ناگفته‌های تحقیق و تفحص از بنیاد شهید

وکیل ملت: گزارش تحقیق و تفحص از بنیاد شهید اگر چه هیچگاه از صحن علنی مجلس قرائت نشد، اما این روزها ظاهرا تلاش امیر خجسته، نماینده مردم همدان و همفکرانش درباره پرونده فساد در بنیاد شهید به نتیجه نشسته است.

تاریخ انتشار: 17شهريور1395|00:53

ناگفته‌های تحقیق و تفحص از بنیاد شهید
| کد خبر: 191328

دادستان تهران از ارسال گزارش به دادسرا خبر داده و بازداشت مدیرعامل سابق بانک دی وابسته به بنیاد شهید را تأیید کرده است.  امیر خجسته، رئیس هیأت تحقیق و تفحص از بنیاد شهید البته در گفت‌وگوی مفصلی که با سایت خبرآنلاین انجام داده، گفته است تنها نماینده‌ای که از ابتدا تا آخر کار پای این تحقیق و تفحص ایستاده خودش بوده است. به گفته خجسته فشارها باعث شد كه بسیاری از نماینده‌ها از موضوع کنار بکشند.  با مصاحبه خجسته و نیز بازداشت مدیرعامل سابق بانک دی به نظر می‌رسد پرونده رازآلود بنیاد شهید یک قدم دیگر به شفافیت نزدیک‌تر شده است.  


علنی‌کردن تخلفات بنیاد شهید در دوره احمدی‌نژاد را‌ سال ٩١ سازمان بازرسی کل کشور کلید زد و از اختلاس یکی از مدیران بخش تسهیلات خبر داد که در جریان پرداخت بیمه عمر ١٥‌میلیارد تومان اختلاس کرده بود که خجسته می‌گوید رقم دقیق ٧‌میلیارد تومان بوده است؛ اما بررسی‌های هیأت تحقیق و تفحص مجلس پرده از تخلفات بسیاری برداشت که بخشی از آن را چند هفته پیش خجسته در یک نشست خبری اعلام کرد. 

 
خجسته درباره نمایندگانی که در میانه‌های راه کنار کشیدند، می‌گوید: مفاسد اقتصادی مثل اژدهای هشت‌سر می‌ماند و از هر کجا که جلوی آن را بگیرید، از جای دیگری بیرون می‌زند. متأسفانه گاهی به‌حدی قوی هستند که به‌طور تیمی ‌به موضوع ورود می‌کنند و سعی می‌کنند افرادی که مشغول پیگیری موضوع هستند، کنار بکشند. دوستان ما نباید در مجلس نهم من را در این موضوع تنها می‌گذاشتند؛ گاهی اتفاقات بدتری رخ داد. البته من نمی‌گویم کنار کشیدن‌ها دلیل خاصی داشته، من این را از مشغله افراد می‌بینم.  اما روی هم رفته من به‌عنوان رئیس کمیته پای این موضوع ایستادم.  او می‌گوید شبکه‌ای وجود داشت که به طرق مختلف تلاش می‌کردند تحقیق و تفحص را بی‌خاصیت کنند.


او می‌گوید: بدانید آن‌قدر که من سر موضوع تحقیق و تفحص اذیت شدم - چون دیدم که در حق ایثارگران اجحاف می‌کنند- در زمان اسارتم در زندان‌های صدام در عراق به این اندازه رنج نکشیده بودم.
در میانه‌های کار هیأت تحقیق و تفحص این انتقاد مطرح بود که هزینه چنین تحقیق و تفحص‌هایی بسیار زیاد است و در عمل هم نتیجه‌ای در بر ندارد. این قبیل اظهارات از قضا همزمان با بحث قرائت گزارش تحقیق از بنیاد شهید توسط برخی از نمایندگان مجلس مطرح می‌شد.

امیر خجسته در پاسخ به این انتقادات می‌گوید: یک حسابرس در یک شرکت خصوصی برای حسابرسی بین ٥٠٠‌میلیون تا یک‌میلیارد تومان پول می‌گیرد.  حالا ٤٥ نفر هر روز بین دو تا سه‌ سال کار کردند، هزینه‌اش شده ٢٠٠ تا ٣٠٠‌میلیون تومان. این زیاد است؟ خیلی از دوستان ما اصلا پول نگرفتند؛ چرا می‌گویید تحقیق و تفحص را کنار بگذارید؟ مگر چقدر پول خرج شده؟ شما باید سیستم دقیق ایجاد کنید، خوب مدیریت کنید و پول هم کنار بگذارید تا کار نظارتی به نتیجه برسد.

شما فکر می‌کنید همین ٣٠٠، ٤٠٠‌میلیون را چه کسی داد؟ مجلس.  چه کسی مصوب کرده بود این میزان هزینه شود؟ مجلس. خب این پول در اختیار سیستم‌های مالی که در این‌باره کار می‌کردند، قرار گرفته است. حرف من در پاسخ به منتقدان این است که این کار تحقیق و تفحص چندین‌ میلیارد تومان هزینه داشت؛ اما با یک مبلغ کمی ‌جمع شد. تیمی‌ که کار می‌کردند، دنبال پولشان نبودند. یک‌ سال است اصلا پولی نخواسته‌اند و از خودشان پول می‌گذارند؛ اما می‌خواهند کار به نتیجه برسد.


خجسته درباره انتقاد لاریجانی از معلوم‌نشدن نتیجه کار هم گفته است: آقای لاریجانی وقتی گفتند نتیجه روشن نشد، معنی‌اش این بود که خجسته بیا و گزارش بده. خب من گزارش دادم؛  اما به دلایلی که عرض کردم، این گزارش، گزارش نهایی نبود؛ چون کار تمام نشده، گزارش بخشی بود که جلو رفته بودیم. من فقط در آن گزارش دستاوردها، تحقیق و تفحص را گفتم که ٥٠٠‌میلیارد از صرافی بانک دی اختلاس شده به دبی. خب چقدر باید هزینه کنیم تا این ٥٠٠‌میلیارد برگردد؟


این نماینده مجلس درباره بخشی از تخلفات بانک دی می‌گوید: هشت‌ هزار‌ میلیارد تومان بانک دی وام داده است، قریب به دو‌ هزار ‌میلیارد تومان این وام‌ها مشکوک‌الوصول است؛ چرا؟ چون تضامین معتبر را نداشته است. آقایان با رابطه فقط با یک سفته ٤٠٠‌میلیارد تومان وام گرفته‌اند. مگر می‌شود سکوت کرد؟ وام کلان داده‌اید بدون وثیقه! می‌گویید نداده‌اید، اشکالی ندارد، اسناد را در صداوسیما رو می‌کنم.


خجسته درباره ادعاهای مسعود زریبافان، مدیرکل سابق بنیاد شهید درباره این‌که خود او نخستین کسی بوده که فسادها و ازجمله اختلاس ١٥‌میلیارد تومانی را پیگیری کرده می‌گوید: اولا ١٥‌میلیارد نبود و ٧‌میلیارد بود. آن را هم سازمان بازرسی افشا کرد، نه ایشان. اما این را هم در نظر داشته باشید که ممکن است که یک مدیر خودش پولی را مستقیما برداشت نکرده باشد اما مدیریت ضعیف او زمینه‌ساز فساد می‌شود؛ بحث فقط معطوف به دولت قبل هم نیست. 

در دولت فعلی هم مسائلی مطرح است. همین موضوع ٢٨٠‌میلیارد تومان آهن قراضه در بانک دی.  چرا اسم اینها را نمی‌برند؟ چرا اسم کسی که در این رابطه از بانک دی برکنار شده را رسانه‌ای نمی‌کنند؟ حرف من این است که موضوع ما فرد نیست، سیستم فساد است.  بحث‌ها را آقایان شخصی نکنند.  وقتی می‌گوییم در دولت آقای روحانی مسأله‌ای رخ داده، به این معنا نیست که داریم علیه رئیس‌جمهوری حرف می‌زنیم.  آقای روحانی به‌شدت دنبال مبارزه با فساد است؛ اما مشکلات باید بررسی شود.


در عین حال مسعود زریبافان، مدیرعامل سابق بنیاد شهید به مصاحبه امیر خجسته واکنش نشان داده و به خبرگزاری اصولگرای فارس گفته است: در صورتی‌ که مسئول محترم تحقیق و تفحص از بنیاد شهید درخصوص زمان و دوره تخلفات صورت گرفته در بانک دی و موسسات اقتصادی بنیاد شفاف‌سازی لازم را انجام ندهد، اینجانب مجبور خواهم شد علیرغم میل باطنی خودم درخصوص زمان و دوره تخلفات صورت گرفته اطلاع‌رسانی لازم را  انجام دهم.


زریبافان همچنین ضمن اعلام هشدار به رسانه‌ها گفته است:   اینجانب از همه رسانه‌هایی که با سوءاستفاده از مصاحبه‌های مسئول تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و به صورت ناجوانمردانه اینجانب و بنیاد شهید و امور ایثارگران را تخریب کرده‌اند به مراجع قضائی شکایت کرده‌ام و تا آخر برای اعاده حیثیت خودم و همکارانم خواهم ایستاد.  


او می‌گوید: ما موضوع تحقیق و تفحص را از زمان ادغام بنیاد شهید و امور ایثارگران آغاز کرده‌ایم و تا دوره فعلی ادامه دارد.  با این حال نکته اینجاست که فساد در همه دولت‌ها هست اما دولت خودش عامل فساد نیست؛ شبکه‌های فساد در همه دولت‌ها مشغول کارند.


عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران نیز روز گذشته در تبیین عملکرد قوه قضائیه در پرونده‌های فساد اقتصادی با قابل توجه خواندن عملکرد
قوه قضائیه، ضمن اشاره به برخی پرونده‌های مهم گفت: در امور بانکی پرونده‌های زیادی مطرح شده که بعضا منجر به صدور حکم شده است (پرونده بابک زنجانی) یا حکم اجرا شده است (پرونده گروه امیرمنصور آریا) یا در حال رسیدگی است مانند پرونده‌های مرتبط با معوقات بانکی، ارز، زمین‌خواری، باندهای جعل و....


دادستان تهران همچنین درخصوص رسیدگی به گزارش هیأت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از بنیاد شهید، از ارجاع گزارش مذکور در بخش مربوط به بانک دی به شعبه بازپرسی دادسرای کارکنان دولت خبر داد و گفت:  بخش دیگر گزارش در دست بررسی و اقدام است. وی همچنین اعلام کرد كه مدیرعامل سابق بانک دی به لحاظ اتهامات انتسابی بازداشت شده است.


جعفری دولت‌آبادی با تشبیه اثر فساد بر ارکان حکومت، به عملکرد موریانه که پایه‌ها را سست می‌کند، کاهش اعتماد مردم به مسئولان را از آثار سوء مفاسد اقتصادی دانست و پیرامون عملکرد قوه قضائیه در مبارزه با فساد اظهار داشت: در هیچ دوره‌ای به اندازه سال‌های اخیر با فساد مبارزه نشده است. دادستان تهران به تبیین نقش رسانه‌ها در مبارزه با فساد پرداخت و با اشاره به رسالت مطبوعات در انتشار صحیح اخبار و اطلاع‌رسانی به مردم گفت: امروزه برخی رسانه‌ها در این راستا نقش مثبت ایفا کرده، اما برخی دیگر اخبار کذب انتشار می‌دهند و در انعکاس اخبار خلاف واقع از یکدیگر سبقت می‌جویند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top