سیاسی بازی در قراردادهای نفتی

مرضیه جلیلی

وکیل ملت: اخیرا برخی علی‌رغم اینکه دولتمردان در مورد قراردادهای جدید نفتی توضیحات روشنی ارائه دادند، سعی دارند که این موضوع را به چالش بکشند. جنجال‌های موجود این شائبه را ایجاد می‌کند که این اقدامات در پی اهداف سیاسی برخی مخالفان دولت صورت گرفته که مدتی است حواشی بسیاری را برای دولتمردان به‌ویژه شخص رئیس‌جمهوری به‌وجود آورده‌اند.

تاریخ انتشار: 6شهريور1395|00:59

سیاسی بازی در قراردادهای نفتی
| کد خبر: 189230


بااین وجود بعد از این جلسه عده‌ای از نمایندگان منتقد دولت که در مجلس نهم هم فعالیت داشتند از شکایت تعدادی از نمایندگان از دولت با موضوع قراردادهای جدید نفتی به دیوان عدالت اداری خبر دادند.
حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده اصولگرای فعال در دو دوره نهم و دهم مجلس در این مورد گفته «تعدادی از نمایندگانی که به چارچوب قراردادهای جدید نفتی اعتراض داشتند تصمیم گرفتند تا برای ابطال مصوبه دولت شکایت خود را در دیوان عدالت اداری پیگیری کنند

و پس از ناامیدی ما از هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین و رئیس مجلس ما تصمیم گرفتیم تا از مرجع قضایی شکایت خود را برای ابطال این مصوبات دنبال کنیم. به اذعان حاضران در جلسه غیرعلنی که وزیر نفت در آن حضور داشت مجلس ایرادات متعددی به قراردادهای جدید نفتی وارد دانست و ما با وجود این ایرادات که شخص معاون اول رئیس‌جمهور نیز به وجود ایرادات اذعان داشت شاهد تصویب این قراردادها در هیات دولت هستیم چراکه اساس این قراردادها با پیگیری‌ها و اقدامات دو خانم ایرانی‌تبار مقیم انگلیس و شخصی که پایه‌گذار اصلی قرارداد کرسنت بود شکل گرفته است.»


سایر نمایندگان مجلس از هر دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب ضمن اظهار بی‌اطلاعی از این خبر بر این مهم تاکید داشتند که بیژن زنگنه توضیحات جامعی در مورد قراردادهای نفتی به آنها ارائه داده و در خصوص ایرادهای واردشده به این قراردادها شفاف‌سازی کرده و جاهایی را هم که نیاز بوده اصلاح کرده است ضمن‌اینکه پیش از این طی پروسه کارشناسی‌شده طولانی‌مدت این قراردادها از طریق رسانه‌ها در اختیار همگان قرار گرفته و در پی انتقادهای مطرح‌شده موارد زیادی اصلاحیه صورت گرفته و در صحن نیز باردیگر این قراردادها بررسی شده است.

آنها معتقدند برخی چه از موافق یا مخالف این قراردادها با دیدگاه سیاسی و جناحی یا حتی صنفی با دولت برخورد می‌کنند و برای نیل به اهدافی که دارند و در این راه حتی منافع کلان ملی را نیز نادیده می‌گیرند. مجلسی‌ها در اشاره به دیدگاه صنفی بر این باور هستند که تعدادی از مدیران نفتی فعال در دولت گذشته که بعد از روی کارآمدن دولت یازدهم از موقعیتی که داشتند محروم شده‌اند تنها درپی خصومت شخصی قراردادهای نفتی را به باد انتقاد گرفته‌اند. آنچه مسلم است نمایندگان باید به این درک برسند که منافع ملی را نباید در بررسی موضوعاتی همچون برجام، قراردادهای جدید نفتی، برنامه ششم توسعه و ... قربانی بازی‌های جناحی و سیاسی کرد و فراموش نکنند که با رای موکلان خود به‌منظور حراست از منافع کلان ملی بر صندلی‌های سبز تکیه زده‌اند و اینجاست که باید تنها به ادای دین خود بیندیشند نه تسویه‌حساب‌های جناحی.
ایراد وارد به مسائل‌فنی در قراردادهای‌نفتی نباید به چماق سیاسی تبدیل شود
جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم با اظهار بی‌اطلاعی از انتشار خبر شکایت تعدادی از نمایندگان مجلس از دولت به دیوان عدالت اداری درباره قراردادهای جدید نفتی به «ابتکار» گفت: بنده از این شکایت اطلاعی ندارم اما قدرت نظارتی مجلس را آنقدر قوی می‌دانم که نیاز به هیچ سازمان و نهاد دیگری ندارد تا بخواهد به آن شکایت کند چراکه این قوه به هر حیطه‌ای می‌تواند وارد شود و رئیس‌جمهور یا هر وزیری را استیضاح کند بنابراین اگر نمایندگان در مورد قراردادهای نفتی نظری دارند می‌توانند در صحن مطرح کنند.

وی افزود: وزیر نفت در جلسه غیرعلنی دیدگاه‌های خود را بیان کرد منتهی یک مشکلی که در خصوص قراردادهای نفتی وجود دارد این است که متاسفانه دو جناح سیاسی کشور نمی‌خواهند متوجه شوند و تمایلی ندارند به اینکه بپذیرند بعضی از نکات مطرح‌شده در مورد این قراردادها مربوط به مسائل فنی بوده و انعقاد این قراردادها به منظور تامین منافع ملی است.نماینده تایباد و تربت‌جام در مجلس شورای اسلامی تاکیدکرد: نه ما که مدافع دولت هستیم و نه آنها که مخالف دولت هستند نباید این مسائل را نادیده بگیریم و مسائل فنی را به چماق سیاسی تبدیل کنیم بنابراین وقتی در حال بستن قراردادهایی با این میزان اهمیت هستیم که منافع ملی در آن مطرح است از یک طرف نباید با سختگری بیش از حد و مته به‌خشخاش‌گذاشتن باعث شویم که سرمایه‌گذار خارجی فرار کند و از طرف دیگر هم نباید به این بهانه که چون به سرمایه‌گذاران خارجی نیاز داریم کشور را تسلیم کنیم و منافع ملی را نادیده بگیریم.


عضو فراکسیون امید یادآورشد: متاسفانه هم‌اکنون هر دو جناح حرف‌هایی که در مورد قراردادهای نفتی می‌زنند بیشتر سیاسی بوده تا مسائل فنی و کارشناسی و این �

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top