روایت نماینده مجلس از اتفاقات «صندوق ذخیره فرهنگیان» /توپ اتهام 8 هزار میلیارد تومانی در زمین دولت قبل

وکیل ملت: جدیدترین اخبار از اتهام اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان باز هم موضوع را به قبل از سال 92 و تشکیل دولت یازدهم برمی‌گرداند.

تاریخ انتشار: 14شهريور1395|00:09

روایت نماینده مجلس از اتفاقات «صندوق ذخیره فرهنگیان» /توپ اتهام 8 هزار میلیارد تومانی در زمین دولت قبل
| کد خبر: 190590

یک هفته بعد از آنکه حسین مقصودی، نماینده سبزوار از  اتهام اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد، دیروز محمود صادقی، نماینده تهران به خبرگزاری ایلنا، گفت :«بخش اعظم این تخلف مربوط به دولت احمدی‌نژاد است.»
او در اطلاعات جدیدی که از این موضوع در اختیار خبرگزاری ایلنا گذاشته، توضیح داده که تنها در یک مورد 4 هزار میلیارد تومان از دارایی صندوق ذخیره فرهنگیان از سال ۸۶ تا ۹۲ معدوم‌الوصول شد. تا اینجا کل مبلغ اتهام اختلاس 8 هزار میلیارد تومان ذکر شده است.
پیش‌تر حتی گفته شد که بابت همین موضوع، شهاب‌الدین غندالی، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان به همراه همسر و پسرش که از مدیران مالی صندوق ذخیره فرهنگیان بودند، بازداشت شده‌اند. او اما خیلی زود خبر بازداشت خود را تکذیب کرد و توضیح داد: «تنها برای پاره‌ای از توضیحات درباره وام‌های بانکی بانک سرمایه به عنوان مطلع احضار شدم.»البته او خودش هفتم مردادماه سال 94 از بدهی ۷۰۰ میلیارد تومانی یک نفر به بانک سرمایه خبر داده بود. گفتنی است صندوق ذخیره فرهنگیان از سهامداران عمده بانک سرمایه محسوب می‌شود.
اعداد اختلاس 8 هزار میلیاردی
سخنان دیروز محمود صادقی با ایلنا، با جزئیات بیشتری از اختلاس این مجموعه همراه بود. از جمله تاریخ وقوع این تخلفات. صادقی با اشاره به یکی از جلسات اخیر کمیسیون آموزش مجلس در همین رابطه با حضور برخی مسئولان وزارت آموزش و پرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: «بخش اعظم این تخلف مربوط به دولت احمدی‌نژاد است.»
این نماینده تهران تصریح کرد: «در این جلسه، اغلب اعداد و ارقامی که به‌عنوان تخلف‌های اقتصادی و مالی از سوی مسئولان مطرح شد، مربوط به دولت قبل بود که به‌عنوان مثال تنها در یک مورد، مسئولان صندوق فرهنگیان اعلام کردند در سال ۹۲ هنگامی که این صندوق را از مسئولان پیشین تحویل گرفتند، این صندوق در بازه زمانی سال‌های ۸۶ تا ۹۲ مبلغ 4 هزار میلیارد تومان دارایی معدوم‌الوصول داشته است.»
عضو هیأت رئیسه فراکسیون امید در مجلس ادامه داد: «به ‌عبارت دیگر، این مبلغ 4 هزار میلیارد تومان، دارایی‌های صندوق فرهنگیان بوده که وصول نشده و بنابر پیگیری‌های انجام شده، 3 هزار و 200 میلیارد تومان از این مبلغ مربوط  به وام‌هایی بوده که در اختیار ۳ نفر قرار گرفته و هرگز این وام‌ها را باز نگردانده‌اند.»
او با بیان اینکه بنابر گزارش مسئولان وزارت آموزش و پرورش، تخلف‌هایی در دوره جدید نیز صورت گرفته اما بخش اعظم تخلف مربوط به دولت قبل است، گفت: «به‌گفته این مسئولان، تخلف‌ها علاوه بر صندوق فرهنگیان، در بانک سرمایه نیز رخ داده و حتی شکایت‌هایی در این باره صورت گرفته بود و همچنان نیز به ‌دنبال بازگرداندن این مبالغ هستند.»
سکوت مجالس هشتم و نهم
اما دیگر قسمت مهم سخنان صادقی به موضع کمیسیون آموزش در دوره‌های قبل مجلس برمی‌گردد. جایی که این نماینده تهران در مجلس دهم یادآور شده کمیسیون آموزش در جریان ماجرا قرار داشته است. به گفته صادقی، « این شکایت‌ها در دو پروژه مطرح شده که یکی پروژه «کاج مشهد» است و همچنین پروژه «بانک سرمایه» که به‌گفته شهاب‌الدین غندالی مدیرعامل فعلی صندوق ذخیره فرهنگیان در جریان مجلس نهم، دو مرتبه به‌منظور ارائه توضیحات لازم، نامه‌هایی به هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم ارسال کرده که با این حال، اجازه حضور در جلسه‌های این کمیسیون به او داده نشده است.»
این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم با اشاره به تلاش نمایندگان برای تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در مجالس هشتم و نهم، اعلام کرد: «هنگامی که طرح تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مطرح شد، آقایان زاهدی و کوچکی‌نژاد که این طرح را امضا کردند، مدعی شدند نخستین بار که چنین طرحی مطرح شد، در زمان مجلس هشتم بوده است.»
او ادامه داد: «به‌گفته زاهدی و کوچکی‌نژاد، نمایندگان در مجلس هشتم درخواست تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان را مطرح کردند که به نتیجه نرسید و این درخواست به گفته آنها در مجلس نهم نیز به کما رفت.»
تبعات  اتهام اختلاس از زبان مدیرعامل
یک روز قبل از سخنان اخیر محمود صادقی، شهاب‌الدین غندالی مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در نامه‌ای به عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران ضمن تکذیب ادعاهای مطرح ‌شده در خبر خبرگزاری اصولگرا، خواستار برخورد جدی با متخلفان شد و اعلام کرد که در دو هفته گذشته انتشار اخبار کذب درخصوص فساد مالی درصندوق ذخیره فرهنگیان، علاوه بر ایجاد فضای بی‌اعتمادی میان فرهنگیان در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، موجب کاهش ٢٠٠ میلیارد تومانی ارزش شرکت‌های بورسی این صندوق شده است.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان نخستین بار در سال 94 از سوء استفاده یک فرد در سال 91 از تسهیلات صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داده بود. وی در آن زمان گفته بود که این پرونده توسط دستگاه قضایی در حال پیگیری است. او در آن زمان درخصوص ذکرنکردن نام این فرد گفته بود: «به دلایل مختلفی نمی‌توان نام این شخص را آورد زیرا سهام بانک سرمایه در بورس صفر می‌شود.»
پیش از سخنان اخیر محمود صادقی و توضیحات او درباره خط و ربط متهمان  اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان، رسانه‌های منتقد و مخالف دولت این مورد را شکسته شدن رکورد اختلاس در دولت امید توصیف کرده بودند.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top