واقعیت تلخ مصرف الکل در بین نوجوانان

سیدحسن موسوی چلک

وکیل ملت: در بحث مصرف مشروبات الکلی توسط کوردکان و نوجوانان، شاید اولین نکته‌ای که بتوان به آن اشاره کرد، این باشد که ما در حوزه آسیب‌های اجتماعی، شاهد یک ویژگی هستیم و آن پایین ‌آمدن سن افراد درگیر در چنین آسیب‌هایی است. این ویژگی در بسیاری از جرایم خود را نشان می‌دهد؛ مشروبات الکلی هم یکی از این آسیب‌ها است.

تاریخ انتشار: 16شهريور1395|02:00

واقعیت تلخ مصرف الکل در بین نوجوانان
| کد خبر: 191091

نکته دومی که می‌شود به آن اشاره کرد، موضوع «شادی» و «نشاط» در جامعه است. زمانی‌که به فضای کلی جامعه نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که موضوع نشاط اجتماعی از وضعیت خوبی برخوردار نیست و طبیعتا در این زمینه شاهد آسیب‌هایی خواهیم بود که نیت و قصد  ارتکاب به آن‌ها شادی‌آور بودنشان است؛ شادی و نشاطی که می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به فرد دست بدهد؛ نظیر مصرف مواد مخدر صنعتی و حتی روابط خارج از عرفی که از طریق فضای مجازی به وقوع می‌پیوندد؛ مصرف مشروبات الکلی هم یکی از همین راه‌های کسب نشاط سریع‌السیر است.

مسئله دیگری که در این زمینه باید به آن توجه کرد در دسترس‌بودن مشروبات الکلی است؛ بر اساس آمار، 80 درصد مشروبات مصرفی ما تولید داخلی است. زمانی‌که ما این ویژگی را در جامعه داریم و از سوی دیگر در دسترس‌ هستند؛ عدم وجود شادابی را هم که به آن اضافه می‌کنیم، خود به خود، دلایل و شرایط کافی برای افزایش مصرف در کودکان و نوجوانان به وجود می‌آید.

ما نتوانسته‌ایم آن‌طور که باید، تعلق اجتماعی را در جامعه افزایش داده و به بحث هویت فرهنگی آن‌طور که باید توجه کنیم و خروجی این امر وفور انواع آسیب‌های اجتماعی می‌شود که مصرف مشروبات الکی را هم دربرمی‌گیرد.

در کنار عوامل ذکر‌شده، گسترش پارتی‌ها چه مختلط و چه غیر مختلط از یک سو و ضعف کنترل والدین از سوی دیگر باعث شده تا  شاهد بروز آسیب‌های نوظهوری نطیر مصرف کودکان و نوجوانان باشیم.

از نقش مخرب رسانه‌های خارجی و برنامه‌های ماهواره‌ای هم نباید چشم‌پوشی کرد؛ زمانی‌که نوع عملکرد صدا و سیما، افراد را به سمت و سوی برنامه‌های ماهواره‌ای می‌کشاند، طبیعی است که این برنامه‌ها بر ذهن و روح افراد به ویژه کودکان و نوجوانان تاثیرگذار باشد.

برنامه‌هایی وجود دارند که به عادی‌سازی مصرف مشروبات الکلی می‌پردازند و با مصرف برخی مواد مخدر نوظهور را تبلیغ می‌کند.

بدون شک در چنین شرایطی باید منتظر خروجی آسیب‌های اجتماعی باشیم؛ مشروبات الکلی هم یکی از آن‌ها است.

نادیده‌گرفتن چنین آسیب‌هایی و تنها اکتفا به ارائه آمار و حتی در برخی موارد تکذیب آن به نوعی فرار از واقعیت محسوب می‌شود؛ واقعیتی که تاییدکننده تمامی شرایطی است که آسیب‌های اجتماعی به واسطه آن‌ها می‌توانند در جامعه رشد و نمو داشته باشند و روز به روز از ابعاد وخیم‌تر و گسترده‌تری برخوردار شوند.

 

(رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران)

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top