داوطلبان وکالت بخوانند/چگونه رتبه یک وکالت شدم

وکیل ملت: علی اکبر غلامی در آزمون وکالت برای اولین بار شرکت کرد و موفق به کسب رتبه یک کشوری شد.

تاریخ انتشار: 5شهريور1395|12:41

داوطلبان وکالت بخوانند/چگونه رتبه یک وکالت شدم
| کد خبر: 189058

در ادامه نحوه تلاش ایشان برای موفقیت در آزمون وکالت جهت استفاده داوطلبان وکالت آورده می شود.

 

مطالعه برای آزمون وکالت:

✅ از شهریور ۹۴ شروع به مطالعه کردم. با توجه با اینکه شاغل بودم، زمان مطالعه من به طور متوسط روزی ۵ ساعت بود.

✅ از خدمات هیچ موسسه ای استفاده نکردم. (نه کلاس و نه آزمون آزمایشی)

✅ تنها آزمونی که به صورت آزمایشی شرکت کردم، آزمون قضاوت بود که تقریبا یک ماه قبل از وکالت برگزار شد.

✅ منابع مطالعاتی من برای این ۳ ماه (شهریور تا آبان)، بسیار اندک بود:

🔵 مدنی: نظم کاتوزیان + تست شهبازی
🔵 آ.د.م: نظم حیاتی + ساده ساز فرحناکیان
🔵 تجارت: نظم فرحناکیان + ساده ساز
🔵 جزا: متن قانون
🔵 آ.د.ک: متن قانون
🔵 اصول: تست شهبازی

بعد از اعلام نتایج آزمون، اولین سوال داوطلبان از من این بود که: منابع شما چه بود؟!

✅ از آنجا که میدانستم اکثر افراد به دنبال کمترین منابع برای وکالت میگردند و اگر صرفا منابع فوق را معرفی میکردم، قطعا باعث گمراهی اکثر داوطلبین میشدم، بنابراین در جواب دوستان، فقط اکتفا به ذکر منابع فوق نکردم و به طور کامل پیشینه خود را بیان نمودم.

یعنی علاوه بر ذکر منابع فوق، توضیح دادم که من در زمان دانشجویی، تمام کتب مرجع را خوانده بودم. به همین دلیل، هنگامی که نظم کاتوزیان را در این ۳ ماه مطالعه میکردم، برای من صرفاً جمع بندی و مرور بود. (نکته جدیدی برایم نداشت)

دربرنامه_ریزی برای داوطلبان آزمون وکالت نیز، ابتدا کتاب مرجع را قرار داده ام؛ که این روند تا سه ماه مانده به آزمون ادامه دارد.

🔵 کتاب خواندن به مراتب آسانتر از قانون خواندن است! کتاب میخوانیم که در نهایت، قدرت تحلیل قانون را به دست آوریم.
پس از آن، در سه ماه پایانی کتاب مرجع را کنار میگذاریم و تمرکز بر روی قانون و تست خواهد بود.

           
اما آن دسته از داوطلبانی که کتاب مرجع نخوانده اند چطور؟ آیا باید وکالت را فراموش کنند؟

قطعا خیر! روشها و راهها متفاوت است.

✅ من صرفا راهی را که خود رفته بودم، بیان کردم. درست است که منابع من بسیار اندک بود، اما این نکته را هم در ادامه بیان کردم که آنچه باعث شد با این حجم کم منابع، رتبه یک را به دست آورم، این بود که پشتوانه و اندوخته ای از زمان دانشجویی به همراه داشتم که آن هم مطالعه کتب مرجع بود.

همانطور که میدانید بسیاری از رتبه ها، راههای کاملا متفاوتی را تجربه کرده اند. بسیاری از آنها شاید حتی یک کتاب مرجع را نیز نخوانده باشند. اما به طریقی توانسته اند برای آزمون وکالت خود را آماده و تقویت نمایند.

هدف این است که به قدرتِ تحلیلِ قانون دست پیدا کنیم. این مهم میتواند از رهگذر کتاب مرجع باشد؛ از رهگذر کتابهای تکمیلی و جزوات باشد؛ از رهگذر کلاس باشد؛ یا...

روشها متنوع است و البته این باعث میشود که تصمیم گیری در خصوص انتخاب روش برای داوطلب آزمون وکالت سختتر شود.

✅ بسیاری افراد در انبوه کتابهای تکمیلی و تست موجود در آشفته بازار کتاب ایران و همچنین شمار زیاد کلاسها و موسسات، سردرگم هستند و نمیدانند چگونه تصمیم بگیرند و یا نمیتوانند به یک تصمیم قطعی نائل آیند.

من هم دچار این سردرگمی بودم؛ اما فقط یک روز!
زمانی که در شهریور ماه ۹۴ میخواستم برای آزمون وکالت شروع به مطالعه کنم، در گوگل جستجو کردم و مصاحبه رتبه های سالهای گذشته را خواندم. بین آنها اختلاف نظر فراوان بود...

 

اما با وجود این اختلاف نظرات بین رتبه ها، برای ۳ ماهِ پایانی چگونه تصمیم گرفتم؟

مرحله به مرحله برای ۵ مورد به شرح زیر تصمیم گیری کردم:

1⃣ انتخاب آزمون آزمایشی:
بهتر است قبل از شرکت در آزمون اصلی وکالت، لااقل در یک آزمون مشابه شرکت کنیم.

آزمون های مرحله ایِ موسسات را به دلایلی انتخاب نکردم. تجربه سالها تدریس ریاضی و رویارویی با کنکورهای آزمایشی به من نشان داده که آزمونهای مرحله ای بسیار غیراستاندارد است. این آزمونهایِ دارای بودجه بندی ممکن است برای افرادی مناسب باشد که بخواهند بر طبق همان بودجه بندیِ آزمون مطالعه نمایند.

✅ ولی آزمونهای جامع میتواند تا حدودی استاندارد باشد و برای کسانی که طبق برنامه شخصی خود مطالعه میکنند، محک مناسبی باشد. همانگونه که تمام رتبه ها در مصاحبه های خود، از شرکت در آزمونهای جامع موسسات خبر داده بودند.

🅾 ولی من حتی در آزمونهای جامع موسسات نیز شرکت نکردم! چون علاقه ای نداشتم که نتیجه تلاشم را موسسه ای به نام خود ثبت کند آنهم به صِرفِ اینکه دو آزمون جامعِ آن را شرکت کرده ام! (البته ناگفته نماند که این دلیل کاملا شخصی است. داوطلبان برای محک خود میتوانند در آزمونهای جامع شرکت نمایند.)

✅ با این اوصاف، تصمیم گرفتم در یک آزمون رسمی شرکت کنم ولی به طور آزمایشی.
آزمون قضاوت مناسب بود؛ هم رسمی بود و هم یک ماه قبل از وکالت برگزار میشد.

2⃣ انتخاب کلاس:
اگر شخصی بر اساس کتاب مرجع یا با استفاده از کتابهای تکمیلی و جزوات، به تنهایی میتواند بر حقوق مسلط شده و قانون را تحلیل کند، نیازی به کلاس ندارد.

✅ همانگونه که من نیز از هیچ نوع کلاسی استفاده نکردم. (نه کلاسهای دانشگاه و نه موسسات) زیرا در زمان دانشجویی، ترم به ترم، مطالعه کتب مرجع مربوط به دروس همان ترم را به صورت خودخوان (بدون استاد و کلاس) در دستور کار داشتم.

چون خودم تجربه سالها تدریس و برگزاری کلاس ریاضی داشته ام، میدانم که کلاس به درد چه افرادی میخورد.

✅ کلاس برای آن دسته از افرادی سودمند است که به تنهایی قادر نباشند با استفاده از ابزارهای پیش گفته، به توانایی تجزیه و تحلیل قانون دست پیدا کنند.
برای این دسته از داوطلبان، دو نکته را بر اساس تجربیات تدریس خود بیان میکنم:

۱- کلاسهای گروهی (با تعداد نفرات بالا) بازدهی بسیار پایینی دارد. تنها مزیت اینگونه کلاسها، هزینه پایین آن است. اما تجربه نشان داده است که چنین کلاسهایی تقریبا هیچ مزیت دیگری ندارند!
بنا بر همین داستان، کلاسهای خودم را برای ریاضی همواره به صورت ۵ الی ۶ نفره برگزار میکردم.

۲- کلاسی که زمان زیادی را از شخص در طول روز میگیرد نیز کارایی کمی دارد. مثلا کلاسهایی که از صبح تا شب برگزار میشود، بسیار فرسایشی و بدون بازدهی کافی هست.
کلاسهای من برای ریاضی بیشتر از ۴ ساعت در یک روز نبود. بطوریکه پس از آن، شاگردانم کلاس دیگری نداشتند و با استراحتی کوتاه، میتوانستند بقیه زمان روز را به مطالعه اختصاص دهند.

✅ مطالعه شخص بعد از کلاس، بسیار بیشتر از کلاس رفتن اهمیت دارد.

✅ بنابراین بهتر است انتخاب کلاس مطابق موارد بالا باشد. یعنی:
اولاً شخص مطمئن باشد که به تنهایی نمیتواند از پسِ آن درس یا آن مبحث برآید؛
ثانیاً کلاسی مناسب از نظر تعداد افراد انتخاب کند؛
ثالثاً زمان کلاس آنقدر طولانی نباشد که تمام وقت شخص در روز گرفته شود.


3⃣ انتخاب جزوه یا کتاب تکمیلی:
هیچ اعتقادی به جزوه و... نداشتم. پیش از آن، در زمان دانشجویی، تمام کتب مرجع را خوانده بودم و دیگر چیزی به نام جزوه برایم مفهومی نداشت. بنابراین جزوه ها و کتابهای تکمیلی پیشنهادی رتبه ها را از انتخابم حذف کردم.

جزوه و کتاب تکمیلی زمانی ارزشمند است که: یا کتاب مرجع وجود نداشته باشد؛ یا به هر دلیلی از این کتابها استفاده نکرده باشیم.

✅ اگر برای یک درس، کتاب مرجع نخوانده باشیم، باید:
👈 یا یک کتاب تکمیلی انتخاب کنیم؛
👈 یا یک جزوه؛
👈 یا هیچکدام! (مثلا بگوییم: فقط قانون را میخوانم)

✅ از همه بهتر و کاملتر، کتاب مرجع است. هیچ جایگزینی برای کتب مرجع وجود ندارد. اما اگر قبل از ۳ ماهِ پایانی، سراغِ کتب مرجع نرفته باشیم، ناچاراً میتوان برای این ۳ ماه، جزوه یا کتاب تکمیلی انتخاب کرد. البته فقط یکی از آنها!

هم جزوه و هم کتاب تکمیلی، انتخاب جالبی نیست. اگر بناست انتخاب کنیم، فقط یکی از آنها بهتر است؛ نه هر دو.
همه چیز را با هم نباید مخلوط کرد. یعنی نباید دور خود را شلوغ کنیم!
 

انتخاب کتاب قانون:
چه کتاب مرجع خوانده باشید چه نخوانده باشید، چه کلاس رفته باشید چه نرفته باشید، چه جزوه و کتاب تکمیلی بخوانید چه نخوانید، در هر حال بی نیاز از خواندن قانون نیستید.

⚪️ بنابراین برای هر درس یک کتاب قانون باید انتخاب کرد:
یا متن قانون را انتخاب میکنیم؛
یا کتابی مانند نظم و محشّا.

✅ مدنی، آ.د.م و تجارت:
در این سه درس از کتابهای نظم استفاده کردم. نظم مدنی و تجارت را اکثر رتبه ها پیشنهاد داده بودند. اما برای آ.د.م، خودم فتوا دادم که از روی نظم بخوانم! چون این درس در آزمون ضریب سه دارد و در عین حال میخواستم مطالبی را که زمان دانشجویی در کتاب دکتر شمس خوانده بودم، به صورت منظم در زیر ماده ها جمع بندی و بیان شده باشد.

✅ جزا و آ.د.ک:
اکثریت، قانون را کافی میدانستند و یا نهایتا قانون یار را معرفی کرده بودند. من نیز به دو دلیل همان نظر را تایید کردم. اول اینکه کتب مرجع جزا را زمان دانشگاه خوانده بودم؛ دوم اینکه در هر دو درس، با قانون کاملا جدیدی روبرو بودم و نیازی به نظم یا محشا نبود.
از کتاب قانون یار استفاده کردم اما فقط متن قانون را از روی این کتاب میخواندم. توضیحات و تستهای این کتاب به کارم نیامد و عملا تست نزدم.

✅ اصول:
کتاب قانون وجود ندارد! بنابراین فقط یک کتاب تست انتخاب کردم. به این دلیل که کتاب مرجع مربوطه را زمان دانشجویی خوانده بودم.


5⃣ انتخاب کتاب تست:
با توجه به تجربه تدریس در کنکور ریاضی، میدانستم که از یک طرف آنچنان تفاوت فاحشی بین کتابهای تست وجود ندارد؛ از طرف دیگر، کتابِ تستی مناسبتر است که در جوابِ تستهای سالهای قبلِ وکالت و ارشد و...، توضیحِ تشریحی داشته باشد.

⚪️ در بین کتابهای تستِ پیشنهادی از سوی رتبه ها، به دنبال این گشتم که کدام کتابها در بین آنها مشترک است و یا افراد بیشتری آن را معرفی کرده اند.

⚪️ برای هر درس، دو کتاب تست را که بیشتر معرفی شده بود، در نظر گرفتم. سپس با مراجعه به کتابفروشی، همه این کتابها را از نزدیک دیدم و چند صفحه ای از آنها را ورق زدم. همانجا برای هر درس، یک کتاب تست انتخاب و تهیه کردم.

✅ مثلاً برای تجارت و آ.د.م، دو کتابِ تستِ ساده ساز و قانون یار را مدنظر داشتم. هر دو را نگاه کردم. توضیحِ تشریحیِ ساده ساز را بهتر و کاملتر یافتم. بنابراین در بین این دو، ساده ساز فرحناکیان را انتخاب کردم. این کتاب، تست تالیفی نداشت و این نکته از نظر من مثبت بود.

✅ برای جزا و آ.د.ک، با اینکه کتاب قانون یار را تهیه کردم، اما از توضیحات و تستهای این کتاب استفاده نکردم.
برای تست جزا و آ.د.ک، تنها به تستهای یکی دو سال گذشته وکالت که مربوط به قوانین جدید بود، بسنده کردم.

✅ هم برای مدنی و هم برای اصول، کتاب تست دکتر شهبازی را انتخاب کردم. دسته بندی تستهای این کتاب مناسب بود. تستهای آزمونهای سالهای گذشته را جدا از تستهای تالیفی قرار داده بود. در عین حال تستهای مدنی را بر اساس فصل بندی قانون مدنی مرتب کرده بود و در نهایت توضیح تشریحی کاملی در جواب تستها داشت. (البته تاکید و تمرکزم بیشتر بر روی تستهای آزمونهای سالهای گذشته بود و آنچنان به تستهای تالیفی بها نمیدادم.)


🔚 بنابراین بعد از کنکاش یکروزه و طی پنج مرحله مذکور، تصمیم من (با توجه به پیشینه خود) برای ۳ ماهِ پایانی به ترتیب زیر شد:

1⃣ آزمون آزمایشی: فقط قضاوت را شرکت میکنم.

2⃣ کلاس: نمیروم!

3⃣ جزوه و کتاب تکمیلی: نمیخواهم!

4⃣ کتاب قانون:
مدنی و آ.د.م و تجارت 👈 نظم
جزا و آ.د.ک 👈 متن قانون

5⃣ کتاب تست:
مدنی و اصول 👈 تست شهبازی
آ.د.م و تجارت 👈 ساده ساز فرحناکیان
جزا و آ.د.ک 👈 تست نمیخواهم!


🔴🔴 بعد از این تصمیم، دیگر گوشم نسبت به هر آنچه که دیگران میگفتند، ناشنوا بود. فقط کار خود را میکردم و تمرکزم بر همان منابعِ اندکِ خودم بود.

کوتاه سخن آنکه:
🔵 تمامش کن! هر چه بیشتر پرس و جو کنی که چه بخوانی و چه نخوانی، خود را بیشتر آشفته کرده ای!
🔵 از یک جایی به بعد، دیگر تمامش کن!
🔵 یکی را انتخاب کن و همان را خوب و دقیق بخوان...

🔴🔴 یک روز پرس و جو کن؛ آخرِ آن روز متناسب با پیشینه خود، طبق ۵ مرحله بالا تصمیم بگیر؛ سپس ناشنوا شو و فقط حرکت کن!
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

اکرم
|
28دي ماه 1396
0
0
موفق باشید!از راهنمایی های شما سپاسگزارم👌

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top