تاریخ انتشار: 20شهريور1395|01:03

| کد خبر: 191766

همه فرزندان آیت‌الله سیدمحمود طالقانی

وکیل ملت: آیت‌الله سیدمحمود طالقانی ١٠ فرزند دارد. فرزندان ازدواج سیدمحمود با مرحومه بتول لواسانی، به‌ترتیب مریم، وحیده، حسین، مهدی و مجتبی هستند و حاصل ازدواج ایشان با مرحومه توران معتضدی، اعظم، ابوالحسن، طیبه، طاهره و محمدرضا. ترتیب تولد فرزندانش از دو همسر به این قرار است. ١-مریم ٢- وحیده ٣- اعظم ٤- ابوالحسن ٥- حسین ٦- مهدی ٧- طیبه ٨- طاهره ٩- مجتبی ١٠- محمدرضا.

- مریم، به شغل معلمی اشتغال دارد و بعد از انقلاب نیز در انتخابات مجلس اول نامزد شد، اما موفق به ورود به مجلس نشد.
٢- وحیده، دکترای داروسازی دارد و در ایام جنگ ایران و عراق حضور فعالی در جبهه و در تأمین و توزیع اقلام دارویی برای جبهه داشته است. او در انتخابات مجلس ششم کاندیدا و از سوی جبهه مشارکت حمایت شد و توانست به مجلس راه پیدا کند.


٣-اعظم که در بین فرزندان، سیاسی‌ترین فرزند آیت‌الله محسوب می‌شود و سابقه زندان‌های متعدد به خاطر فعالیت‌های سیاسی در قبل از پیروزی انقلاب را دارد، بعد از پیروزی انقلاب به‌ عنوان اولین نماینده زن از تهران راهی مجلس شد و بعد از آن هم در سایر انتخابات‌های مجلس رد صلاحیت شد. اعظم در سال ٧٦ کاندیدای انتخابات هفتمین دوره ریاست‌جمهوری شد تا به قول خودش تکلیف رجال را در قانون اساسی مشخص کند، اما صلاحیتش در این انتخابات از طرف شورای نگهبان تأیید نشد. او از ابتدای انقلاب تا سال ٧٩ مدیرمسئول نشریه «پیام هاجر» بود که این نشریه در اردیبهشت‌ سال ٧٩ توقیف شد. او اکنون دبیرکل جامعه زنان انقلاب اسلامی و مدیرمسئول نشریه پیام ابراهیم است.


 ٤- ابوالحسن، فرزند چهارم آیت‌الله و بزرگ‌ترین پسر آیت‌الله است. او قبل از پیروزی انقلاب چندین بار به علت فعالیت‌های سیاسی دستگیر و زندانی شده است. بعد از پیروزی انقلاب در فروردین‌ ٥٨ به همراه برادر کوچک خود مجتبی، به دستور پدر نامه‌ای را برای سفارت فلسطین بردند و در بازگشت از سفارت در خیابان شادمان از سوی گروهی مسلح که بعدا معلوم می‌شود محمد غرضی، سرپرستی آنها را بر عهده دارد دستگیر شدند که این دستگیری قهر آیت‌الله را به همراه داشته و باعث واکنش‌ها و اعتراضاتی از سوی خانواده و طرفداران آیت‌الله و دولت موقت شد.


٥-حسین، در دوره اول انتخابات مجلس از کرج نامزد شد، ولی موفق به راهیابی به مجلس نشد. حسین از آن پس، از سیاست کناره گرفت و اکنون در طالقان مشغول کشاورزی است.
٦- مهدی، تنها فرزند آیت‌الله است که دیدگاه‌هایی نزدیک به اصولگرایان و در رسانه‌های این جناح حضور پررنگی دارد.


٧- طیبه، مدت کمی به شغل معلمی به همراه خواهرانش اعظم و طاهره در مدرسه‌ای که تأسیس کرده بودند اشتغال داشته و اکنون بیشتر به فعالیت‌های اجتماعی می‌پردازد.


٨- طاهره، کوچک‌ترین دختر آیت‌الله طالقانی است که ٣٠ سال در آموزش‌وپرورش خدمت کرد. او در دومین انتخابات شورای شهر نامزد شد، ولی نتوانست به شورای شهر راه پیدا کند. او پس از اعظم، سیاسی‌ترین دختر آیت‌الله طالقانی به شمار می‌رود. طاهره طالقانی همسر محمد بسته‌نگار است.


٩- مجتبی، کوچک‌ترین پسر آیت‌الله از همسر اولش است که بعد از ماجرای دستگیری سال ٥٨ از کشور خارج و اکنون در فرانسه اقامت دارد.


١٠- محمدرضا، کوچک‌ترین پسر آیت‌الله از همسر دومش است که خاطرات زیادی از پدر دارد و همراه پدرش در بسیاری از شهرها و دیدارها بوده است. او اکنون به همراه برادر خود ابوالحسن به شغل آزاد مشغول است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top