكن است آنها در انتخابات آتي گزينه‌اي را در برابر رييس‌جمهور مستقر معرفي نكنند يا به حمايت از روحاني بپردازند. در اين سناريو روحاني بدون رقيب اصولگرا پا به ميدان خواهد گذاشت و با اجماع تمامي جريان‌هاي اصيل اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا شانس بسيار بالايي براي انتخاب مجدد خواهد داشت. جامعه روحانيت مبارز در هفته‌هاي اخير شاهد سه تحول سياسي بود كه آخرين آن در جلسه سه شنبه شب رونمايي شد.

افزودن شش عضو جديد و تقويت جبهه معتدلين، تصميم به دعوت دوباره از آيت‌الله هاشمي براي حضور در جلسات و در آخر مذاكره آيات موحدي كرماني و يزدي به عنوان دبيران كل جامعتين پيرامون انتخابات بدون حضور آيت‌الله مصباح كه ضلع سوم فقهاي ثلاث نام گرفته بود سه گام بلند جامعه روحانيت براي بازگشت به عرصه تاثيرگذاري است. اختلاف ريشه‌دار آيت‌الله يزدي و مصباح كه در انتخابات 92 سربرآورد و به گفته آيت‌الله يزدي تا مرز ايجاد انشعاب در جامعه مدرسين حوزه علميه قم هم پيش رفت حالا مي‌رود تا به كنارگذاشتن محترمانه و دوستانه آيت‌الله مصباح از هسته محوري اصولگرايان منجر شود.

 

مذاكره دبيران كل جامعتين

روز گذشته غلامرضا مصباحي مقدم در تشريح مصوبات آخرين جلسه جامعه روحانيت يك خبر انتخاباتي داد: «در جلسه سه‌شنبه شب مقرر شد آيت‌الله موحدي كرماني با آيت‌الله يزدي درباره جلسه مشترك جامعتين در خصوص انتخابات سال ۹۶ جلسه‌اي تشكيل دهند و درباره آن تصميم‌گيري كنند».
اصولگرايان در انتخابات اخير مجبور شدند تن به خواسته جبهه پايداري دهند و به جاي جامعتين روي به فقهاي ثلاث بياورند تا برخلاف خواست اكثريت و تنها براي حفظ وحدت نام آيت‌الله مصباح‌يزدي را دوشادوش آيات يزدي و موحدي كرماني به عنوان دبيران كل جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين حوزه علميه قم قرار دهند. با اين مكانيزم عملا وحدت حول محور جامعتين محقق نشد و نتيجه انتخابات فارغ از تبليغات آنها مطابق ميلشان پيش نرفت. با مصوبه آخرين جلسه جامعه روحانيت مبارز به نظر مي‌رسد بار ديگر تلاش‌هايي در جريان است تا اصولگرايي را دوباره حول محور جامعتين تعريف كند.
با اين حال حزب موتلفه اسلامي كه از شاخه‌هاي قديمي و موثر جريان اصولگرا است اوايل سال جاري نخستين پرچم انشعاب را بلند كرد و گفت كه براي انتخابات آتي نامزد حزبي معرفي خواهد كرد. اين در حالي بود كه پيشتر پرچم تك روي و دوري از رفتار جبهه‌اي به دوش جريان پايداري بود. بالاخره پس از گذشت چند ماه موتلفه‌اي‌ها از موضع اوليه خود كوتاه آمدند و صراحتا اعلام كردند بار ديگر ذيل محور جامعتين فعاليت خواهند كرد. آنها گفتند كه بررسي‌هايشان براي رسيدن به كانديدا را متوقف نخواهند كرد اما در نهايت اين نامزد را به جامعتين معرفي و از تصميم آنها تبعيت خواهند كرد.
مصباحي مقدم در خصوص آخرين وضعيت موتلفه‌اي‌ها با اشاره به جلسه مشترك كميته سياسي جامعه روحانيت مبارز با دبيركل حزب موتلفه اسلامي، به ايسنا گفت: «در جلسه‌اي كه با حضور آقاي حبيبي، دبيركل حزب موتلفه و آقاي بادامچيان برگزار شد، هر دو برمحور قرار دادن جامعه روحانيت مبارز براي هر فعاليت سياسي از جمله انتخابات تاكيد كردند و اين موضوع پس از مطرح‌شدن در جلسه جامعه روحانيت، مورد استقبال همه اعضا قرار گرفت و مقرر شد كه كميته سياسي جلسات ديگري را با احزاب اصولگرا در راستاي وحدت برگزار و گزارش آن را به اعضاي جامعه روحانيت ارايه كند».
اما اين تنها اظهارات مصباحي مقدم نبود. او در مصاحبه‌اي با خبرگزاري ايلنا از تماس تلفني آيت‌الله موحدي كرماني و آيت‌الله يزدي براي هماهنگي جامعتين در رابطه با انتخابات سال ۹۶ خبر داد.


مصباحي مقدم در توضيح بيشتر اين تماس تلفني گفت: «آيت‌الله موحدي كرماني دبيركل جامعه روحانيت مبارز عنوان كردند كه براي همكاري جامعتين در انتخابات آينده به زودي با آيت‌الله يزدي تماس خواهند گرفت».

 

دعوت دوباره از هاشمي‌رفسنجاني

نشانه‌ها براي حذف ضلع سوم ائتلاف محدود به اقدام براي ديدار و مذاكره بين دبيران كل جامعتين نمي‌شود. طي هفته‌هاي گذشته اخبار حكايت از آن داشت كه دعوتنامه حضور در جلسات ديگر براي آيت‌الله هاشمي ارسال نمي‌شود. اگرچه اعضاي جامعه روحانيت اين موضوع را تكذيب كردند اما ديروز مصباحي مقدم آن را تاييد كرد و خبر از تصميم تازه‌اي داد. دعوت دوباره از آيت‌الله براي بازگشت به جامعه روحانيت موضوعي نيست كه بتوان آن را بي‌ارتباط با تحولات اخير جامعه روحانيت دانست.


او در واكنش به اظهارات دفتر آيت‌الله هاشمي مبني بر اينكه دعوتنامه‌اي از سوي جامعه روحانيت براي آيت‌الله هاشمي ارسال نمي‌شود، گفت: «در اين رابطه من از حجت‌الاسلام ناصري دبير اجرايي جامعه روحانيت مبارز سوال كردم و گفتند كه دعوتنامه را ارسال كردند اما وقتي بيشتر پيگيري كردم معلوم شد حق با دفتر آيت‌الله هاشمي بوده و مدتي است كه اين دعوتنامه‌ها براي ايشان ارسال نشده است. با شفاف شدن اين موضوع پيگيري شد تا براي جلسه روز گذشته اين دعوتنامه ارسال شود و از اين بعد هم دعوتنامه‌هاي شركت در جلسات جامعه روحانيت براي آيت‌الله هاشمي ارسال مي‌شود.»

 

اعضاي جديد گامي ديگر  براي نزديكي به ميانه روي

در آخرين جلسه جامعه روحانيت كه سه‌شنبه شب برگزار شد شش عضو جديد اين نهاد روحاني معارفه شدند. اعضايي كه «اعتماد» پيشتر در گزارشي گرايش‌هاي سياسي آنان را بررسي كرد. با اضافه شدن اين شش عضو فراكسيون معتدلين در جامعه روحانيت قدرتمند‌تر از گذشته مي‌شود. قطعات پازل سياست‌ورزي راست سنتي در حالي تكميل مي‌شود كه به نظر مي‌رسد آنها مي‌خواهند دوباره به روزهاي تاثيرگذاري خويش بازگردند و ميدان را از تندروهاي اين جريان بازپس گيرند.

 

پيام دريافت شد

ساير اصولگرايان نيز پيام ارسالي توسط جامعه روحانيت را به سرعت دريافت كرده و در موضع‌گيري‌هايشان آن را اعمال مي‌كنند. روز گذشته همزمان با انتشار اخبار جديد جامعه روحانيت مبارز يك عضو شوراي مركزي جبهه پيروان خط امام و رهبري هم گفت: جبهه پيروان با توجه به تجربيات و لطماتي كه از تندرويان خورده است براي انتخابات سال 96 با آنها وحدت نخواهد كرد. احمد كريمي اصفهاني در گفت‌وگو با خبرآنلاين در خصوص ائتلاف جبهه پيروان و جامعه روحانيت مبارز براي انتخابات رياست‌جمهوري سال 96 گفت: براي ورود به مقوله انتخابات اندكي زود است چرا كه ما قبل از ورود به مساله انتخابات نيازمند آن هستيم كه بين عزيزان خودمان وحدت به وجود آوريم.

 

وحدت با وحدت‌شكنان منتفي است

عضو شوراي مركزي جبهه پيروان در خصوص ملاقات اعضاي اين جبهه با آيت‌الله موحدي كرماني گفت: همان‌طور كه از سوابق جبهه پيروان برمي‌آيد اين جبهه كه به نوعي ساز و كار يك تشكل را دارد معمولا با محوريت جامعه روحانيت حركت مي‌كند. ما طي ملاقاتي كه با آيت‌الله موحدي كرماني داشتيم اين‌بار هم بر تعهد و پايبندي اين جبهه با روحانيت مبارز تاكيد و اعلام كرديم ما همچنان محوريت جامعه روحانيت را وجهه كار خودمان قرار مي‌دهيم. اشكالاتي از قبل وجود داشت، برخي از تشكل‌ها اقرار كرده بودند كه محوريت جامعه روحانيت را قبول ندارند.

ما لطمات چنين برخوردهايي را مشاهده كرديم بنابراين اين‌بار مبنا را وحدت با كساني قرار داديم كه اين محوريت را نه در شعار بلكه در عمل هم پذيرا باشند. اصولگرايان بايد بدانند با تندروي، تخريب، تهمت و تهديد طرف مقابل نمي‌توان به ميدان آمد و تندروي قطعا ضايعه‌آور خواهد بود. هر چند كه هر گروهي مي‌تواند در انتخابات حضور پيدا كند اما جبهه پيروان با توجه به تجربيات و لطمات زيادي كه از تندروها خورده اين‌بار با آنها وحدت نخواهد كرد.

 

اعتماد

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top