مرتضوي؛ دوباره در دادگاه كهريزك

وکیل ملت: پنج ساعت رسيدگي هم براي پايان يافتن كابوس كهريزك كافي نبود؛ كابوسي كه سال‌ها است همراه خانواده قربانيان اين حادثه شده و با برگزاري هر جلسه دادگاه براي «سعيد مرتضوي» هم تكرار مي‌شود.

تاریخ انتشار: 10شهريور1395|01:17

مرتضوي؛ دوباره در دادگاه كهريزك
| کد خبر: 189922

پرونده كهريزك، با تاخيري يكساله باز هم دادستان سابق تهران را به پاي ميز محاكمه مي‌كشاند اما در دادگاه تجديدنظر. جايي كه اولياي دم مرحوم روح‌الاميني، حكم «تبرئه» صادر شده براي سعيد مرتضوي را قبول نمي‌كنند تا همچنان براي مختومه شدن منتظر نتيجه بخش بودن جلسات طولاني آن باشند. ساعت ٩ صبح ديروز نخستين جلسه رسيدگي به اعتراض خانواده محسن روح‌الاميني از حكم صادره براي دادستان سابق تهران برگزار شد؛ جلسه‌اي غيرعلني كه به مدت ٥ ساعت به طول انجاميد و طرفين دعوي به بيان دفاعيات خود پرداختند، باز هم پايان‌بخش پرونده نبود. آنگونه كه ميرمجيد طاهري، وكيل خانواده روح‌الاميني عنوان كرده: در اين جلسه، دفاعيات دو طرف ارايه شد و اين دفاعيات ادامه هم خواهد داشت. طاهري تصريح كرد: جلسه بعدي دادگاه تجديد خواهد شد و منتظر ابلاغ زمان برگزاري جلسه بعدي هستيم.


اعتراض به تبرئه از «معاونت در قتل»
سال پيش و درست در اين روزها بود كه راي دادگاه كيفري استان به خانواده قربانيان كهريزك ابلاغ شد. پس از آنكه قاضي پرونده، در خصوص اتهام «معاونت در قتل» راي به برائت متهم داد، خانواده روح‌الاميني حتي با پذيرفتن آن از سوي خانواده كامراني ديگر قرباني اين حادثه، راضي به اين حكم نشدند تا اين پرونده راه ديگري را براي به نتيجه رسيدن در پيش بگيرد. پرونده كهريزك بالاخره با شكايت خانواده مرحوم روح‌الاميني به ديوان عالي كشور ارجاع داده شد. آنجا هم پس از گذشت ماه‌ها و تعيين شعبه ۳۸ ديوان براي رسيدگي به اين پرونده، اتفاق ديگري رخ داد. اين شعبه خود را صالح به رسيدگي ندانست آن هم به اين دليل كه بنا بر ماده ۴۲۶ قانون آيين دادرسي كيفري مصوب ۹۲، فرجام خواهي غير قابل طرح در ديوان عالي كشور تشخيص داده شد.

بنابراين تشخيص در نهايت پرونده جهت رسيدگي از سوي ديوان به دادگاه تجديد نظر استان، اعاده شد. طاهري وكيل خانواده روح‌الاميني در همان روزها كه با حكم عدم صلاحيت ديوان روبه‌رو شد، با اشاره به اجرايي شدن قانون جديد آيين دادرسي كيفري از تيرماه همان سال (٩٤)، دليل اين اقدام ديوان را تغييرات رخ داده در اين قانون دانسته و گفته بود: «به دليل آنكه ذيل ماده ۴۲۸ قانون آيين دادرسي جديد ـ كه اكنون در حال اجراست ـ مواردي كه در صلاحيت ديوان عالي كشور هستند احصا شده، شعبه ۳۸ ديوان مرجع صالح به رسيدگي به اعتراض موكلان بنده در اين پرونده را شعبه تجديد نظر استان دانسته‌اند». انتظارات پس از چند ماه بالاخره به حاصل نشست تا روز نهم شهريور براي برگزاري نخستين جلسه رسيدگي به اتهام معاونت در قتل برگزار شود. دادگاهي كه انگار اميد زيادي براي خانواده روح‌الاميني در به نتيجه رسيدن آن وجود دارد. آنگونه كه يكي ديگر از وكلاي قرباني كهريزك پيش از برگزاري دادگاه عنوان كرد، شايد براي سعيد مرتضوي حكم معاونت در قتل صادر شود.


ادامه عدم حضور مرتضوي در جمع خبرنگاران
اما آنچه ديروز شاهد آن بوده‌ايم، تداوم تصميمي است كه سعيد مرتضوي براي عدم حضور در جمع خبرنگاران دارد. تصميمي كه در دومين جلسه رسيدگي به بخش دوم پرونده تامين اجتماعي در دادگاه كاركنان دولت از سوي او اتخاذ شد، اين‌بار هم در تجديدنظر استان شكل مي‌گيرد. مرتضوي كه همواره در جلساتي شركت داشت كه به حكم «غيرعلني» بودن راهي براي حضور خبرنگاران وجود نداشت اما، با حضور در جمع منتظران پشت در دادگاه، بدون هيچ توجهي اقدام به بيان جزييات جلسه مي‌كرد؛ موضو‌عي كه گرچه بارها از سوي وكلاي شاكيان مورد اعتراض قرار مي‌گرفت ولي هيچگاه مورد توجه او قرار نگرفت. سعيد مرتضوي اما ديگر تمايلي براي بيان دفاعيات خود و در واقع براي اطلاع‌رساني از آنچه براي او رخ داده است، ندارد. اين موضوع ديروز هم تكرار شد شايد به اين دليل كه ديگر دفاع قابل قبولي از خود ندارد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

دبیر
|
11شهريور ماه 1395
0
0
تطویل رسیدگی به پرونده،خود شبهه ناک و تردید بر انگیز بوده و برائت از اتهامات، بدتر از آن و چون مردم به تجربه دانستند،هر مسیله ای که مشمول مرور زمان می شود،حکمتی مستتر در خود دارد ، و یکی از آن حکمت ها،تسری این جرائم به بالا دست هاست، و غیر علنی بودن جلسات رسیدگی، خود موید آن است،لذا ،تکرا ر این نشست ها آن هم درزمانهای طولانی را یک بازی سیاسی مضحک و تهوع آور قلمداد می کنند و هم اکنون فرجام این پرونده را ناامید کننده و ناعادلانه می دانند.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top