چرا روس ها هرگز به کره ماه نرفتند؟

وکیل ملت: این یک واقعیت تاریخی است که در روز 20 ژوئیه 1969 فضانوردان ناسا، نیل آرمسترانگ و باز آلدرین به عنوان نخستین انسان هایی که بر روی کره ای غیر از کره زمین قدم گذاردند شهرت یافتند، ناسا توانست در رقابتی که همواره با روسیه در خصوص پژوهش های فضایی وجود داشت پیروز شود.

تاریخ انتشار: 9شهريور1395|01:09

 چرا روس ها هرگز به کره ماه نرفتند؟
| کد خبر: 189724

روس ها هرگز به کره ماه سفر نکردند، اما دلیل آن چه بود؟ در بخش اعظم رقابت در این زمینه، روس ها همیشه پیشتاز بودند. روس ها اولین ماهواره را در مدار زمین قرار دادند، اولین بار انسان را به فضا فرستادند، و اولین فضا پیما را در اطراف کره ماه به پرواز درآوردند و تصاویری از آن تهیه کردند. قطعاً، حتی اگر در نهایت در این رقابت به پیروزی دست نیافتند، ولی بسیار به خط پایان نزدیک بودند. پس چه اتفاقی افتاد که روس ها چشیدن طعم دلپذیر پیروزی را به آمریکایی ها واگذار کردند؟


اخیراً ویدیویی منتشر شده که علت این ناکامی را توضیح می دهد. پاسخ این سوال در ترکیبی ازشرایط سیاسی، ضعف زیرساخت و فناوری نامطمئن قرار دارد.

شرایط سیاسی روسیه در آن زمان سرشار از خیانت و درگیری های داخلی بود. در واقع روس ها دشمن شماره یک خودشان بودند! آنها در حالیکه با آمریکا در رقابت بودند، با خودشان هم رقابت داشتند. گروه های تحقیقاتی متعددی همزمان در حال طراحی و توسعه موشک هایی بودند که در رقابت با هم قرار داشتند و زحمات این گروه ها با هم برای رسیدن به یک نتیجه نهایی متمرکز نمی شد. در یک زمان 30 طرح مختلف توسط گروه های مختلف برای دریافت تاییدیه، به کرملین اهدا شده بودند.


در نهایت کار به سرگئی پاولوویچ کورولف سپرده شد که یکی از متخصصانی بود که بر روند شلیک اسپاتنیک و همچنین سفر فضایی یوری گاگارین نظارت کرده بود. وظیفه او ساخت موشکی بود که از قدرت کافی برای اعزام فضانوردان به کره ماه برخوردار باشد.


اما او به مشکلی برخورد. در حالیکه آمریکاییان از زیرساخت لازم برای ساخت موتورهای غول پیکر F1 که در راکت های ساترن 5 بکار رفته بودند برخوردار بود، روس ها از این زیرساخت بهره مند نبودند. بنابراین مجبور بودند موتورهای کوچک تری برای راکت N1 خود بسازند که در نهایت از سی موتور که در یک دایره کنار هم قرار گرفته بودند تشکیل شد.

N1


این موتورهای کوچک تر باید از یک سیستم بسته یا احتراق چند مرحله ای استفاده می کردند که برای ایجاد تکانه بیشتر ریسک تولید گرمای بیش از حد را نیز به همراه داشتند. اما ناسا توانست ازسیستم باز با ایمنی بیشتر، و البته قدرت کمتر، در موتور ساترن 5 استفاده کند.


با وجودیکه روس ها در نهایت کار ساخت N1 را به پایان رساندند و چهار پرواز آزمایشی انجام دادند، تمامی این پروازها به شکست انجامیدند و موشک ها منفجر شدند. پس از این تجربیات، پروژه به طور کلی به دلیل هزینه زیاد کنار گذاشته شد و روس ها هرگز نتوانستند از جو خارج شوند.


سال ها بعد، آمریکا به چند عدد از این موتورها دسترسی پیدا کرد و مشخص شد که روس ها این فناوری را بیش از آنچه بتوان تصور کرد گسترش داده اند. روس ها توانسته بودند مشکل عدم پایداری را برطرف کنند و قدرتمندترین و مقرون به صرفه ترین موتور در آن سایز و اندازه را تولید کنند. فناوری مذکور بعدها کمی پیشرفته تر شد و در موتور RD-180 در موشک اطلس 5 به کار رفت.

کلید واژه ها روسیه - کره ماه
منبع خبر تک شات
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top