ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

تاریخ انتشار: 6شهريور1395|00:34

| کد خبر: 189219

انضباط تیمی حلقه گمشده موفقیت منصوریان

حمیدرضا عرب

وکیل ملت: بیشتر از خط فکری اعضای هیات مدیره که معماهای بزرگی را برای علیرضا منصوریان و همکارانش به وجود آورده، آنچه در استقلال ضروری جلوه می‌کند این است که اصلاحات از درون خودش آغاز شود.

از همان نقاطی که معمولا بزرگترین آسیب‌ها را به تیم وارد می‌کند. جایی که بازیکن به خودش اجازه می‌دهد در حالی که تنها چهار هفته از لیگ گذشته ساز جدایی کوک کند و حتی حرف از خداحافظی بزند. مهدی رحمتی هر قدر هم که در این بازه زمانی میان مسوولان باشگاه صاحب نفوذ باشد درمقابل باشگاه مسوول است و نباید پا را از دایره اختیارات و وظایف فراتر بگذارد. شاید اگر منصوریان گزینه‌ای داشت که جای رحمتی در چارچوب دروازه قرار دهد و شاید اگر رحمتی در مباحث کلان باشگاه دخالت داده نمی‌شد هرگز به خود اجازه نمی‌داد که با چنین رفتاری پایه‌های انضباط تیمی استقلال را سست و لرزان کند. استقلال درست از همین مسیر ضربه اصلی را می‌خورد و منصوریان همچنان اصرار دارد که اصلاحات و تغییرات را از ناحیه دیگری شروع کند. سرمربی استقلال می‌کوشد شیوه‌های تمرینی را عوض کند، او حتی مقابل افرادی که از تمرین تیمش فیلمبرداری می‌کنند واکنش نشان می‌دهد و آنها را تهدید می‌کند اما به واقع مشکل استقلال این نیست و منصوریان باید محدودیت‌های انضباطی تازه‌ای را دراستقلال اعمال کند و مانع پیشرفت بازیکن سالاری در تیمش شود. چهار هفته ناکامی در کارنامه منصوریان قابل رفع است و اینطور نیست که بازگشت استقلال به روزهای خوب را رویا فرض کنیم. به یاد داریم که امیر قلعه‌نویی بارها با چنین شرایطی در استقلال مواجه بود. شروع‌های نگران کننده، باخت‌های ناباورانه و نتایجی که امیدوارکننده نبود. امیر قلعه‌نویی اما آرام آرام به تیمش سر و شکل می‌داد و استقلال را به تیمی پیروزی خواه و دارای کیفیت و شخصیت عالی تبدیل می‌کرد. آن استقلالی که ناگهان از پوسته ترس و بی نظمی فنی خارج می‌شد، در حقیقت حاصل نظم و انضباط حاکم بود. در آن استقلال نه بازیکن جرات تخطی داشت و نه هیچ فرد دیگری. استقلال‌هایی که پیش‌ترها به دست امیر قلعه‌نویی جام‌های گوناگونی را به چنگ آوردند محصول همین قانونمندی بودند و منصوریان نیز اگر می‌خواهد تیمش را از بحران‌های نسبی هفته‌های آغازین خارج کند باید از همین حربه بهره بگیرد. استقلال منصوریان که سرشار از بازیکنان با انگیزه است، تنها همین ویژگی را کم دارد و اگر منصوریان تنها اندکی دایره عرض اندام را برای بازیکنانی که همواره خلاف جهت آب شنا کرده اند، تنگ کند بدون تردید موفق خواهد بود و به زودی بردها از راه خواهد رسید.
از منصوریان انتظار نمی‌رود که رحمتی را در شرایطی که هیچ گزینه مطمئنی روی نیمکت ندارد به واسطه رفتارهای نامناسبش کنار بگذارد. این تصمیم در شرایط فعلی استقلال را با مشکلات بزرگتر مواجه می‌کند اما از او انتظار می‌رود که یک بار برای همیشه با چنین افکاری برخورد کند و به رحمتی و مانند او اجازه عرض اندام ندهد. خبر خداحافظی مهدی رحمتی که هفته گذشته دهان به دهان می‌شد عمیقا نشان می‌داد که استقلال از انضباط تیمی به دور است و مهدی رحمتی هیچ تقصیری در ناکامی‌های استقلال برای خود قایل نیست در حالی که خود او می‌تواند یکی از مسببان اصلی همین ناکامی‌ها باشد. از سویی این ذهنیت ایجاد شده که انگار منصوریان قدرت و توان مقابله با بازیکنان را ندارد واین مهدی رحمتی است که باید در مقام تصمیم گیرنده به مقابله با عاملان ناکامی بپردازد و به کمک او بشتابد.
 

منبع خبر ایران ورزشی
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top