تاریخ انتشار: 7شهريور1395|00:37

| کد خبر: 189410

از وضعیت «میزان» تا تسویه غیرنقدی در «پدیده»

وکیل ملت: معاون سابق نظارت بانک مرکزی گزارشی از آخرین وضعیت تسویه و تعیین تکلیف سپرده‌های موسسه منحله میزان اعلام کرد و گفت که بدهی پدیده شاندیز به این موسسه تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته، ولی توان پرداخت آن را ندارد، از این رو کاملا غیرنقدی تسویه خواهد شد.

در حدود ۹ ماه از واگذاری موسسه منحل شده میزان به بانک صادرات و تعیین تکلیف مرحله‌ای سپرده‌گذاران این موسسه، از اول شهریورماه پرداختی‌ها تا سقف ۵۰ میلیون تومان سپرده از سوی بانک عامل آغاز شد. 
 

آخرین اخباری که حمید تهرانفر، قائم‌مقام بانک صادرات اعلام کرده حاکی از آن است که در پایان پرداخت‌های تا سقف ۵۰ میلیونی تا ۹۶ درصد سپرده‌گذاران میزان تعیین تکلیف خواهند شد. در عین حال که تعداد باقی‌مانده نیز در ادامه مورد رسیدگی قرار می‌گیرند و مشکلی در این رابطه وجود ندارد و موضوع با هماهنگی با هیات تصفیه و مقامات استانی در حال انجام است.   قائم‌مقام بانک صادرات، درباره روال تسویه تسهیلات دریافتی از موسسه میزان نیز عنوان کرد که در ابتدا با منحل شدن این موسسه وصول مطالبات تا حدی با مشکل مواجه بود، اما در ادامه که به بانک صادرات واگذار شد با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته اکنون جریان وصول اقساط در روال مناسبی قرارگرفته و پرداخت می‌شود.

 
تهرانفر در این زمینه به بدهی ۸۰۰ میلیارد تومانی پدیده شاندیز که از بزرگ‌ترین بدهکاران به میزان بوده و موجبات کمبود نقدینگی برای تسویه اموال سپرده‌گذاران را فراهم آورده بود اشاره کرد و توضیحاتی داد. وی گفت که پدیده شاندیز اکنون با مشکلات زیادی مواجه است و با توجه به اینکه بخش زیادی از منابع را به ملک تبدیل کرده و در شرایط فعلی امکان فروش تمام املاک در بازار مسکن و املاک وجود دارد، توان فروش بسیار پایین بوده و پدیده نمی‌تواند بدهی خود را به طور نقد پرداخت کند. 
 
قائم‌مقام بانک صادرات همچنین گفت: در حال حاضر میزان بدهی پدیده شاندیز به بانک صادرات با نهایی شدن بررسی‌ها به ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته، اما پدیده نمی‌تواند آن را نقدی پرداخت کند، از این‌رو در ازای ملک تسویه خواهد شد. تهرانفر همچنین درباره‌ تامین مالی برای تعیین تکلیف سپرده‌های میزان، با اشاره به حجم حدود ۳۳۰۰ میلیاردی سپرده‌های مردم نزد موسسه میزان در زمان فروپاشی، اعلام کرد که با تسویه بخشی از این سپرده‌ها، هنگامی که موسسه به بانک صادرات واگذار شد، این رقم حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان بوده است. وی ادامه داد: به هر حال این موسسه دارایی‌هایی هم داشته که به فروش رفته، اما آنقدر نبود که بتواند کفاف بدهی‌های خود را بدهد، از سوی دیگر با توجه به شرایطی که در بازار املاک وجود دارد، تمام دارایی‌های غیرنقدی اعم از ملک و ساختمان‌های این موسسه امکان فروش نداشته است. 
 
قائم‌مقام بانک صادرات، ادامه داد: بر این اساس در حال حاضر بخشی از بدهی‌ها و سپرده‌های میزان با استفاده از منابع بانک صادرات پرداخت می‌شود که چندان هم به نفع نقدینگی آن نیست، اما در ادامه با فروش املاک و سایر دارایی‌هایی این موسسه جایگزین خواهد شد. معاون سابق نظارت بانک مرکزی در رابطه با وضعیت مدیران و مسوولان موسسه میزان در جریان مسائل پیش آمده نیز، عنوان کرد که این موضوع در حیطه دادستانی و قضایی بوده و در مورد آن تصمیم‌گیری می‌کنند که در حال رسیدگی است. تهرانفر در مورد اینکه آیا تاکنون موضوع اختلاس از سوی مدیران موسسه میزان مطرح شده گفت که در این باره هنوز موضوعی اعلام نشده، اما بعید به نظر می‌رسد که مشکلات میزان از اختلاس شروع شده باشد، بلکه بیشتر به نبود تجربه مدیریتی در این موسسه برمی‌گردد.

 

 
تابناک

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 9

سپرده گذار در میزان دادگستری
|
7شهريور ماه 1395
0
4
باید تاسف خورد که تمام بدبختی های 5میلیون سپرده میزان دادگستری خراسان ناشی از عملکرد ... است اما بسیار خونسر وبی تفاوت نسبت به مشکلات سپرده گذاران.
محمود شرکا
|
7شهريور ماه 1395
0
3
سلام حال تکلیف ما چیست
مسعود
|
7شهريور ماه 1395
0
3
رسانه باید جسور .نترس ومدعی العموم مردم باشند نه اینکه با یک تلفن از ارشاد ویا دادگاه حرف های صادقانه مردم رو چاب نکنند .فقط از خدا بترسید والا غیر .پس درد دل هموطن خراسانی گرفتار در میزان دادگستری خراسان را که 21 ماه است به پولش نرسیده وظلم حاکم همچنان 5میلیون خراسانی محاصره شده پولی رو فشار میده .درج کن .
موسی
|
7شهريور ماه 1395
0
3
میزان دادگستری 21 ماه است که روی اعصاب 5 میلیون خراسانی راه می رود باید ماهم 21 ماه روی اعصای مسولیین که شاهد ظلم مظاعف به سپرده گذاران میزان دادگستری خراسیان هستند راه برویم.
سبزواری
|
7شهريور ماه 1395
0
4
با سلام
مسئولین بانک ... بابت وام عقب افتاده پدیده دارن سود بیشتر میگیرند بقول خودشان در دوسال گذشه از 800 به 1000 میلیارد رسیده ولی پول مردم بیچاره ای کهتو میزان بلوکه شده است چی ؟ نه سودی بهش میدهند نه اصل پول را کجای عدالت این است که یک طرفه پول مردم را بلوکه کنند بعد از وام های داده شده از این پول سود انچنان بگیرند . هر چند خدا را نمی شناسید و گفته ما هم بگوش شما نمیرود ولی راضی نیستیم حتی یک ریالش.
اگر خود مسولین میزان بودند و شما یک شبه منحلش نمیکردید تا حالا پول همه مردم را داده بودند.خدا لعنت کنه بانی انرا.
سبزواری
|
8شهريور ماه 1395
4
3
فقط این بازی ها سیاسی است و بس ثامن الحجج و پدیده و میزان و .....چون طرف دار دکتر احمدی نژاد بودند باید از بین میرفتن الان هم که پول ها را نمیدهند بخاطر همین است که کسانی که پول های درشت داشته اند تنتواند پولها را برای تبلیغات دره اینده ریس جمهوری احمدی نژاد خرج کنند . که این وسط ما مردم بی گناه هم باید بسوزیم
که خدا لعنت کند بانی این کاره ها رو
سپرده گذار در میزان دادگستری
|
9شهريور ماه 1395
0
0
از نمایندگان خراسان در مجلس که موضوع سپرده های خراسانی هارو در میزان دادگستری خراسان بطور جد پیگیری نمی کنند بزودی برعلیه انها اعتراض می کنیم .انها بما صدرصد قول دادندکه پولمان را در اسرع وقت از میزان دادگستری خراسان می گیرند .انها باید سیف بانک مرکزی را وادار به استعفا کنند
سپرده گذار میزان دادگستری خراسان
|
10شهريور ماه 1395
0
0
عاقبت این نرده بان افتادنی است .
ریس محترم ... به مشهد می اید در همایش باصطلاح اقتصاد مقاومتی شرکت می کند ولی یک جمله از مصیبتی که بر سر 5میلیون خراسانی بمدت 21 ماه سپرده گذاران میزان دادگستری خراسان امده نمی گویند وبلایی که خود ... بر سر 977000نفر سپرده گذار اورد واجازه داد 14 سال از ارم وامکانات ان قوه سود ببرد ومردم را فریب بدهد.احسن برشما
موسی
|
10شهريور ماه 1395
0
0
خداوند متعال لعنت کند اون پدر ومادری که فرزندانی به جامعه تحویل می دهد که موجب گرفتاری مردم می شود .من سپرده گذار میزان دادگستری خراسان که 21 ماه است به پولم نرسیدم ودختروپسرم می خواهند به خانه بخت بروند کلافه شدم .گردوروزی هم بکام سیف بانک مرکزی گردد فلک .غم مخور موسی که روزی هم بکام ما شود .خدارو شکر که فقط تورو داریم .

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top