تاریخ انتشار: 6شهريور1395|12:15

| کد خبر: 189259

نگاهی به ریشه های دلواپسی یک دلواپس!

وکیل ملت: در بسیاری از این موارد دروغگویی در واقع عمق بخشیدن به آرزوهای شخصی برای احساس جذابیت و لذت حتی برای لحظاتی كوتاه است.

«به گزارش وکیل ملت ، خداوند برای بدی قفل هایی قرار داده که کلید آنها شراب است و دروغ از شراب هم بدتر است.» این جمله ناب از بیانات امام محمد باقر (ع) است. آیا آنهایی که ادعای پیروی از ایشان را دارند، این نکته را سرلوحه فعالیت های خود قرار می دهند یا تنها مدعی هستند! این ام الفساد، در جای خود ضربات فراوانی را به جامعه بشری وارد می کند،اما آنجایی بیشتر سبب گرفتاری می شود که برخی برای رسیدن به منافع ذلیل و زودگذر شخصی، منافع ملی یک ملت را با دروغ تهدید می کنند.
 
در چند سال اخیر به دلیل روی کار آمدن برخی تفکرات انحرافی سیاسی، اندکی از اهالی سیاست برای نجات خود و در صحنه ماندن اقدام به هر کاری کرده و حتی دامن خود را آلوده به دروغ های بزرگی می کنند ولی با وجود گسترش فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به زودی دست آنها برای مردم رو شده و آبروی آنها می رود.
 
دلواپسی جدید آقای قدوسی
 
در تازه ترین دلواپسی جریان دلواپس، جواد کریمی قدوسی از چهره های نام آشنا در این زمینه،مدعی شده بود یکی از اعضای تیم همراه ظریف دستگیر شده است! این ادعای قدوسی، بلافاصله تکذیب شد. بهرام قاسمی، سخنگو و رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه اظهار داشت:« سخنان منتشر شده در یکی از رسانه های کشور به نقل از آقای کریمی قدوسی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی مبنی بر حضور فرد دستگیر شده در هیات همراه وزیر محترم امور خارجه در سفر اخیر به کشور ترکیه ادعائی بی پایه و اساس، بی ربط، کذب محض و قولی غلط است.بهرام قاسمی افزود: چگونه ممكن است آقاي قدوسي كه نمايندگي مردم محترم و صادق مشهد مقدس را در مجلس محترم شوراي اسلامي بر عهده دارند، در عصر ارتباطات گسترده كه دسترسي به اطلاعات صحيح پیرامون يك سفر سياسي بسيار سهل و آسان است به خود اجازه مي دهد مطالبی غلط را عجولانه و بدون هیچ گونه بررسي اولیه بيان كند.بی شک علل و انگیزه های آشکار و نهان اظهار چنین سخنان بی اصل و اساسی کاملا واضح و روشن است. وی افزود: وزارت امور خارجه با مدنظر قرار دادن مصالح و منافع ملی جمهوری اسلامی ایران قصد ورود به اینگونه دروغ پردازی های واهی و بازی های سیاسی ناصواب را ندارد و تاکید می کند که عده ای معدود نباید منافع و امنیت ملی را قربانی اهداف و اغراض زودگذر جناحی و شخصی خود کنند.»
 
ضعف آگاهی...
 
البته این اولین باری نیست که قدوسی از اینگونه اقدامات که در شان مردم مشهد نیست انجام می دهد! همه وی را به دلیل ضعف اطلاعاتش در زمینه مسایل هسته ای به خوبی می شناسند.همین چند سال گذشته بود و در طرح دو فوریتی که توسط قدوسی تهیه و به هیات رئیسه مجلس ارائه شد، دو بار به معاهده «ان پی تی» که مهترین مبحث حقوق بین الملل در بحث انرژی اتمی است، اشاره شد و هر دوبار هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فارسی نام این معاهده «ام پی تی، mpt» درج شده است. یک بار در عنوان طرح 5 صفحه ای و یک بار در متن آن به زبان انگلیسی! نکته مهمتر آنکه این طرح با امضای 110 نماینده و بدون هیچ اصلاحی در این عبارت به هیات رئیسه تحویل شده است. این یعنی یا این 110 نفر هم نام درست مهمترین معاهده هسته ای جهان را نمی دانستند. یا اینکه این طرح را چشم بسته امضا کرده اند. این اقدامات به کنار وی ید طولایی در زمینه بیان ادعای ها کذب دارد.که در زیر به چند نمومه از آنها اشاره می کنیم.
 
دروغ در رابطه با تذکر مقام معظم رهبری!
 
یکی از این موارد، مربوط به بحث ها و تبادل نظر نمایندگان مجلس نهم با تیم مذاکره کننده هسته ای بود. در این جلسه، قدوسی به دروغ خطاب به ظریف می گوید که رهبر معظم انقلاب در یک جلسه خصوصی در خصوص اقدامات وزارت خارجه وشخص وزیر خارجه تذکرداده است.اما ظریف که از حساب خود مطلع است، به کریمی‌قدوسی گفت شما دروغ می‌گویید و با این گونه حرفها به آقا تهمت می‌بندید و به آقا ظلم می‌کنید و در آن جلسه هرگز آقا به من تذکر ندادند.ظریف به قدوسی گفت که شما در آن جلسه حضور نداشتید و چگونه وقتی در آن حاضر نبودید می توانید انقدر راحت دروغ بگویید، که وی نیز در پاسخ به ظریف گفت من در آن جلسه نبودم اما شنیده ام که در این جلسه چه گذشته است.دکتر ظریف همچنین ادامه داد: «شما وقتی نمیدانید لطفا حرفی نزنید و یا از کسی که در جلسه بود به صورت کامل جزئیات را سوال کنید و سپس اظهار نظر کنید، آقای لاریجانی رئیس مجلس در این جلسه بودند و می تواند در این مورد شهادت بدهند».این اولین باری نبود که دست این فرد برای مردم رو می شود.
 
دلواپسی دیگری که قدوسی بر سر زبان‌ها انداخت ادعایی بود که می گفت:«محمد جواد ظریف در جلسه‌ای به منتقدان و مخالفان مذاکرات گفته که مواضع آنها در جریان مذاکرات کمک بزرگی به تیم هسته‌ای کشورمان کرده‌ و از این بابت از آنها تشکر کرده است. چند روز بعد حسن قشقاوی به این سخنان واکنش نشان داد و ضمن اینکه تاکید کرد هیچگاه چنین تشکری در کار نبوده، توضیح داد: «بسیار مشخص است که تیم هسته‌ای کشورمان و وزارت خارجه علاقه دارد بدون تحمل برخی فشارها و انتقادها کار خود را دنبال کند و برخی موضع‌گیری‌ها حقیقتا برای ما مشکل هم ایجاد می‌کند. اما به هر حال منتقدان هم آزادند که حرف خود را بزنند و وزارت خارجه تا کنون هیچ موافقتی با جلوگیری از اظهارنظر آنها نداشته است.» با این اظهارنظر مشخص شد که مخالفان با طرح موضوع تشکر ظریف از مخالفت‌خوانی‌های خود تنها قصد داشتند تا مشروعیتی ضمنی به مواضع سیاسی‌شان بدهند. مشروعیتی که در نهایت معلوم شد برای به دست آوردن آن مجبور شده‌اند به اظهارنظرهای کذب روی بیاورند.»
 
قدوسی همچنین در یکی از سخنرانی هایش ادعاکرده بود: «آقایان ولایتی، شمخانی و صالحی ضمن نوشتن نامه به رهبری از توافقنامه هسته ای انتقاد کردند» ادعایی که البته تکذیب شد.
 
سابقه جعل!
 
این تنها هنر نمایی قدوسی نیست و قدوسی دستی هم در جعل دارد.ماجرا از آنجایی شروع شد که در اوج فعالیت های تیم مذاکره کننده هسته ای طرحی سه فوریتی برای توفق مذاکرات فراهم کردند. طرحی که محسن بیگلری از امضا کنندگان این نامه خبر از جعل آن داد. نماینده سقز و بانه امضایش پای طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته‌ای را «جعلی» خوانده و گفت:« طراح این طرح با جملاتی متفاوت با متن آن از نمایندگان امضا گرفته است.
 
وی تاکید می کرد که ما به هیچ‌عنوان این طرح را امضا نکرده‌ایم. زمانی که قدوسی برای گرفتن امضا پیش ما آمد فقط جمله انتهایی برگه‌ای که در بالای آن هم اکنون به عنوان سه‌فوریتی نوشته شده است را نشان داد و گفت می‌خواهیم نامه‌ای به رییس‌جمهوری بنویسیم تا شان خود را در مذاکرات هسته‌ای حفظ کنیم. این متن و امضاهای پیوست آن کذب محض است. اکثر نمایندگان امضای خود پای این طرح را تکذیب می‌کنند و نسبت به آن معترض هستند.»
 
همچنین حجت الاسلام و المسلمین علیرضا سلیمی، یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با انتقاد از اقدام نماینده مشهد در امضا‌گرفتن از نمایندگان، گفت: ایشان طرح دو فوریتی درباره مذاکرات هسته‌ای را برای امضا پیش ما آوردند اما بعد متوجه شدیم این طرح سه فوریتی بوده است. حجت الاسلام و المسلمین علیرضا سلیمی با اعلام مخالفت با طرح سه‌فوریتی برای توقف مذاکرات گفت: امروز در جلسه علنی متوجه شدیم طرحی که امضا کرده‌ایم سه‌فوریتی بوده و این در حالی است که هم اکنون با طرح سه فوریتی مخالفیم، اما متاسفانه برخی نمایندگان از جمله قدوسی به اسم ما طرح سه فوریتی را امضا گرفته‌اند. محمدحسین فرهنگی نیز با تائید این مسئله گفت: تعدادی از نمایندگان امروز به هیأت رئیسه مراجعه کرده و تذکر کتبی خود را نسبت به این اقدام نماینده مردم مشهد اعلام کردند و نسبت به آن شکایت داشتند. ما نیز برای بررسی بیشتر موضوع این شکایت را به اداره قوانین مجلس ارجاع دادیم.
 
محققان در رابطه با ریشه های روانی این موضوع می گویند:گاهی اشخاص به دلیل عدم ناتوانی كافی در انجام وظایف محوله و یا عدم علاقه در كار یا تحصیل به دروغ روی می آورند .آنها تاکید می کنند: مردم گاهی برای كسب موقعیت های مهم كاری یا اجتماعی و یا در برخورد با مسئولیت های مهم خانوادگی برای این كه بتوانند فرصت و مجالی برای خود بیابند به دروغ متوسل می شوند . محققانی كه در اوایل قرن بیستم به بررسی علمی پدیده دروغگویی پرداخته اند ، از حالتی نام برده اند كه  طی آن شخص در یك لحظه دو موضوع را در ذهن خود مرور می كند . یكی مربوط به آرزوهایش او در زندگی ایده آل و دیگری زندگی واقعی است و در اغلب موارد مورد اول بر دومی سایه می افكند ذهن را تحت تأثیر قرار می دهد .در واقع در بعضی حالات ، شخص دروغگو از داستان های خود به وجد می آید و از آنان لذت می برد .در بسیاری از این موارد دروغگویی در واقع عمق بخشیدن به آرزوهای شخصی برای احساس جذابیت و لذت حتی برای لحظاتی كوتاه است.امیدواریم این جمعیت اندک شماری که در مجلس باقی مانده اند در ادامه راه خود به عنوان نماینده مردم ایران، راه انبیاء و اولیای خدا پیش گرفته و دست این دروغگویی هایی بردارند. این توصیه نه برای این عزیزان بلکه برای اهمیت و ارزشی بود که کسوت آنها دارد و باید حرمت تک تک صندلی های خانه ملت حفظ شود.به امید آن روزی که عالم سیاست ما به ویژه بهارستان از دروغگویی ها که ام الفساد و ام المصائب است، پاک شود.

دسته بندی خبر روز , خبرخوان++ , سیاسی ++ ,
منبع خبر نامه نیوز
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top