تاریخ انتشار: 12شهريور1395|10:57

| کد خبر: 190219

دلهره آزادی

وکیل ملت: ما به جهانی پرت شده‌ایم که هیچ ساختاری ندارد ولی در ازای پرت شدن به این مکان بی‌ساختار ما را آزاد گذاشته‌اند تا آنطور که می‌خواهیم به آن معنا و ساختار بدهیم. آزادی به معنای فقدان ساختار خارجی است .

بله درست فکر می‌کنید این موضوع اضطراب‌آور است و به همین دلیل آزادی یکی از دلواپسی‌های اساسی زندگی است. البته نه تنها خود آزادی بلکه روی دیگر آن یعنی مسئولیت نیز اضطراب ما را بیشتر می‌کند.

به سبب اینکه آزاد هستیم تا ساختاری بسازیم و معنایی برای خود و جهانی که در آن زندگی می‌کنیم خلق کنیم پس باید مسئول آنچه می‌سازیم نیز باشیم. از این رو انتخاب‌های ما در طول زندگی انتخاب‌های سرنوشت‌سازی هستند و در تمام این جریان نباید فراموش کنیم که وقتمان محدود است زیرا مرگ در کمین ما است.

اضطراب ناشی از این آگاهی که اشتباهات جدی مرتکب خواهیم شد و این ناآگاهی که آیا تصمیم فعلی یکی از آن اشتباهات است یا نه از مسئولیت ما جدا نشدنی است . اینکه خواندن این سطور ممکن است شما را نیز دچار اضطراب کند به این سبب است که ماهیت انسانی شما موضوع را خوب درک می‌کند. شاید تعبیر دیگری از «گریز از آزادی» اریک فروم و «تلاش برای امنیت‌جویی» در نظریه‌ی او همین دلهره‌آور بودن آزادی است.    
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top