وضعیت دشوار آمریکا: جنگ سیا با پنتاگون در شمال سوریه

وکیل ملت: به نوشته نیویورک تایمز مشخص نیست که در صورت تشدید درگیری بین ارتش آزاد سوریه و شبه نظامیان کرد در منطقه شمال سوریه سیاست آمریکا در قبال جنگ دو متحد خود در این منطقه چه خواهد بود!

تاریخ انتشار: 9شهريور1395|12:49

وضعیت دشوار آمریکا: جنگ سیا با پنتاگون در شمال سوریه
| کد خبر: 189768

در حالی که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در جبهه شمال سوریه از گروه های موسوم به ارتش آزاد سوریه حمایت و پشتیبانی می کند، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز از یگان های مدافع خلق (YPG) حمایت و پشتیبانی می کند و نکته جالب اینجاست که هم اینک این دو نیرو در مناطق اطراف جرابلس در شمال سوریه در حال جنگ اند.

به گزارش وکیل ملت روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در گزارشی به قلم " آن بارنارد " تناقض موجود در سیاست خارجی آمریکا نسبت به تحولات سوریه را با توجه به آغاز عملیات ارتش ترکیه موسوم به "سپر فرات " در مناطق شمال سوریه و غرب فرات مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

بر اساس این گزارش دولت ایالات متحده آمریکا هم اینک موضعی متناقض نسبت به عملیات سپر فرات ارتش ترکیه دارد. جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا هفته گذشته و همزمان با سفر به آنکارا و دیدار با مقامات ترکیه به آنها درباره پشتیبانی آمریکا از عملیات علیه داعش در منطقه جرابلس ، اطمینان داد اما چند روزی نگذشت که این موضع آمریکا از حمایت به هشدار و انتقاد "پیتر کوک" سخنگوی وزارت دفاع آمریکا درباره تشدید درگیری ها در این منطقه انجامید.

از زمانی که واحدهای ارتش ترکیه و هواپیماهای جنگنده اف 16 ارتش ترکیه مواضع یگان های مدافع خلق (YPG) را در غرب فرات بمباران کردند، دولت واشنگتن و به طور مشخص وزارت دفاع آمریکا با موضع گیری در این باره این حملات را مورد انتقاد قرار داد.

حملات ارتش ترکیه در حمایت و پشتیبانی از واحدهای نظامی موسوم به ارتش آزاد سوریه صورت می گیرد و به آنها اجازه می دهد گروه داعش و یگان های مدافع خلق را از مناطق اطراف جرابلس و روستاهای اطراف آن بیرون برانند.

نیویورک تایمز می نویسد : شورشیان موسوم به ارتش آزاد سوریه هفته گذشته با پشتیبانی و حمایت نظامی ارتش ترکیه گروه داعش را از شهر جرابلس بیرون راندند که این عملیات با حمایت ایالات متحده آمریکا روبرو شد، اما پس از آزادسازی جرابلس، این نیروها مواضع کردهای سوریه و یگان های مدافع خلق را مورد هدف قرار دادند و به سمت آنها پیشروی می کنند.

به نوشته نیویورک تایمز : این وضعیت به این معناست که جنگ موجود در جبهه شمال سوریه دو آمریکا را در مقابل یکدیگر قرار داده است: گروه های شورشی موسوم به ارتش آزاد سوریه که مورد حمایت و پشتیبانی سازمان سیا و دیگر سازمان های اطلاعاتی آمریکا قرار دارند و "یگان های مدافع خلق" و شبه نظامیان کرد سوریه که زیر چتر " نیروهای دموکراتیک سوریه " ( S.D.F) از سوی پنتاگون حمایت و پشتیبانی می شوند. دولت ایالات متحده آمریکا نیروهای شبه نظامی کرد را مهم ترین متحد خود در عملیات زمینی علیه داعش در مناطق شمال و شمال شرق سوریه می داند.

به نوشته نیویورک تایمز آمریکا در روزهای گذشته و از زمان آغاز عملیات نظامی ارتش ترکیه در منطقه شمال سوریه، میان دو گزینه حمایت از شورشیان موسوم به "ارتش آزاد سوریه " و متحد ناتویی خود (ترکیه) و حمایت و پشتیبانی از گروه های کردی سوریه سرگردان مانده است.

دولت ترکیه شبه نظامیان کرد سوری را دشمن خود می داند و آنکارا یگان های مدافع خلق را همچون گروه پ.ک.ک در لیست گروه های تروریستی تعریف کرده است و به هر قیمتی می خواهد مناطق مرزی خود با سوریه را از وجود شبه نظامیان کرد و یگان های مدافع خلق پاکسازی کند.

به نوشته نیویورک تایمز آمریکا برای مدیریت این تناقض هفته گذشته به شبه نظامیان کرد سوری هشدار داد که باید به مناطق شرقی رودخانه فرات عقب نشینی کنند و کنترل مناطقی را که اخیرا از داعش در این منطقه پس گرفته اند را به واحدهای ارتش آزاد سوریه واگذار کنند.

با این حال مشخص نیست که در صورت سرپیچی شبه نظامیان کرد از فرامین آمریکا و رویارویی بیشتر دو متحد آمریکا با یکدیگر (کردها در یک جبهه و ارتش آزاد سوریه و ترکیه در جبهه دیگر) ، سیاست آمریکا در قبال این وضعیت پیچیده به چه نحوی خواهد بود.

منبع خبر عصرایران
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top