ضعف‌های فنی که توی ذوق می‌زند/ تیم‌ملی معمار ندارد

جلال چراغپور کارشناس فوتبال

وکیل ملت: ١- باید این نکته را گوشزد کنم که هرگز نمی‌خواهم برد شیرین تیم‌ملی مقابل قطر را کم ارزش جلوه بدهم.

تاریخ انتشار: 13شهريور1395|01:31

 ضعف‌های فنی که توی ذوق می‌زند/ تیم‌ملی معمار ندارد
| کد خبر: 190415

اهمیت این برد برای ما زیاد است اما نقاط ضعفی وجود دارند که باید برطرف شوند چون ما ٩ بازی حساس و دشوار پیش رو داریم. اگر از الان به این نقاط ضعف توجه نکنیم و آنها را برملا نکنیم به تیم‌ملی خدمت نکرده ایم. تیم ما برای حرکت قوی در جدول به برطرف کردن نقاط ضعف خود نیاز دارد.


٢- بررسی نقاط ضعف تیم‌ملی را از دروازه شروع می‌کنیم. دروازه تیم‌ملی به‌عنوان یکی از حساس‌ترین نقاط تیم‌ملی تبدیل به نقطه ضعف شده است. باید بیشتر از اینها روی دروازه بانی بیرانوند کار شود و نقاط ضعفش برطرف شوند. او نیاز دارد بیشتر تمرین کند تا آپشن‌هایی را به‌عنوان دروازه بان تیم‌ملی داشته باشد.

بیرانوند در این زمینه که چه موقعیتی درون دروازه داشته باشد و بتواند بازی حریف را بخواند ضعیف عمل می‌کند. او در بازی خوانی و انتخاب موقعیت ضعیف است و نمی‌تواند موقعیت‌ها را به خوبی تشخیص دهد. درواقع قدرت پیش‌بینی که یکی از مهم‌ترین فاکتورهای دروازه بانی است را ندارد. او در شناخت موقعیت‌ها توانایی ندارد و به همین دلیل در فرصت‌های خطرناک زیادی قرار می‌گیرد و واکنش خوبی نشان نمی‌دهد. رسانه‌ها حتما باید دست روی این نقطه ضعف بگذارند تا برطرف شود وگرنه با مشکل مواجه می‌شویم.


٣- یونیک دفاعی ما در یک بازی خانگی ٦ بار مورد حمله‌های خطرناک قرار گرفت. درواقع حریف توانست ٧ بار برنامه‌های دفاعی خود را با موفقیت روی ما اجرا کند و اگر در استفاده از ضربات آخر موفق بود ما گل می‌خوردیم. اجرا عبارتست از بازی ٣ نفره که روی یونیک دفاعی انجام می‌شود و درواقع یک بازی بزرگ کنار یک بازی کوچک است. قطر ٤ بار از چپ و ٣ بار از راست توانست به دروازه ما حمله کند که در یکی از این حمله‌ها پژمان منتظری کارت گرفت و در یکی هم حسینی تکل زد که هر دو در موقعیتی بسیار خطرناک این کارها را انجام دادند. درواقع یونیک دفاعی ما بسیار گسسته است و باعث می‌شود موقعیت‌های خطرناکی را به حریف دهیم.


٤- به سیستم دفاعی ما علاوه بر ٤ مدافع آندو و عزت‌اللهی هم اضافه می‌شوند. سیستم دفاعی ما در این بازی ٥ بار ضد حمله خورد که این برای یک بازی خانگی که ما در آن به دنبال برد هستیم موضوع خطرناکی است. وقتی در بازی خانگی و مقابل ٨٠‌هزار نفر ضد حمله می‌خوریم یعنی زنگ خطر به صدا درآمده است. این ضعف هم حتما باید توسط کی‌روش و همکارانش بررسی شود چون با این مشکلات در ادامه بازی‌های گروهی دردسرهای زیادی پیش روی ایران قرار می‌گیرد.


٥- تیم‌ملی معمار ندارد. ما برای طراحی توپ‌های دقیق در فضاها و زمان‌های کوچک و کوتاه مشکل داریم. در میانه میدان کسی را نداریم که برایمان توپ‌های کوتاه ارسال کند و در این زمینه دارای اشکالات بزرگی هستیم.


٦-‌ هافبک‌های ما در سمت چپ و راست ارسال‌های بدی داشتند. صحبت از افراد نیست بلکه صحبت از این است که بازیکنان ما در سمت چپ و راست نتوانستند ارسال‌های موفقی داشته باشند. در سمت چپ ارسال‌های ما به خارج از زمین می‌رفت و در سمت راست هم ارسال‌ها کوتاه بودند و در اولین کانال دفاعی حریف دفع می‌شد. بهتر است در کلاس‌های آنالیز بعد از بازی کی‌روش به حاج‌صفی یاد بدهد که با گارد چپ دفاع کند نه با گارد راست.


٧- نکته آخر که باید اشاره کنم انتقادی نیست. برای من عجیب بود که چرا کی‌روش ناگهان هر دو زوج خط حمله خود ا تغییر داد. درحالی‌که می‌شد عزت‌اللهی را که از دقیقه ٧٠ به بعد تمام شده بود تعویض کرد و ما ممکن بود روی اشتباه او در دقایق آخر گل بخوریم. درواقع گل اول هم روی اشتباه دروازه بان که تمرکزش را نیروی ٨٠هزار نفر مختل کرده بود به ثمر رسید و تغییر هر دو نیروی تهاجمی لازم نبود. البته این را می‌پذیرم که زوج گوچی – انصاری‌فرد بهتر از زوج طارمی - آزمون بود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top