شلوغ شدن دادگاه‌های خانواده با حذف طلاق توافقی

عبدالصمد خرمشاهی وکیل دادگستری

وکیل ملت: تلاش برای حفظ بنیان خانواده امری پسندیده است اما استحکام خانه و خانواده ارتباطی به موضوع طلاق توافقی ندارد، زیرا زمانی که زوجین به این نتیجه رسیدند که نمی‌توانند با یکدیگر زندگی کنند نمی‌توان آنها را به زور در خانه و زیر یک سقف نگه داشت.

تاریخ انتشار: 16شهريور1395|01:22

شلوغ شدن دادگاه‌های خانواده با حذف طلاق توافقی
| کد خبر: 191081

در سال‌های گذشته  افرادی‌ که قصد جدایی داشتند دیگر کارشان به دادگاه نمی‌رسید و طلاق می‌گرفتند. چند سالی می‌شود با تفکر این‌که اگر طلاق امری ساده باشد، آمار طلاق روبه‌رو افزایش خواهد داشت، بحث حذف طلاق توافقی را مطرح کرده‌اند.

اما در این بین از این موضوع مهم نباید غافل شویم، زمانی که زوجین تفاهم پیدا نکردند بهتر است از یکدیگر جدا شوند و نیازی به تشریفات سخت نیست که بخواهند بنابر بند قانونی به اجبار در کنار هم زندگی کنند. زمانی که زوجین به این نتیجه رسیدند که از یکدیگر جدا شوند، سخت‌گیری و سنگ جلوی پای آنها انداختن امری غلط است و حتی باعث هتک حرمت بیشتر بین آنها می‌شود و صرفا اختلافات بیشتر از قبل می‌شود. اگر جامعه به دنبال کاهش آمار طلاق است باید مسائل را در جای دیگری جست‌و‌جو کند، زیرا اکثر طلاق‌ها ریشه در مسائل مالی و اقتصادی دارند.

به عقیده بنده یکی از راه‌های کاهش آمار طلاق حل مسائل اقتصادی آحاد جامعه است  و نباید چنین مسائل بنیادی را نادیده گرفت و به مسائل سطحی و فرعی پرداخت. از دیگر علل جدایی عدم‌تفاهم بین زوجین است که در ابتدای زندگی و روزهای عاشقانه این موضوع را نادیده می‌گیرند و با گذر زمان متوجه این امر شده و از هم جدا می‌شوند، همچنین جامعه ما جامعه سنتی گذشته نیست.

از طرفی هم زن‌ها در جامعه فعالیت دارند و برای خود استقلال می‌خواهند، به همین جهت نمی‌توانند زیر بار بسیاری از حرف‌ها بروند. مجموع این عوامل و سایر عوامل زن و شوهر را وادار به جدایی می‌کنند. مطمئنا حذف طلاق توافقی باعث جلوگیری از جدایی نمی‌شود و عواملی که در بالا گفته شد از علل اصلی جدایی هستند. وگرنه تشریفات دادرسی هر چقدر دشوارتر باشد تاثیری در روند طلاق ایجاد نمی‌کند.

افرادی که اقدام به طلاق توافقی می‌کنند در صورت حذف طلاق توافقی، همانند گذشته به دادگاه‌ها مراجعه می‌کنند و سختی این دوران را متحمل می‌شوند، زیرا این دسته از افراد مدت زمان طولانی است که تصمیم خود را گرفته و در این زمان اقدام به جدایی کرده‌اند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

ح ن
|
4مهر ماه 1395
0
0
انسا ن ازدامن زن به معراج میرود وقتی زن درخیابان واداره هست تربیت وعشق عاطفه کجاست
مهران
|
16اسفند ماه 1396
0
0
سلام

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top