کودکان سزارینی در معرض خطر چاقی

وکیل ملت: محققان انگلیسی می گویند: احتمال چاق شدن کودکانی که از طریق جراحی سزارین به دنیا می آیند، 15 درصد بیشتر از کودکانی است که به طور طبیعی متولد می شوند و این چاقی به احتمال زیاد در بزرگسالی نیز باقی می ماند.

تاریخ انتشار: 19شهريور1395|01:17

کودکان سزارینی در معرض خطر چاقی
| کد خبر: 191641

به گزارش وکیل ملت ، جرج چاوارو استادیار مواد غذایی و اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت عمومی هاروارد TH چان گفت: زایمان به روش سزارین بی تردید در بسیاری موارد موجب نجات جان مادر و کودک می شود، اما خطرات شناخته شده ای را نیز برای مادر و نوزاد در بر دارد. یافته های ما نشان می دهد که خطر چاقی در کودکان می تواند یکی از عوارض سزارین باشد که باید آن را مد نظر قرار داد.
محققان در این مطالعه 16 سال داده های مربوط به بیش از 22 هزار بزرگسال جوان را بررسی کردند و یافته های خود را در نشریه Jama Paediatrics منتشر کردند.
پروفسور چاوارو افزود: یافته های ما -- به ویژه آنهایی که تفاوت قابل توجهی را در خطر ابتلا به چاقی میان افرادی که از طریق سزارین به دنیا می آیند و خواهر و برادران آنها که به صورت زایمان طبیعی متولد شده اند، نشان می دهند -- مدرک بسیار قانع کننده ای دال بر این است که ارتباط میان تولد از طریق زایمان سزارین و چاقی در دوران کودکی، حقیقی است.
وی در توضیح اظهارداشت: زیرا به غیر از نوع و روش تولد در میان فرزندان یک خانواده، بسیاری از عواملی که بالقوه در خطر ابتلا به چاقی نقش دارند از جمله عوامل ژنتیکی به اندازه زیادی در مورد آنها یکسان است.
محققان تصریح کردند که حتی بعد از در نظر گرفتن سایر عوامل خطرساز ابتلا به چاقی از جمله شاخص توده جرم بدنی مادر، و عادات سیگار کشیدن مادر پیش از بارداری و وضعیت هایی مانند دیابت بارداری، یافته های جدید نشان می دهد که تولد از طریق زایمان سزارین با خطر ابتلا به چاقی ارتباط دارد.

منبع خبر ایرنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top