تاریخ انتشار: 8شهريور1395|21:54

| کد خبر: 189671

ورود هیات نظارت به ماجرای ضرب و شتم یک خبرنگار توسط قاضی‌پور

وکیل ملت: عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان از پیگیری موضوع درگیری نماینده ارومیه با خبرنگار روزنامه ایران در این هیات خبر داد .

محمدجواد جمالی، در مورد نحوه ورود هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به موضوع درگیری نماینده ارومیه با خبرنگار روزنامه ایران اظهار کرد: اولین جلسه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بعد از تعطیلات مجلس و در مهر ماه برگزار می شود که در این جلسه مواردی که این هیات می تواند به آن ورود پیدا کند ، مشخص می شود.

وی توضیح داد: اگر نماینده ای رفتاری خلاف شئون نمایندگی در هر زمینه ای داشته باشد و یا اظهارنظری در مسائل داخلی و خارجی بر خلاف شئون نمایندگی انجام دهد، این هیات ورود می‌کند، همچنین اگر نماینده‌ای حق کسی را ضایع کرده و یا ارتباطات ناسالم اقتصادی داشته و یا ارتباطات ناسالمی با بیگانکان برقرار کرده باشد نیز طبیعتاً هیات بررسی های لازم را انجام خواهد داد.

این عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان با اشاره به درگیری قاضی پور با خبرنگار روزنامه ایران اظهار کرد: حرکت آقای قاضی پور نوعی رفتار خارج از شئون نمایندگی است و طبیعتاً اگر کسی شکایت کند این موضوع در هیات نظارت قابل طرح خواهد بود  وتذکرات لازم داده خواهد شد چون رفتار صورت گرفته صحیح نبوده است البته اگر شکایتی صورت نگیرد و به ما گزارشی ارائه شود و یا خودمان از این موضوع آگاه شویم نیز می توانیم در هیات بررسی کنیم ولی اگر شکایت صورت گیرد دستمان برای بررسی بازتر است.

جمالی با اشاره به ترکیب هیات نظارت بر رفتار نمایندگان اظهار کرد: هیات نظارت متشکل از سه نفر با جایگاه حقوقی یعنی رئیس کمیسیون اصل 90، رئیس کمیسیون حقوقی و یکی از نواب رئیس و 4 نماینده از سایر کمیسیون هاست. ما در این هیات به دنبال مچ گیری نیستیم بلکه می‌خواهیم هشدارهای لازم را بدهیم.

وی افزود: ممکن است از کانال های مختلفی به ما گزارشاتی از انحراف نماینده ای از شئونات برسد که ما در بررسی ها بر این موضوع تاکید داریم که نماینده را به جاده اصلی برگردانیم و طبیعتاً این کار در جوی آرام انجام می شود.

این عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در ادامه در مورد احتمال ورود این هیات به حواشی جلسه علنی دیروز مجلس بعد از تذکر کوهکن و پاسخ مطهری و فریاد مرگ بر منافق چند نماینده گفت: دیروز آقای کوهکن تذکر آیین نامه ای را خطاب به آقای مطهری مطرح کرد و حتی گفت که تمایل داشته این تذکر را در زمان ریاست آقای لاریجانی بیان می کرد.

جمالی افزود: صحبت آقای کوهکن این بود چون آقای مطهری نایب رئیس مجلس است باید در ارائه نامه و یا بیان اظهاراتش دقت لازم را داشته باشد، نامه‌ای که ایشان به آقای پورمحمدی نوشته اند از نظر زمانی و با توجه به قرار داشتن در سالگرد شهادت شهید رجائی و باهنر به صلاح نبوده و باعث سوءاستفاده منافقان شده است.

وی ادامه داد: این تذکر در فضای کاملاً آرامی مطرح شد و آقای مطهری نیز پاسخ آقای کوهکن را داد که در خلال پاسخ آقای کوهکن فریاد می زد که چون آقای مطهری رئیس جلسه است، باید در مقام رئیس تنها بگوید تذکر وارد است یا نه و حق پاسخگویی از جایگاه ریاست مجلس را ندارد و می تواند در زمان دیگری همچون یک نماینده عادی به تذکر پاسخ دهد.

جمالی ادامه داد: بعد از این تذکر چند نفر شعار مرگ بر منافق را سر دادند که منظور آنها آقای مطهری نبود بلکه چون موضوع مربوط به منافقین بود آنها چنین شعاری را سر دادند و خیلی سریع نیز این موضوع جمع شد.

نماینده فسا، با بیان اینکه این اتفاقات فضای تنش آلودی را در مجلس به وجود نیاورد، گفت: ما دیروز شاهد آن فضای تند دوران مجلس قبل نبودیم که برخی آقایان جلوی تریبون می رفتند و فریاد می زدند. این آقایان در صندلی خود اعتراضشان را مطرح کردند و هیچ حواشی به دنبال نداشت.

وی در پایان گفت: تاکنون شکایتی از آقای مطهری به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نرسیده است ولی به نظرم اتفاقی نیفتاده که بخواهیم آن را بررسی کنیم ولی باز هم اگر شکایتی مطرح شود ما آن را پیگیری می کنیم. آنچه روز گذشته درمورد شکایت 30 نفر از نمایندگان در مورد سلب صلاحیت آقای مطهری از نایب رئیسی مجلس مطرح شده بود نیز ارتباطی با هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ندارد و این شکایت به هیات ناظر در ماده 26 آیین نامه ( متشکل از روسای کمیسیون های تخصصی و اعضای کمیسیون تضمین آیین نامه)ارجاع شده است.

دسته بندی خبر روز , خبرخوان++ , سیاسی ++ ,
منبع خبر ایسنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top