تاریخ انتشار: 7شهريور1395|00:05

| کد خبر: 189391

هاشمی رفسنجانی: ادامه تحریم‌ها مقدمه جنگ دیگر بود

وکیل ملت: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام این نشست با تأکید بر اینکه دولت تدبیر و امید با برداشتن تحریم‌ها مجدداً راه را برای توجه به رفاه عمومی باز کرده است، گفت: ادامه تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، مقدمه جنگ‌های دیگر و از بین رفتن منابع کشور بود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: با تلاش‌های دولت، تحریم‌های ظالمانه برداشته و جلوی بهانه‌جویی‌های کشورهای غربی گرفته شد و الان راه برای همکاری با جهان باز شده است. وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید حرکتی جدی برای اشتغال، رونق اقتصادی و شکستن رکود آغاز کرده است، گفت: با اقدامات دولت، کشور آینده خوبی خواهد داشت و نصرت الهی جلوه گر خواهد شد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود در برشی از تاریخ با اشاره به نگرانی کشورهای غربی و ناتو، شوروی و کمونیست‌ها و ارتجاع عرب منطقه از شکست توطئه‌ها برای نابودی نظام جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: در شرایطی به کشور ما تجاوز کردند که ارتش منسجم نبود، ارتباطات ما با دنیا و خرید اسلحه قطع شده بود، فرماندهان جدید نیز آشنایی با امکانات خریداری شده نداشتند و سپاه نیز تنها یک نیروی شبه انتظامی برای مقابله با شورش‌ها و برقراری امنیت و نه برای ورود به جنگ بود.


آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: اما امام(ره) با دید بلند خود دستور تشکیل بسیج 20 میلیونی را صادر کردند و مردم و نیروهای انقلابی با تکیه بر آیه شریفه ان تنصرو‌الله ینصرکم و با هدف رضای خدا و حفظ ایران، وارد میدان شدند. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه ما کاملاً به دنبال دفاع بوده و هیچ حالت تهاجمی برای کشورگیری در روحیه ما وجود نداشت، ادامه داد: حقیقتاً امام نیز در امور اصلی جنگ دخالت نمی‌کردند اما تأثیر ایشان در حفظ روحیه و آوردن مردم به صحنه جنگ فوق‌العاده بود و با یک اشاره ایشان، جبهه‌ها مملو از جمعیت داوطلب می‌شد و در نهایت نیز مسأله پایان جنگ را حل نمودند.


آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به حضور همه اقشار و آحاد در جنگ و همچنین طرح این سؤال که خداوند چگونه وعده خود را به این ملت اجرا کرد، ادامه داد: اگر در دوران جنگ وارد عراق می‌شدیم، مردم آن کشور علیه ما شورش می‌کردند، اما امروز شاهد هستیم که صدام، حامیانش و همچنین منافقین از این کشور بیرون رانده شدند و امام(ره) نیز با پذیرش قطعنامه همه خواسته‌های کشور را تأمین نمود. وی با تأکید بر اینکه الان در منطقه‌ای پر از جنگ، شورش و ترور در امنیت کامل زندگی می‌کنیم، اظهار داشت: خوشبختانه دولت تدبیر و امید درجهت حل مشکلات حرکت می‌کند.


سردار محسن رفیق‌دوست نیز در این مراسم با اشاره به دسیسه و توطئه‌های کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین دوران جنگ تحمیلی و جانفشانی‌های رزمندگان غیور اسلام در هشت سال دفاع مقدس، گفت: امروز از لحاظ نظامی، خودکفا بوده و جمهوری اسلامی ایران از لحاظ دفاعی از معدود کشورهای جهان است که در حد اطمینان‌بخش، آماده پاسخگویی به تهدیدات است

.سردار سرلشکر فیروزآبادی نیز در این نشست به اقدامات جهاد سازندگی که از عرصه خدمت به روستا به جبهه‌های جنگ حق علیه باطل سرازیر شدند و همچنین فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه دولت باید در جنگ کمک نماید، اشاره کرد و به ذکر خاطراتی از همکاری‌های خوب و مستحکم دولت و ستاد پشتیبانی جنگ پرداخت. مرتضی بانک معاون کل نهاد ریاست جمهوری نیز ابراز امیدواری کرد که نشست دولتمردان دفاع مقدس که برای نخستین بار بعد از جنگ تحمیلی برگزار شده است، مقدمه‌ای برای همکاری و هماهنگی‌های بیشتر شود.

بعدازظهر دیروز، سالن اجلاس سران، میزبان دولتمردان دوران دفاع مقدس بود؛ دولتمردانی که بعد از پایان جنگ، هر کدام به راهی رفتند و از این رو جمع دیروز به لحاظ تنوع و ترکیب چهره‌ها جالب توجه بود. هم بهزاد نبوی آمده بود و هم کمال خرازی؛ هم علی اکبر محتشمی پور آمده بود و هم محسن رفیق دوست.


علاوه بر وزرای دولت و شماری از اعضای کابینه از جمله سردار حسین دهقان، بیژن زنگنه اکبر ترکان و مرتضی بانک، شماری از چهره‌های سیاسی و فرهنگی چون سید محمود دعایی، رسول منتجب نیا و حسن غفوری فرد در این جلسه حضور داشتند. خانواده شهیدان رجایی، باهنر، تندگویان، چمران، نامجو، فکوری، قندی، عباسپور، فیاض بخش و کلانتری هم در این اجلاس حضور به هم رسانده بودند.


نخستین سخنران مراسم، حسن روحانی رئیس جمهوری بود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری وی با تأکید بر اینکه امروز برای ادامه راه شهیدان و حفظ نظام و انقلاب، راهی جز وحدت، اتحاد، هماهنگی، اخوت، ایثار و فداکاری نداریم، اظهارداشت: هر جا همه نیروهای انقلاب دست در دست یکدیگر دادند، پیروزی‌های بزرگ برای ایران اسلامی رقم خورد و باید با حفظ اتحاد و تحت هدایت رهبری در مسیر پیروزی‌های بزرگ گام برداریم.


روحانی ادامه داد: اینکه امروز می‌توانیم در سایه مقررات بین‌المللی- که یک روز با اتکای ظالمانه به آنها ما را از غنی‌سازی محروم می‌کردند- فعالیت هسته‌ای خود را ادامه دهیم و این فعالیت فناورانه به عنوان حقوق ملت و اقدام قانونی در دنیا شناخته شود، پیروزی بزرگی است.


رئیس جمهوری ادامه داد: اینکه امروز توانسته‌ایم بدخواهی‌های دیگران علیه ملت را از بین برده و با برداشتن دیوارهای تحریم، فضا را برای فعالیت اقتصادی مردم بگشاییم، پیروزی بزرگی است که در سایه وحدت، اتحاد و هدایت‌های رهبری به دست آمده و با تکیه بر وحدت، هماهنگی و نظام اسلامی می‌توانیم این راه را تا پایان ادامه دهیم. وی در ادامه با ابراز خرسندی از حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مراسم، اظهار داشت: ایشان در دوران دفاع مقدس در کنار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، به عنوان نماینده امام(ره) در شورای عالی دفاع بودند و سپس در دورانی که تمشیت امور نیروهای مسلح به عهده رهبری بود در مقطعی از سال 62 فرماندهی جنگ را بر عهده داشتند.


روحانی با اشاره به اینکه دفاع یا جنگ به عنوان نقطه بسیار تأثیرگذار در تاریخ هر کشور و جهان به شمار می‌آید، گفت: جنگ‌های مختلف از جمله جنگ جهانی اول و دوم، جنگ ویتنام و شبه جزیره کره و بسیاری از جنگ‌ها در مناطق مختلف جهان، تاریخ‌ساز و تأثیرگذار در آینده آن کشورها و حتی جهان بود.


رئیس‌ جمهوری اظهار داشت: بسیاری از تجاوزگری‌‌ها در شرایط وخیمی که امروز در دنیا شاهد آن هستیم، تأثیرگذار بوده و اگر امروز بخواهیم ریشه تروریسمی که منطقه و کشورهای جهان را فرا گرفته دنبال کنیم به تجاوز در افغانستان و عراق برمی‌گردد.


روحانی افزود: اگر امروز القاعده بوجود آمده بخاطر تجاوز شوروی سابق به افغانستان و تداوم آن با تجاوز امریکا در این کشور بوده و اگر تروریست‌هایی به نام داعش در منطقه جنایت و خونریزی می‌کنند، ریشه در تجاوزاتی دارد که در سطح منطقه شکل گرفته است و اگر اشغال عراق و افغانستان و تهییج برای جنگ در سوریه نبود، امروز شاهد این حجم از تروریسم در منطقه نبودیم.


رئیس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه دفاعی که از روی اخلاص و برای نجات کشور از اشغال متجاوزین باشد، می‌تواند پایه‌گذار مقاومت، ایثار، ایستادگی و قدرت ملی آن کشور شود، گفت: آغاز جنگ تحمیلی در کشور ما در شرایطی بود که از روزهای پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نسبی نظام، زمان زیادی نگذشته بود و در شرایطی قرار داشتیم که نیروهای مسلح ما مشکلات فراوانی داشته و برای تأمین قطعات، تجهیزات و مهمات تسلیحات ارتش که عمدتاً غربی و امریکایی بود با قطع روابط در شرایط خاصی بودیم.


روحانی با اشاره به اینکه در ابتدای جنگ در شرایطی قرار داشتیم که برخی تجهیزات ما در انبارهای ارتش قابل شناسایی نبود و نیروهای ما کاربرد آن را نمی‌دانستند، گفت: در شرایط آغاز دفاع مقدس و ماه‌‌های اولیه جنگ، اگر قرار بود بار مسئولیت تنها بر دوش عزیزان ارتش باشد، امکان مقاومت وجود نداشت و لازم بود همه عناصری که می‌توانند نقش‌آفرینی کنند، به صحنه بیایند.


رئیس‌ جمهوری ادامه داد: در آغاز جنگ همه آنهایی که می‌توانستند در میدان مبارزه قرار گیرند، به صحنه آمدند و ما شاهد تکامل و هماهنگی ارتش و سپاه و دیگر بخش‌ها در حین حرکت و در صحنه مبارزه بودیم.
روحانی افزود: در آن شرایط جنگ ما با فرماندهی استثنایی امام(ره) در مسیر دفاع مؤثر، حملات متقابل، پاکسازی سرزمین و حتی در مرحله‌ای به عنوان تنبیه متجاوز در دستور کار قرار گرفت.


رئیس‌ جمهوری با اشاره به اینکه در آن مقطع نه تنها دولت بلکه همه مردم به صحنه دفاع از کشور آمدند، ادامه داد: حضور گسترده مردم در مقابله با تجاوزگران، باعث شد تا دفاع ما یک دفاع مردمی شود. روحانی اظهار داشت: دفاع مقدس متعلق به امام(ره)، ملت ایران و همه رزمندگان در سپاه، ارتش، نیروهای انتظامی و بسیج و همه کسانی است که با عِرق دینی و ملی، مسئولیت دفاع از کشوررا به عهده داشتند.


فداکاری رزمندگان با تلاش دیپلمات‌ها به پایان مناسبی رسید
رئیس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه در دفاع مقدس امام با قدرت معنوی و نفوذ خود در میان مردم، جنگ را اداره کرد، گفت: در دفاع مقدس همه نیروهای مسلح، جان بر کف به صحنه آمدند، مردم پشتیبانی کردند و دولت در آن دوران با همه توان در صحنه حضور داشت.

روحانی تأمین بودجه جنگ و رفع نیازهای ریالی و ارزی و حفاظت از تولید، فروش و صادرات نفت را از سخت‌ترین کارهای دولت در دوران دفاع مقدس برشمرد و افزود: در آن دوران تولید و صادرات نفت به قدری حائز اهمیت بود که بخش عظیمی از امکانات پدافند هوایی کشور در خارک مستقر شده بود. رئیس‌ جمهوری با اشاره به حمایت‌های مالی مردم با پرداخت مالیات در آن دوران و اینکه تمام بخش‌های اقتصادی دولت در این زمینه فعال بودند، گفت: سپاه و وزارت دفاع آن دوران که مسئولیت پشتیبانی و تولید مهمات را برعهده داشتند، می‌دانند که با چه سختی این نیازمندی‌ها تأمین می‌شد.


روحانی با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس، بخش بزرگی از صنایع کشور به کمک صنایع دفاع برای تأمین نیازهای مهماتی جبهه‌ها آمده بود، گفت: اگر بسیج امکانات مهندسی سراسر کشور و تلاش‌های نهادها و سازمان‌ها از جمله وزارت دفاع، جهاد سازندگی، بهداشت و درمان، وزارت خارجه، تبلیغات و تلاش‌های نمایندگان مجلس نبود، نمی‌شد این جنگ با عظمت را به راحتی اداره کرد و به سرانجام رساند.
رئیس‌ جمهوری با گرامیداشت یاد و خاطره همه شهیدان، ایثارگران، جانبازان و آزادگان و از جمله شهدای مجلس و قوه قضائیه که به واسطه اقدامات وحشیانه دشمنان به مقام شهادت نایل آمدند، گفت: اگر فداکاری، ایثار، وحدت و پیروی از دستورات امام و ولایت امر در دوران دفاع مقدس نبود، نمی‌توانستیم به عنوان یک کشور تنها، در جنگی که در آن بسیاری از قدرت‌های منطقه و جهان از رژیم صدام حمایت می‌کردند، به پیروزی برسیم.


رئیس‌ جمهوری پیروزی در دفاع مقدس را حاصل تلاش و فداکاری رزمندگان دانست و با اشاره به اینکه این دفاع مقدس با تلاش دیپلمات‌های کشور به پایان مناسبی رسید، افزود: اگر تلاش دیپلمات‌های کشور در سازمان ملل متحد برای اعمال تغییرات در قطعنامه 598 نبود، نمی‌توانستیم جنگ را به شکل مناسبی به پایان ببریم و امروز نباید تلاش آنها را که توانستند متجاوز بودن رژیم بعث را به اثبات برسانند، فراموش کنیم.
روحانی در ابتدای این نشست نیز اظهارداشت: بسیار خوشحالم که در هفته دولت در محضر مسئولان عزیزی که در دوران دفاع مقدس بخشی از بار بزرگ مسئولیت را بر دوش داشتند و خانواده معظم شهیدان دولت از جمله رجایی، باهنر، کلانتری، فیاض‌بخش، نامجو، فکوری، عباسپور، قندی، تندگویان و چمران هستم که هر کدام در مقاطع مختلف، مسئولیت‌های سنگینی را بویژه در دفاع مقدس برعهده داشتند.


رئیس‌ جمهوری از خانواده‌های شهدای دولت و وزرای دفاع مقدس تجلیل کرد
رئیس‌ جمهوری همچنین از خانواده‌های شهدای دولت و وزرای دفاع مقدس تجلیل کرد.
روحانی از خانواده‌های شهدای دولت و وزرای دفاع مقدس از جمله خانواده شهیدان محمدعلی رجایی، محمدجواد باهنر، مصطفی چمران، محمدجواد تندگویان، فیاض‌بخش، نامجو، فکوری، قندی، کلانتری و عباسپور با اهدای لوح تقدیر، تجلیل کرد.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top