بوش بر نقش عربستان در حملات ۱۱ سپتامبر سرپوش گذاشت

وکیل ملت: مدیر دفتر وزیر خارجۀ پیشین آمریکا می گوید رئیس جمهور سابق آمریکا به بهانۀ ارتباط عراق با القاعده به این کشور حمله کرد و بر نقش عربستان در حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ سرپوش گذاشت.

تاریخ انتشار: 9شهريور1395|01:31

 بوش بر نقش عربستان در حملات ۱۱ سپتامبر سرپوش گذاشت
| کد خبر: 189732

به گزارش وکیل ملت به نقل از العالم، "لارنس ویلکرسون" مدیر دفتر کالین پاول گفت که «دولت بوش اجازه نمی داد دربارۀ نقش عربستان در حملات یازده سپتامبر سال 2001 سخنی گفته شود و "دیک چنی" معاون رئیس جمهور سابق آمریکا نیز همیشه بر ضرورت عدم اشاره به هرگونه نقش سعودی در این حملات تأکید می کرد».

ویلکرسون افزود: گزارش 28 صفحه ای کنگره دربارۀ حملات 11 سپتامبر که به نقش عربستان در این حملات اشاره کرده بود بهترین سند برای اثبات دست داشتن این کشور در حملات مذکور است و به احتمال زیاد شخصیت های سعودی که نامشان در این گزارش ذکر شده کارمندان سازمان اطلاعات عربستان و دارای روابطی با القاعده بودند، از این رو بعید است که دستگاه های امنیتی سعودی از وجود آنان بی خبر باشند.

وی تأکید کرد که چنی نگاه ها را از نقش عربستان در حملات 11 سپتامبر منحرف و از دلایل محکمی که حتی برای دستگاه های اطلاعاتی آمریکا این امر را اثبات می کرد، سرپوش گذاشت.

ویلکرسون خاطرنشان کرد که وی و کالین پاول برای تأکید بر وجود رابطه میان القاعده و دولت عراق به طور مداوم تحت فشار بودند و حتی شکنجۀ اسرا نیز با هدف تلاش برای استخراج اطلاعاتی از وجود رابطه میان آن دو صورت می گرفت.

مدیر دفتر پاول افزود: هیچ تحقیق رسمی توسط دستگاه های اطلاعاتی آمریکا دربارۀ این که عربستان از قبل از حملات 11 سپتامبر مطلع باشد، صورت نگرفت و نیز هیچ مطالعه ای در زمینۀ رابطۀ دولت عربستان با جنبش تکفیری و به طور خاص القاعده انجام نشد.

دسته بندی خبر روز , خبرخوان++ , جهان ++++ ,
منبع خبر تسنیم
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top