به مناسبت 11 شهریور سالروز هجرت تن خاکی استاد

راز ماندگاری استاد دكتر امیرناصر کاتوزیان

دكتر هما داودي

وکیل ملت: کاتوزیان یک « فکر » بود . فکری به وسعت یک دشت ؛ خیس و باران زده . دغدغه او شستن غبارهای اندوه و ابهام از چهره عدالت بود . بدین سبب دل خوش می شد اگر راه تازه ای می گشود و اندیشۀ نوینی ارائه می کرد . از تکیه بر جمود و خشکی قانون پرهیز می کرد و بر روح سیّال نو اندیشی ، تا بازترین پنجره پرواز می کرد . این چنین است که ماند و می مانند آنان که چنین اند.

تاریخ انتشار: 12شهريور1395|22:37

 راز ماندگاری استاد دكتر امیرناصر کاتوزیان
| کد خبر: 190318

  آنچه او را ماندنی کرد این بود که در تفسیر قوانین ، تنها بر مرّ کلام و منطوق قانون تکیه نمی کرد و هیچگاه خود را پای بند خشکی الفاظ  نکرد . در پی اجرای عدالت بود و اگر ظاهر و الفاظ قانون این مهم را تأمین نمی کرد با تکیه  بر روح قانون ، تفسیری روشن و عادلانه و مبتنی بر حقوق انسان ارائه می کرد .

 
♦️  به اصل 40 قانون اساسی و مسئله « سوء استفاده از حق » توجه ویژه ای داشت  و آن را یکی از مؤلفه های تفسیر مبتنی بر عدالت از قانون می دانست . بعنوان مثال ایشان حق زوج در طرح دعوی طلاق را مطلق نمی دانست و با تکیه بر یک تفکر عمیق ، علمی و حقوقی معتقد بود اگر این دعوی موجب اضرار همسر یا  سبب لطمه به سلامت روحی و روانی فرزندان باشد ، قاضی باید آن را رد کند . تمسک به این شیوه تفسیر وتفکر ایشان می تواند گره گشای بسیاری از فروبستگی های  حقوقی ما باشد .


♦️  گاهی ما هم با تکیه بر مرّ قانون و ایستایی در خشکیِ الفاظِ ، راه توسعه حقوقی و برون رفت از بن بست ها  را سد می کنیم .  باید بر « روش شناسی » تفکر استاد کاتوزیان ، کار کرد و از ظرفیت های بزرگ آثار این استاد گرانمایه بهره جست .


♦️  کاتوزیان زنده است اگرچه امانت تن به خاک سپرد  و در کوچه پس کوچه های  کتابها و دشت اندیشه اش، با ما سخن می گوید و زنده خواهد ماند مادام که تفکرش را زنده بداریم .

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top