برکناری روسف در برزیل و نمایش قدرت مخالفان مادورو در ونزوئلا/روزگار برزخی چپ‌گرایان

آرش فرح‌زاد

وکیل ملت: کمتر از دو دهه پس از آغاز موج چپ‌گرایی در آمریکای لاتین به نظر می‌رسد مهم‌ترین دولت‌های چپ‌گرای این منطقه از جهان به آخر خط رسیده‌اند و برای جلوگیری از سقوط دست و پا می‌زنند. ستاره اقبال چپ‌گرایان هوگو چاوز بود که با به قدرت رسیدنش در سال 99 و در ونزوئلا این ستاره درخشید و کشورهای آمریکای لاتین یکی پس از دیگری شاهد به قدرت رسیدن چپ‌گرایان بودند. 14

تاریخ انتشار: 13شهريور1395|00:58

برکناری روسف در برزیل و نمایش قدرت مخالفان مادورو در ونزوئلا/روزگار برزخی چپ‌گرایان
| کد خبر: 190402

14سال بعد و با مرگ چاوز هم افول چپ‌گرایان آغاز شد و اعتراض‌های گسترده به فساد مالی در برزیل آغاز‌گر این سقوط بود. در سه سال اخیر و با بروز بحران‌های اقتصادی و اجتماعی که نتیجه سیاست‌های پوپولیستی و عوام‌فریبانه دولت‌های چپ‌گرا و سوسیالیست بود و در نتیجه کاهش اقبال رای‌دهندگان به چپ‌گرایان و شعارهایشان، ابتکار عمل از دست این دولت‌ها را خارج کرد و یکی پس از دیگری درحال کنار رفتن از قدرت هستند.

در آرژانتین کریستینا کرشنر نتوانست رای‌دهندگان را متقاعد کند تا به کاندیدای مورد حمایت او رای دهند و ماکری راست‌گرا پس از 12سال قدرت را از چپ‌گرایان تحویل گرفت. در کوبا بیش از نیم قرن، رابطه سیاسی و تجاری این کشور با آمریکا احیا شد تا مردم کشوری که سال‌ها تحت حاکمیت فیدل کاسترو و انقلاب کمونیستی‌اش دوران انزوا را سپری می‌کردند به جهان بازگردند. در بولیوی هم اوو مورالس هرچه تلاش کرد نتوانست رای مثبت مردم کشورش را برای تداوم دوران ریاست‌جمهوری خود جلب کند.

در روزهای اخیر برزیل به‌عنوان قدرتمند‌ترین و بزرگ‌ترین اقتصاد آمریکای لاتین شاهد پایان رسمی یک دولت چپ‌گرای دیگر بود. سنای این کشور پس از استیضاح دیلما‌ روسف رئیس‌جمهور تعلیق شده این کشور به اتهام فساد مالی و اداری، رای به برکناری او داد تا میشل تمر معاون راست‌گرای روسف رسما رئیس‌جمهور برزیل شود. این اقدام سنای برزیل با استقبال آمریکا، آرژانتین و شیلی روبه‌رو شد اما معدود کشورهای چپ‌گرای آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا، اکوادور و بولیوی با ادعای وقوع«کودتای پارلمانی» علیه دولت روسف سفرای خود را از این کشور فراخواندند.

جالب آن‌که نیکولاس مادورو وارث چاوز در ونزوئلا که نسبت به برکناری روسف در برزیل معترض است، اوضاع نابسامانی در کشورش دارد و روز پنجشنبه بزرگ‌ترین راهپیمایی طی دهه‌های اخیر در ونزوئلا برگزار شد تا صدای مخالفان این رئیس‌جمهور چپ‌گرا برای کناره‌گیری او از قدرت بلند‌تر و رسا‌تر از قبل شود. دولت نیکلاس مادورو در دسامبر 2015 شکست سختی را درانتخابات متحمل شد و بعد از 17سال حدود دو سوم کرسی‌های پارلمان در اختیار راست‌گرایان قرار گرفت.

مخالفان نیز بزرگ‌ترین بسیج مردمی در دهه‌های اخیر را ترتیب دادند تا خواستار برگزاری رفراندوم برای تعیین‌تکلیف مادورو شوند.

مهم‌ترین نتیجه چرخش به راست در آمریکای لاتین بازگشت آمریکا به حیاط خلوت خود است. در دهه‌های اخیر و با انتقال تمرکز آمریکا به خاورمیانه و شرق آسیا، روسیه و چین مهم‌ترین رقبای آمریکا توانستند منافع سیاسی و اقتصادی گسترده‌ای در آمریکای لاتین برای خود ایجاد کنند.

اما ابتکار دولت اوباما برای عادی‌سازی روابط با کوبا، سفر او به آرژانتین و حمایت از مائوریسیو ماکری رئیس‌جمهور این کشور و همچنین اتخاذ مواضعی سختگیرانه‌تر مقابل دولت مادورو در ونزوئلا نشان‌دهنده این است که حوزه نفوذ آمریکا در حیاط خلوت خود درحال گسترش است و رقابت شرق و غرب در آمریکای لاتین از این پس به سود غرب در جریان خواهد بود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top