ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی
ادامه...

تعیین تکلیف ۹۷درصد حساب‌های ثامن‌الحجج

وکیل ملت: در کارگروه ساماندهی ثامن‌الحجج بیش از۹۷درصد حساب‌های تعاونی تعیین تکلیف و حدود ۲۶۵۰۰میلیارد ریال وجوه مربوط به سپرده‌گذاران از محل منابع نقدی تعاونی و بانک مرکزی، بازپرداخت شده است.

تاریخ انتشار: 4شهريور1395|15:24

 تعیین تکلیف ۹۷درصد حساب‌های ثامن‌الحجج
| کد خبر: 188990

به گزارش بانک و بیمه ( bima.ir )، در بازه زمانی شهریور ماه 1394 تا پایان مردادماه سال‌جاری، بانک مرکزی با تکیه بر تعهد و پشتکار کارکنان خدوم خود و با مدنظر قرار دادن منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، اهداف دولت تدبیر و امید و برنامه‌های کلان مدیریت عالی بانک مرکزی، موفق شده‌است، تدابیر لازم را به‌منظور دستیابی به اهداف تعیین‌شده به انجام رساند.
 به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این گزارش تلاش شده تا اهم اقدامات انجام شده در واحد‌های تولیدی وابسته به فعالیت بانک مرکزی و اداره‌ کل ریالی و نشر به صورت موجز مورد اشاره قرار گیرد و در انتها به عملکرد کارگروه ساماندهی تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج و کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانک‌ها پرداخته ‌شود.

واحدهای تولیدی
یکی از وظایف بانک‌ مرکزی براساس قانون پولی و بانکی کشور، انتشار اسکناس و مسکوک مورد نیاز کشور است. در این راستا واحدهای تولیدی بانک شامل سازمان تولید اسکناس و مسکوک و کارخانه تولید کاغذ اسناد بهادار، تلاش کرده‌اند تا نیاز کشور در خصوص تولید کاغذ اسکناس تا چاپ آن و ضرب‌سکه‌های رایج و گرانبها، تامین شود تا وقفه‌ای در انجام این وظیفه حیاتی حاکمیتی بانک مرکزی ایجاد نشود. در ادامه به برخی از اقدامات انجام شده در واحدهای تولیدی بانک مرکزی، اشاره می‌شود.

سازمان تولید اسکناس و مسکوک
وظایف و ماموریت اصلی سازمان تولید اسکناس و مسکوک مشتمل بر تولید انواع مسکوک (رایج، طلا و یادبود)، اسکناس و اوراق بهادار (اسکناس رایج، ایران‌چک، اوراق مشارکت، اوراق بهادار امنیتی مانند: شناسنامه، پاسپورت و...)، امحاء انواع اسکناس و اوراق بهادار و دریافت، کنترل (شمارش، تفکیک، شناسایی جعل) و پرداخت اسکناس و ایران‌چک است.
• اهم اقدامات به‌عمل آمده در سازمان تولید اسکناس و مسکوک به شرح زیر است:
- چاپ انواع اسکناس و ایران‌چک (حدود 700 میلیون قطعه).
- ضرب انواع سکه‌های رایج (حدود 300 میلیون قطعه).
- چاپ سایر سفارشات چاپی نظیر شناسنامه، پاسپورت و ... (حدود 140 میلیون قطعه).
- رسیدگی، شمارش و امحاء انواع اسکناس و ایران‌چک (حدود 800 میلیون قطعه).
- نگهداری، تعمیر و نوسازی قطعات ماشین‌آلات منحصر به فرد سازمان به منظور صیانت از تجهیزات و سرمایه‌های ملی با استفاده از توانمندی‌های داخلی.
- انجام اقدامات اولیه در راستای بهینه‌سازی مصرف انرژی و نصب و راه‌اندازی یک واحد نیروگاه خورشیدی با استفاده از صفحات فتوولتائیک.
- شرکت فعال در نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست و ارتباط با مراکز و نهادهای علمی که در آینده زمینه‌ساز تعریف پروژه‌های تحقیقاتی بازیافت اسکناس و ایران‌چک امحاء شده جهت فرآوری محصول جدید و استفاده در صنایع دیگر خواهد شد.
- طراحی و ضرب مدال‌های طلا و نقره یادبود میلاد امام رضا (ع).
- طراحی و ضرب مدال‌‌های طلا و نقره سفارش نهادها و دستگاه‌ها.
- برنامه‌ریزی به منظور ارتقاء ویژگی‌های امنیتی اسکناس‌ها، سکه‌های رایج و گرانبها و ضرب سکه‌های جدید و یادبود.

کارخانه تولید کاغذ اسناد بهادار
کارخانه تولید کاغذ اسناد بهادار با رویکرد قطع وابستگی به واردات انواع کاغذهای اسکناس و اوراق امنیتی راه‌اندازی شده و در سنوات اخیر با تولید انواع کاغذ اسکناس، ایران چک و ... به خوبی توانسته است تکنولوژی تولید کاغذ امنیتی را در کشور بومی‌سازی کند. کارخانه یاد شده در  بازه زمانی مدنظر با تعریف برنامه‌های کاری در قالب پروژه‌های مختلف و انجام زمانبندی و پیگیری‌های لازم، به صورت هدفمند در مسیر ترسیمی گام برداشته و موفق به کسب نتایج پیش‌بینی شده شده است. این کارخانه علاوه بر تولید حدود 860 تن انواع کاغذ اسکناس و  ایران‌چک مورد نیاز سازمان تولید اسکناس و مسکوک، حدود 240 تن انواع کاغذهای امنیتی گذرنامه و شناسنامه را تولید و تحویل داده است.
• اهم اقدامات به‌عمل آمده در کارخانه تولید کاغذ اسناد بهادار به شرح زیر است:
- تولید کاغذ امنیتی اسکناس و ایران چک مطابق سفارش سازمان تولید اسکناس و مسکوک.
- بازاریابی و امکان‌سنجی تولید کاغذهای امنیتی.
- افزایش و ارتقاء فاکتورهای امنیتی محصولات تولیدی.
- برنامه‌ریزی و تامین مواد اولیه اصلی مورد نیاز تولید.
- ارتقاء سطح کیفی تولیدات و کاهش هزینه‌های تولید و ضایعات.
- بکارگیری انرژی‌های نو و پاک در جهت جایگزینی با انرژی‌های فسیلی مورد استفاده در کارخانه.
- جایگزینی قطعات یدکی داخلی بجای خارجی و استفاده از ظرفیت توان تولید داخلی.
- بروز رسانی و ارتقاء ماشین آلات و تجهیزات خط تولید و یوتیلیتی.
- بازیابی پساب و پسماند کارخانه در راستای سیاست‌های کلی سازمان محیط زیست.
- درج مقررات «موکول شدن ورود کاغذهای امنیتی با مجوز بانک مرکزی» درکتاب مقررارت صادرات و واردات سال 1395، در راستای اقتصاد مقاومتی که گام موثری در تغییر رویکرد تامین‌کنندگان کاغذهای امنیتی به استفاده از ظرفیت و توان تولید این کارخانه بجای واردات کاغذهای امنیتی داشته و اثرات مثبت در بازه زمانی میان مدت و دراز مدت به لحاظ ایجاد اشتغال در زنجیره تامین مواد اولیه در داخل و جلوگیری از خروج میلیونها دلار ارز از کشور خواهد داشت.

مدیریت‌ کل ریالی و نشر اداره معاملات ریالی
• عملیاتی شدن وصول مستقیم درآمدهای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مؤسسه‌ تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی، وزارت امور خارجه و مرکز آمار ایران از طریق استقرار مکانیزم شناسه‌ی واریز(در راستای انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی).
• عملیاتی شدن انتقال روزانه‌ وجوه دولتی از بانک ملی به حساب‌های خزانه نزد بانک مرکزی از طریق سامانه‌ پایا به منظور تسریع در تمرکز وجوه دولتی در بانک مرکزی.
• ابلاغ شیوه‌نامه‌ مدیریت حساب‌های دولتی.
• راه‌اندازی پرتال بهداد به عنوان کانال ارتباطی بانک مرکزی با دستگاه‌های اجرایی در پروژه‌ انتقال حساب‌های دولتی.  
• جمع‌آوری حدود 300 فقره دسته چک خزانه مربوط به حساب‌های درآمد اختصاصی دستگاه‌های اجرایی و درآمد شرکت‌های دولتی با هدف نیل به حساب واحد خزانه.
• برگزاری دو همایش انتقال حساب‌های دولتی در تاریخ‌های 1395.3.12 و 1395.5.17 در بانک مرکزی با حضور نمایندگان بیش از چهارصد دستگاه اجرایی.
• کنترل و مدیریت مانده‌ حساب بانک‌ها (با هدف کنترل و مدیریت اضافه برداشت) به نحوی که سال 1394 در مقایسه با سنوات اخیر، بهترین وضعیت را داشته است.‏

اداره نشر اسکناس و خزانه جواهرات ملی
از ابتدای شهریورماه سال 1394 تا مردادماه سال 1395، در مجموع 67205 نفر از خزانه جواهرات ملی ایران بازدید کردند که از این تعداد 36285 نفر گردشگران خارجی بودند که حدود 54 درصد از کل بازدیدکنندگان را به خود اختصاص داده است.
همچنین امور مربوط به تدوین کتاب کره جواهرنشان در طی این مدت به سرانجام رسید که در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.

اصلاح نظام مدیریت گردش وجوه نقد
طرح اصلاح نظام گردش وجوه نقد که از سال 1392 در سطح بانک‌های کشور آغاز شده بود در سال 1394 به طور کامل به اجرا درآمد و نتایج حاصل از اجرای طرح یاد شده باعث شد بانک مرکزی برای تامین به‌موقع وجوه نقد مورد نیاز بانک‌ها و مدیریت بهینه وجوه نقد در گردش، به ویژه در ایام پایانی سال، با کمترین چالش مواجه شود.

استقرار سامانه برخط «سینپ»
به منظور نظارت بیشتر و دقیق‌تر بر نحوه فعالیت بانک‌ها و موسسات اعتباری در حوزه نظام پرداخت‌های نقدی، سامانه‌ای بر خط با عنوان "سامانه یکپارچه نظارت پولی «سینپ»" طراحی و پیاده سازی شد که از شهریورماه سال 1394 در تمامی شعب و خزائن بانک‌های استان تهران مورد بهره‌برداری قرار گرفت و براساس برنامه زمان بندی شده تا پایان سال‌جاری در سراسر کشور به مرحله اجرا می‌رسد. با استفاده از این سامانه در سال 1394 اطلاعات مربوط به موجودی نقدی کلیه شعب بانک‌های استان تهران به صورت لحظه‌ای در اختیار ناظران پولی استان و اداره نشر اسکناس و خزانه قرار گرفت و با بررسی وضعیت وجوه نقدی نگهداری شده در شعب و خزانه‌های بانک‌ها، نسبت به مدیریت یکپارچه وجوه نقد اقدام شد.

اصلاح آیین‌نامه ورود، صدور و معاملات طلا، نقره و پلاتین
در سال 1394 پیشنهاد اصلاح بند «ب» ماده (6) آیین‌نامه ورود، صدور و معاملات طلا، نقره و پلاتین، به منظور فراهم شدن امکان فروش ارز حاصل از صادرات مصنوعات فلزات گرانبها به صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی ارائه شد و در نهایت در تاریخ1394.6.10 مورد تایید و تصویب شورای پول و اعتبار قرار گرفت. پس از آن مراتب به سازمان‌های مرتبط اطلاع‌رسانی و در پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی نیز ابلاغ شد. همچنین در همین راستا اقداماتی به منظور اضافه کردن یک تبصره به بند «الف» ماده (6) و نیز کاهش ارزش افزوده (هزینه ساخت) لازم مصنوع صادراتی، موضوع بند «ج» ماده (6) آیین‌نامه مذکور، در سال 1394 صورت گرفت که نهایتاً در سال‌جاری به تصویب شورای پول و اعتبار رسید.

کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانک‌ها
پس از استقرار دولت تدبیر و امید، ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی به منظور جلوگیری از افزایش مطالبات غیرجاری بانک‌ها و همراهی با بانک‌ها در بحث وصول مطالبات، تشکیل کمیته فرادستگاهی رسیدگی به مطالبات غیرجاری بانک‌ها را با محوریت بانک مرکزی و عضویت سازمان‌های ذی‌ربط در یازدهمین جلسه مورخ 1393.3.12 مصوب کرد.
متعاقب ابلاغ مصوبه ستاد، بانک مرکزی نسبت به تشکیل کمیته فوق با حضور نمایندگان نهادهای مندرج در مصوبه‌ ستاد اقدام کرده و تاکنون 54 جلسه آن به صورت منظم برگزار شده که 24 جلسه‌ در بازه زمانی مورد نظر قرار دارد (شهریورماه 1394 تا پایان مردادماه 1395). مبنای عملکرد کمیته، رسیدگی به فهرست روزآمد بدهکاران عمده‌ نظام بانکی بوده و در هر جلسه چند فقره از پرونده‌های بدهکاران بدحساب با حضور مدیر عامل و مدیران ارشد بانک طلبکار، مورد بررسی قرار می‌گیرد.
خوشبختانه تلاش‌های صورت گرفته دستاوردهای قابل‌توجهی را دربرداشته که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:
- هماهنگی و هم‌افزایی بین دستگاه‌های مختلف و امکان بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های عضو به منظور رسیدگی و ساماندهی وضعیت مطالبات غیرجاری.
- خروج بانک‌ها از وضعیت انفعالی نسبت به پرونده‌های مطالباتی با تشکیل کارگروه‌های ویژه‌ ساماندهی مطالبات غیرجاری.
- الزام بانک‌ها به رعایت بهداشت اعتباری.
- کاهش سرعت رشد مطالبات غیرجاری با وجود شرایط رکودی حاکم بر بازار (کاهش نسبت مطالبات غیرجاری به کل مطالبات از 14.2 درصد در شهریورماه 1393 به 11.3 درصد در تیرماه 1395).
- به جریان افتادن روند رسیدگی به پرونده‌های راکد که منجر به وصول نقدی، تعیین تکلیف و یا اقدامات قضایی در بسیاری از پرونده‌ها شده است.
- احاله یا تجمیع پرونده‌ها در یک مجتمع قضایی به منظور رسیدگی بهتر، بنا به تقاضای بانک طلبکار.
- گشایش دادسرای ویژه امور پولی و بانکی برای رسیدگی به پرونده‌های مطالبات بانکی.
- آسیب‌شناسی در خصوص هر پرونده و شناسایی آسیب‌های مشترک در پرونده‌ها.
- بررسی امکان برقراری ارتباط، بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و بانک مرکزی از نظر وجود زیرساخت‌ها و بسترهای امن ارتباطی و همچنین تهیه پروتکل تبادل داده و اقدامات لازم درخصوص تنظیم و تصویب پیش‌نویس تفاهم‌نامه بین دو سازمان.
-  پی گیری معضل احکام ورشکستگی شرکت‌ها در حوزه دادستانی کل کشور.
لازم به توضیح است که به منظور حصول نتیجه بیشتر، کمیته از ابتدای سال جاری تمرکز خود را معطوف به حل و فصل پرونده‌های مطروحه نموده و از طرح و بررسی پرونده‌های جدید خودداری شده است.

کارگروه ساماندهی تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج
یکی از اولویت‌های اصلی بانک مرکزی در سال گذشته، ساماندهی مجدانه بازار غیرمتشکل پولی بوده است و برهمین اساس رسیدگی به عملکرد، سوابق و نتیجه سال‌ها فعالیت تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج – به‌عنوان یکی از مشکل‌سازترینِ این دست از مؤسسات غیرمجاز- را آغاز کرده است.
بنابراین به‌منظور ساماندهی تعاونی یاد شده، کارگروه ویژه‌ای متشکل از کارشناسان خبره این بانک تشکیل شده و با برگزاری جلسات مستمر روزانه و بحث و بررسی دقیق و موشکافانه کارشناسی در تمامی زمینه‌های بانکی و حقوقی، ضمن رصد و پیگیری اخبار و اتفاقاتِ پیرامونِ موضوع و نیز بررسی اثرات اقتصادی و اجتماعی ناشی از هرگونه تصمیم متخذه، با لحاظ شرایط حاکم بر مقطع زمانی اقدامات؛ نقشه راه خود را در چند مرحله ترسیم کرده و تاکنون بیش از 97 درصد حساب‌های تعاونی تعیین تکلیف و حدود 26500 میلیارد ریال وجوه مربوط به سپرده‌گذاران از محل منابع نقدی تعاونی و منابع بانک مرکزی، بازپرداخت شده است.
این اقدامات در شرایطی بود که تعاونی موصوف بدلیل عدم توانایی در تادیه وجوه سپرده‌گزاران ناشی از انتخاب استراتژی‌های غلط، ورود به بازارهای دلالی و واسطه‌گری، پرداخت سودهای کلان و غیرمتعارف و بسیاری عوامل دیگر دچار بحران خودساخته شده و در آستانه برگزاری انتخابات حساس مجلس شورای‌اسلامی و خبرگان رهبری و ایام پایانی سال 1394؛ شبکه ‌بانکی، نظام پولی، سپرده‌گذاران و در نهایت اقتصاد و حاکمیت را با یک چالش جدی مواجه ساخته بود.
گفتنی است، در مرحله شناخت ابعاد وجودی و نحوه فعالیت تعاونی، مسئولان آن با ارایه آمار و ارقام غلط و نیز حساب‌سازی و بزرگ‌نمایی‌های غیرمسئولانه، سعی در موجه و سودآور نشان‌دادن فعالیت‌های غیرقانونی و هزینه‌بر بودن هرگونه برخورد سلبی با خود را داشتند که با تلاش شبانه‌روزی کارگروه، توفیقی به‌دست نیاوردند. با این حال پس از گذرِ موفقیت آمیز از مرحله شناخت ابعاد وجودی تعاونی و عدم همکاری مسئولان آن؛ پرداخت سپرده‌های مردمی آغاز شده و بدلیل عدم تکافوی منابع نقد تعاونی، همزمان اقدامات لازم در خصوص بررسی، شناسایی، ارزش‌گذاری و تملیک اموال و املاک آن، به‌منظور پرداخت دیون باقی مانده، در کنار اقدامات دیگر به‌عمل آمد.
در ادامه عملکرد کارگروه در تادیه مطالبات سپرده گذاران تعاونی که منجر به پرداخت و تعیین تکلیف بخش
عمده ای از حساب‌ها شد، ارایه می‌شود:
- تعداد کل حساب‌های تعاونی پیش از شروع ساماندهی: 1257000 حساب.
- مبلغ کل حساب‌ها و سپرده‌های مردم نزد تعاونی: 127000 میلیارد ریال.
- مبلغ حساب‌های تعیین تکلیف شده تاکنون: 76000 میلیارد ریال (60 درصد کل سپرده‌ها).
- مبلغ حساب‌های باقیمانده و تعیین تکلیف نشده: حدود 51000 میلیارد ریال (40 درصد کل مطالبات).
- تعداد کل حساب‌های تعیین تکلیف شده تاکنون: 1223000 حساب (97 درصد کل حساب‌ها).
- تعداد حساب‌های باقیمانده: کمتر از 34000 حساب (3 درصد کل حساب‌ها پیش از ساماندهی).
- تعداد سپرده‌گذار کلان تعیین تکلیف نشده: حدود 20000 نفر.
- تعداد اقساط دریافتی در بانک پارسیان از 1395.2.27 تا 1395.5.23:  بیش از 20000 فقره.
- مبلغ اقساط دریافتی در بانک پارسیان از 1395.2.27 تا1395.5.23: 234 میلیارد ریال.
- مبلغ تسهیلات تهاتر شده تاکنون: بیش از 30000 میلیارد ریال.

منبع خبر بانک و بیمه
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 7

مجتبي
|
6شهريور ماه 1395
0
0
جناب آقای دکتر بیگلری نماینده محترم

با تشکر از لطفتان در جهت دفاع از حق قانونی سپرده گذاران ثامن الحجج
(تسریع درپرداخت سپرده ها وسودسپرده های بلند مدت ،کوتاه مدت وروز شمار به شرح ذیل :
1- محاسبه سود سپرده ها تا 94/12/1باستناد مفاد قراردادهای مبادله شده باموسسه مالی واعتباری ثامن الحجج تحت نظارت بانک مرکزی ومنطور نمودن در مطالبات سپرده گذاران
2-محاسبه سود سپرده های بلند مدت وکوتاه مدت براساس ضوابط بانک مرکزی از 94-12-1تا زمان تسویه حساب قطعی با سپرده گذاران ومنظور نمودن در مطالبات آنان
البته با توجه به بلوکه شدن سپرده ها وسودهای مردم در بیش ار یکسال تا کنون وپیش بینی تسویه قطعی در بیش از یکسال آتی ، سودهای موردمطالبه نیز بعنوان سپرده بلند مدت بابد لحاظ ومورد محاسبه قرار گیرد )

نماینده محترم وباغیرت منطقه کردستان ومردم ایران
متاسفانه تصمیم گیران جهت دار در امر ساماندهی موسسه مالی واعتباری ثامن الحجج تحت نظارت بانک مرکزی تا کنون سعی در تجاوز به حق قانونی سپرده گذاران نموده وبه هیچ وجه در انتخاب دمکراتیک وقانونی نمایندگان سپرده گذاران قدمی بر نداشته ونمایندگان منتخب را در تصمیم گیری ها دخالت نداده وبا داشتن اطلاعات ناقص ورعایت حال سهامداران موسسه یک طرفه وظالمانه تصمیم گیری نموده وحتی باهدف فریبکارانه درکاهش تنش اجتماعی به باورخود، سهم نقدی
سپرده گذاران کلان ازمحل موجودی نقدی موسسه در نزد بانکهارابه
سپرده گذاران خرد پرداخت نموده اند وهمچنین تا این لحظه در مشارکت دادن نمایندگان قانونی سپرده گذاران در روند مزایده قانونی فروش دارایی های ثامن الحجج تصمیم گیری نکرده اند .ضمنا در یکسال گذشته اطلاعات رسمی ودقیق از طرف هیچ ارگان یا نهاد ومسولین دست اندرکار ساماندهی
(با صدور بخشنامه ودستورالعمل دارای شماره ،تاریخ ونام امضا کننده )

در اختیار سپرده گذاران قرار داده نشده و در اطلاع رسانی به سپرده گذاران بدوا بصورت شایعه ونهایتا صدور دستور ات شفاهی ویا محرمانه اقدام نموده وسپرده گذاران را ازحق مشارکت در تصمیمات اتخاذی واطلاع رسانی شفاف نیز محروم نموده اند .
یکی از علل چنین برخوردهای ظالمانه تطهیر نمودن مسولان ناظردرعدم ایفای وظیفه بر فعالیت های کاملا علنی 14 ساله موسسه در زیر پرچم وسکوت وگاها حمایت ناظرین قانونی بوده است.

جناب آقای دکتر بیگلری
در نهایت با عذر خواهی از تصدیع اوقات ارزشمند حضرتعالی وسپاس مجدد از دفاعیات شجاعانه وحق طلبانه اتان
از ما سپرده گذاران ستمدیده ،تقاضا میشود به منظور جلوگیری از تبانی ها در مورد فروش اموال وداراییهای ثامن الحجج از طریق مزایده ساختگی ویا ترک تشریفات ، حضور نمایندگان منتخب قانونی سپرده گذاران در روندمزایده به صورت رسمی پیش بینی گردیده وهرگونه تصمیمگیری به صورت شفاف با اختصاص درگاه اینترنتی به اطلاع سپرده گذاران برسد .
گرچه باتوجه به فعالیتهای 14 ساله موسسه ومتنعم شدن سهامداران موسسه همه ساله ازسود به کار گیری وجوه سپرده گذاران وتهیه اموال ودارایی های با ارزش هیچگونه نگرانی در تامین مطالبات سپرده گذاران وجود ندارد ،
لاکن در صورت وجود کسری ،مسلما خود سهامداران موسسه ودستگاههای ناظر باید تاوان احتمالی را متحمل شده وتمامی دست اندر کاران قاصر وگناهکار در انجام وظیفه نظارتی بر رشد وتعالی موسسه به اصطلاح غیر مجاز بکساله اخیر، آنهم با550 شعبه وسیزده هزار وپانصد میلیارد تومان جذب سپرده و....... تنبیه قانونی شوند تا عبرتی باشد به مسولین در آینده که به دلیل خوش خدمتی ویا منتفع شدن از بعضی رانتها ومنافع شخصی،حقوق دیگران راتضییع نکنند .

با آرزوی سلامتی وتوفیق روز افزون
سپرده گذار ستمدیده
مجتبي
|
7شهريور ماه 1395
0
0
نامه نگاري يكي از سپرده گذاران ثامن الحجج

احتراما همانگونه كه مستحضر هستيد، ما سپرده گذاران موسسه ثامن الحجج (ع) نزديك به يكسال هست كه در اثر مسدود شدن سپرده هايمان كه اندوخته يك عمر زحمت و تلاش ما بوده است و به علت عدم دسترسي به اصل و سود سپرده هايمان دچارگرفتاري و مصائب بسياري گشته ايم كه حقيقتا در يك نامه نميگنجد. ليكن علاوه بر مشكلاتي كه اين بي پولي براي ما ايجاد كرده است ، معضل بزرگ ديگر بلاتكليفي زجر آور ما است و عدم اطلاع رساني و شفاف سازي از جانب مسئولين امر ساماندهي اين موسسه و تناقض گويي هاي مسئولين كه باعث شده فضا براي سواستفاده برخي دلالان فرصت طلب و شايعه سازي و اخبار ناموثق و متناقض باز شود كه اين اخبار و شايعات حقيقتا روح و روان ما سپرده گذاران را همانند سوهان مي خراشد و در يكسال گذشته استرس ، تشويش ، نگراني و بلاتكليفي ، ارامش و أسايش را از همه سپرده گذاران وخانواده هايشان سلب كرده است.
متاسفانه ما سپرده گذاران در حرف صاحب اصلي املاك واموال اين موسسه معرفي مي شويم ولي در عمل بيگانه محسوب مي شويم و نه از امار و ارقام واقعي تعداد سپرده گذاران و منابع سپرده انها ، اطلاع درستي به ما داده شده است و نه از ميزان دارايي ها و املاك اين موسسه كه صاحبان واقعي انها ، سپرده گذاران گرفتار هستند ، و نه از گزارشهاي حسابرسي متعددي كه شركتهاي حسابرسي معتمد و يا كارشناسان محترم دادگستري تا بحال انجام داده اند .
جناب اقاي وزير ، ما ميدانيم كه وزارت اطلاعات نقش ويژه و برجسته اي در كارگروه ويژه ساماندهي به اين پرونده را دارد.ضمن تقدير و تشكر فراوان از شما و همكاران محترم و زحمت كش شما خواهشمنديم كمي هم به سپرده گذاران اعتماد كنيد و راهي را براي ارتباط مستقيم با انها باز كنيد ، بلكه باعث خير و بركت گردد كه حتما همچنين خواهد شد انشااله
يكي از بركات اين ارتباط ميتواند دسترسي سپرده گذاران مضطرب و نگران به اخبار و اطلاعات درست و موثق از منبع قابل اعتمادي همچون وزارت اطلاعات باشد و به تبع ان كوتاه شدن دست دلالان و فرصت طلباني كه مايه نگراني مضاعف سپرده گذاران دردمند شده اند.
چه بسا كه خود سپرده گذاران هم به وأسطه تعداد زيادشان و پراكندگي انها در سراسر كشور اخبار و اطلاعات مفيد و قابل توجهي داشته باشند كه شايد بتواند كمكي در حل اين بحران و گشودن گره هايي از اين پرونده در اختيار شما و همكاران زحمت كش شما قرار دهد
به اميد حل هر چه سريعتر مشكل جمعي از مردم مسلمان ايران اسلامي
مجتبي
|
7شهريور ماه 1395
0
0
✴️ در گزارش روابط عمومی بانک مرکزی تصاویر و مطالبی آمده است که حاکی از پوسترهای تبلیغاتی دستاوردهای بانک مرکزی به مناسبت هفته دولت می‌باشد.

👌لذا پر بیراه ندیدیم که برگی از صفحات نادیده انگاشته شده در نیمه پنهان چنین گزارشات تبلیغاتی را آشکار و شفاف سازیم..!

جناب آقای سیف و همکاران و مدیران محترم ایشان در ساختمان شیشه‌ای ب.م.... لازم است یادآور شویم:

⭕️بیچارگی و آوارگی و بی سامانی سپرده گذاران مؤسسه تحت نظارت نهاد شما نیز از دستاوردهای درخشان و مغفول مانده ب.م در سال گذشته می‌باشد.

⭕️از هم پاشیدگی نهاد خانواده و زندگی بخشی از خانواده بزرگ سپرده گذاران این مؤسسه به دلایل متعدد مالی،

⭕️از کار بیکار شدن و مقروض و بدهکار شدن بسیاری از افراد حقیقی و حقوقی و بنگاه‌ها و کارگاه های تولیدی و تجاری و صاحبان برخی کارخانجات و صنایع خرد،

⭕️بازماندن از ادامه درمان پزشکی و پیگیری امور حاد و واجب درمانی بدلیل خالی بودن جیب سپرده گذار و یا حادث شدن شوکهای شدید روحی و روانی و جسمی و بعضا ایست قلبی بدلیل دامنه دار شدن این بحران خانمانسوز،

⭕️از دست رفتن مالمیک و یا پس انداز و اندوخته یک عمر زحمت و تلاش سپرده گذاران بدلیل به درازا کشیده شدن پروژه تخریب بازار غیرمتشکل پولی و نابودی بخش اعظم سرمایه زندگی مردم بدلیل حبس سرمایه‌های آنها در چنگال مدیران ب.م و بانک عامل و سایر شرکای ذی نفعشان....

⭕️از هم پاشیدگی نهاد خانواده و ایجاد بحران طلاق در بخشی از خانوار سپرده گذاران...
⭕️روی آوری بخش عمده‌ای از مردم سپرده گذار به بازار بنگاه‌های غیرقانونی و غیرشرعی علیرغم میل باطنی جهت دریافت وام‌های ربوی با نرخ‌های بسیار بالا و متعهد شدن به کلاشان و نزول خوران متعدد... جهت نجات مقطعی خود و خانواده تحت تکفل خود و از چاله به چاه افتادن مردم ضجر دیده و ستم دیده سپرده گذار....

⭕️پدیداری هدفمند شبکه‌های مافیایی و فرصت طلبان بی نام و نشان و نشسته در پشت صحنه جهت چپاول سرمایه سپرده گذاران و سهم خواهی غیرمشروع از پهن گشتن این سفره وسیع مالی و دست کردن در جیب مردم به اشکال گوناگون و تحت عناوین مختلف...

⭕️رفوزه شدن بسیاری از نهادها و ارگان‌های مسئول و غیرپاسخگو و مسئولیت گریز در قوای مختلف نظام غیرسلامت اداری و نظارتی کشور از دید مردم، آنهم در سالی که مزین به عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» بوده است؛

👈از جمله دستاوردهای بی نظیر ب.م و سایر دست اندرکاران دخیل در بحران پرونده ثامن الحجج بوده است که بی شک در ایام باشکوه هفته دولت! ، این برگ‌های زرین و دستاوردهای شگرف، در لوح حافظه مردم جان به لب آمده، ثبت و ضبط خواهد شد..!

🇮🇷 دکتر طیب نیا و دکتر سیف، هفته دولت گرامی باد!
مجتبي
|
7شهريور ماه 1395
0
0
1- آقای سیف ، بارها موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج را به نام تعاونی اعتبار ثامن الحجج نامیده اند از ایشان می پرسم :

آیا ثامن الحجج موسسه مالی و اعتباری است یا شرکت تعاونی اعتبار

اگر ثامن الحجج موسسه مالی و اعتباری است که رییس بانک مرکزی وقت در نامه های گوناگون و خطاب به استانداران و دادستان های مناطق مختلف کشور آنرا به نام موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج خطاب نموده اند و جالب تر اینکه تقاضا نموده اند به این موسسه اجازه فعالیت داده شود ، توضیح دهید چگونه موسسه ای را که خودتان بعنوان یکی از 14 موسسه دارای مجوز اعلام کرده اید را بعنوان شرکت تعاونی اعتبار نام می برید؟

اگرثامن الحجج شرکت تعاونی اعتبار است که شما در جایگاهی نیستید که آنرا منحل کنید بدلیل اینکه شرکتها زیر مجموعه و تابع قانون تجارت و قوانین مربوطه به شرکتها و وزارت تعاون می باشند و هیچ مرجعی غیر از مصوبه سهامداران و یا هیئت مدیره نمیتواند تقاضای انحلال و یا مسدود کردن حساب ها را صادر کند و تقاضای ایجاد هیئت تصفیه بنماید. بفرمائید که شما تا کنون تقاضای انحلالی از هیئت مدیره و سهامداران تعاونی اعتبار ثامن الحجج دریافت نموده اید و به وزارت تعاون و اداره ثبت شرکتها فرستاده اید؟

درجایی دیگر از گفته های جنابعالی پرونده ثامن الحجج از دو سال پیش در اختیار مقامات قضایی و انتظامی قرار
گرفته است!!!!

به شما عرض میکنم که نیروی محترم انتظامی بعنوان ضابط قضائی عمل میکنند نه بعنوان زیر دست بانک مرکزی و بنا براین شما در جایگاهی نیستید که به نیروی انتظامی دستور بدهید. شما می بایست در صورت نیاز به همراهی نیرو انتظامی از دستگاه قضا درخواست کنید که قبلا ً اینکار رو کرده اید .و حال از بازپرس محترم هم سوال میکنیم که در دو سال قبل چه گذشته که همان دوسال پیش نتوانستید تخلفات موسسه را ثابت کنید و دست بر قضا بعد از حسابرسی از موسسه و ارایه ۱۱۸۰برگ سند مالکیت موسسه دم از ناکافی بودن املاک به صورت مغرضانه می شوید و مهر تایید می زنید بر کار غیر اصولی بانک مرکزی؟؟؟


در پایان بعنوان یکی از هم میهنان کشور اسلامی ایران از شما میخواهم از لجبازی های بی مورد و اقدامات تشنج زا و سلیقه ای پرهیز کرده و بخاطر خدا با مردم و سرمایه هایشان بیش از این بازی نکنید و دستور بررسی مجدد پروسه ادغام با سود مصوب را صادر کنید.
بدبخت ایرانی
|
9شهريور ماه 1395
0
0
لعنت به این نوع ساماندهی لعنت خدا بر کسانی که مردم را بدبخت کردند
بدبخت ایرانی
|
9شهريور ماه 1395
0
0
تورو به خدا به دادمان برسید ای کاش ... بودم تا 203 و نماینده خانه ملت به فکرمون باشند
مجتبي
|
10شهريور ماه 1395
0
0
سلام علیکم

وای بر آنانی که داد مسلمانی را میشنوند و به خاطردنیای فانی
سکوت میکنند پس به حکم مسلمانی لطفا این دادنامه و دردنامه را به استحضار ریس جمهور محترم ، شورای عالی امنیت ملی برسانید ،چرا که تاکنون در مملکت امام زمان (ع) به هر جا مراجعه کرده ایم در عین تایید هیچ نتیجه ای نگرفته ایم و چند میلیون نفر شامل سپرده گزاران ثامن الحجج و خانواده آنان به بدبختی کامل رسیده و بعضی خانواده ها از هم پاشیده و برخی سکته کرده وبرخی به خاطر مصایب بی شمار دست به خود کشی زده اند و ...؟

تعاونی در سال 1380 تشکیل شد و تا سال۱۳۸۸ به فعالیت خود در قالب تعاونی اعتباری ادامه ودرسال ۱۳۸۸این تعاونی درخواست خود را به بانک مرکزی برای تبدیل شدن به موسسه مالی و اعتباری ارایه که موافقت بانک مرکزی را کسب می نماید،در حالی که یک دستفروش بدون مجوز شهرداری امکان انجام دستفروشی را ندارد و به صورت پنهانی مجبور است کار کند چگونه است که موسسه مالی و اعتباری با جمله تحت نظارت بانک مرکزی ۵۵۰ شعبه بانکی )حتی در تهران (مشغول فعالیت بوده وتا همین چند ماه پیش همه آن را تایید می کردند وحالا یکباره منکر میشوند لطفا به گوشه ای از اظهارات بالاترین متولیان مملکت در خصوص موسسه ثامن الحجج طی ماههای اخیر دقت فرمایید(لازم به یادآوری است پس از نه ماه هنوز مردم در حال تجمع اعتراض و ناله و نفرین بوده و هیچ ثمره ای ندیده اند) :


حمید تهرانفرگفته بود، در حال حاضر با پیگیری های انجام شده که حاکی از پیشرفت همکاری ها میان موسسه ثامن الحجج (توجه کنید به لفظ موسسه) و موسسه حسابرسی مستقر در ثامن الحجج است امکان گرفتن مجوز وجود دارد.

تقدیر مدیرکل ورزش و جوانان استان کرمانشاه از حمایت های موسسه ثامن الحجج(ع)از ورزش - اداره کل ورزش و جوانان استان کرمانشاه

ربیع فلاح جلودار طی نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی ، تقدیر شایسته از مسئولین موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج (ع) در منطقه ی کشور را بخاطرانجام فرآیند ادغام بیش از 23 تعاونی اعتبار با 200 پرسنل بدون کمترین تنش و آسیب اجتماعی و حفظ اشتغال موجود ، خواستار شد .
به گزارش روابط عمومی موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج (ع) در پی پایان کار ساماندهی تعاونی های اعتبار آزاد در استان مازندران توسط موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج (ع) ، استاندار مازندران طی نامه ای از رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواستار تقدیر و تشویق مسئولین این موسسه شد .
در این نامه خطاب به دکتر آمده است ((در راستای اجرای قانون بازار غیر متشکل پولی و سیاستهای ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که مقرر شده بود تعدادی از تعاونی های اعتبار آزاد کشور که بصورت غیر مجاز فعالیت می نمودند ، ساماندهی گردند ، تعداد 23 تعاونی اعتبار آزاد در استان مازندران بر اساس تفاهم نامه ی فی مابین نمایندگان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج (ع) و اعضاء هیئت مدیره ی تعاونیهای موصوف ، در موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج (ع) ادغام گردیدند و این فرایند را مسئولین موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج (ع) با کمترین آسیبهای اجتماعی و حفظ اشتغال موجود مدیریت و کنترل و به سرانجام رساندند.))
درپایان این نامه ربیع فلاح جلودار، از رئیس کل بانک مرکزی خواسته است به منظور ایجاد انگیزه ی بیشتر مدیران و کارکنان این موسسه در خدمت رسانی به مردم شریف مازندران به نحو شایسته مورد حمایت قرارگیرند.


حسابرسی مرحله مقدماتی است که قبل از مراحل اخذ مجوز طی می شود . موسسه ثامن الحجج هم اکنون توسط یک شرکت معتبر در حال حسابرسی است. در این خصوص میتوانید به ادرس روبرو مراجعه فرمایید:http://www.irna.ir/fa/News/81736180/خبر گزاری ایرنا -آریا-برنا-اقتصاد نو و روزنامه های شرق-کیهان-ایران -رسالت نیز این خبر را مخابره کرده اند.خبرگزاری khabar on line هم از پیشرفت و افزایش همکاری موسسه ثامن الحجج در مسیر حسابرسی و سامان دهی مالی خبر داده است

پورمختار با بیان اینکه حسابرسی اولیه نشان می‌دهد منابع موجود بیش از سپرده‌ها و بدهی به سپرده‌گذاران بوده است، اظهار داشت: با واگذاری مسئولیت این مؤسسه به یکی از بانک‌های کشور زمینه پرداخت بخش عمده‌ای از پول سپرده‌گذاران فراهم شده است.

– امروز که موسسه ثامن الحجج با مشکل مواجه شده، بانک مرکزی میگوید این موضوع ارتباطی به ما ندارد و مشکلات را به سمت مردم سوق میدهد و بانک مرکزی به دادستانی نامه مینویسد که ما از موسسه ثامن الحجج به عنوان مخلان اقتصادی شکایت داریم و فعالیت آنها پلمب شود.

– یک موسسه ای که شما {بانک مرکزی} تایید کردید و ۵۵۰ شعبه و دو میلیون سپرده گذار دارد را چطور میخواهید پلمب کنید حداقل باید اصل سپرده را به مردم بازگردانید.

– بانک مرکزی هم اکنون بدون هیچ گونه ساماندهی میگوید این موسسات را پلمب کنید.

موارد فوق بخش کوچکی از تاییدهای شخص اول در استان ،شخص اول مملکت در امور بانکی (رییس کل بانک مرکزی) نمایندگان عالی دولت معاونین و مدیران کل آنها و ...می باشد
حال چگونه است که اعلام می شود موسسه ثامن الحجج منحل و بانک مرکزی که ده ها میلیارداز ثامن الحجج بابت تبدیل شدن به موسسه پول دریافت کرده و گوشه ای از اظهارات مسولین آن در بالا آمد در کمال ناباوری اعلام میکند هیچ مسولیتی ندارد و تقصیرات را به سوی مردم سوق می دهند حتی حرفهای خودشان را نیز فراموش می کنند و می گویند بانک پارسیان اگر پولی از ثامن الحجج گرفت به سپرده گزاران میدهد و حتی از رفع مشکل توسط بانکهای دیگر، نمایندگان محترم مجلس و ... جلوگیری می کند!!!! ، باورکنید مردم ما میفهمند وحداقل دردوره گذشته دیده اند که در بحث موسسات مشابه بانک مرکزی چه راحت با ادغام موسسه مولی الموحدین مشکل را حل کرد که متاسفانه مسایل پشت پرده و کثیفی باعث شده این کارها نشود .ولی فکر میکنم مسولینی هستند که فکردنیای باقی به آنها اجازه نمی دهد که این همه ظلم را ببینند و به خاطر دنیای فانی سکوت کنند پس عاجزانه درخواست میکنم داد حدود دو میلیون سپرده گزار را به مقام محترم ریاست جمهور و یا هر گوش شنوایی دیگر برسانید.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top