دو سال از رفتن استاد کاتوزیان گذشت

محمد محبی

وکیل ملت: دو سال پیش، در روز 11 شهریور 1393، دکتر ناصر کاتوزیان، استاد ممتاز علم حقوق از دنیا رفت، اما آثار گرانسنگ اش و منش و روش و فضیلت و فرزانگی اش همچنان زنده است و چراغ راه همه ماست.

تاریخ انتشار: 12شهريور1395|00:54

دو سال از رفتن استاد کاتوزیان گذشت
| کد خبر: 190190

وی تا اخر عمر دغدغه عدالت داشت. مشکلات نهاد وکالت و قضاوت در ایران برای وی مساله بود:
«وکیل باید دادخواست را به گونه اي بنویسد که قاضی بتواند با مطالعه آن ارشاد شود و همان را با تغیيرات کوچکی تبديل به دادنامه نمايد همانطور که اين امر در فرانسه متداول است در حالی که در اینجا مشاهده نموده ام که برخی از وکلا در راهروهاي دادگستري دادخواست را تنظیم مي نمايند.»!!


«امروز دانش ها به اندازه ای توسعه پیدا کرده است که هیچ کس همه چیز را نمی داند این که یک وکیل ادعا نمايد در همه شاخه های حقوق تخصص دارد وضعیت خوبی را برای وکلا به وجود نمی آورد.از وکلا تقاضا نمایید گرایش خودشان را مشخص نمايند چه عیب دارد که وکلا هم رتبه بگیرند و کنترل شوند.»


«دادگستری و کانونهاي وکلاي دادگستري دو بال فرشته عدالت مي باشند.هر کدام به يکدیگر اهانت نمايند به نظر بنده ظلم به نظام قضایی کشور نموده اند. به عقیده بنده تدوين یک منشور اخلاقی وکالت ضرورت دارد. در این منشور از وکیل بخواهید عواقب کار را به موکل گوشزد نمايد و وعده هاي واهي ندهد از وکیل بخواهید زاید بر آیین نامه،حق الوکاله طلب ننمايد،از وکیل بخواهید نزاکت لازم را در دادگاه رعایت نمايد، به هیچ کسی هم بر نمی خورد من هم جزء شما هستم و وکیل دادگستری مي باشم...»
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top