جامعه روحانیت بر سر مشورت با مصباح‌یزدی و حمایت از روحانی دچار اختلاف شدند/ جامعه روحانیت در آستانه تغییر

زینب نورانیان

وکیل ملت: ‌مشورت گرفتن یا نگرفتن از آیت الله محمدتقی مصباح‌یزدی، پدرمعنوی جبهه پایداری و نیز حمایت از حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده به چالشی جدید بین زعمای جامعه روحانیت مبارز تبدیل شده است. یک هفته پس از اعلام موضع سخنگوی جامعه روحانیت مبارز مبنی‌بر اینکه این تشکل سنتی اصولگرا بنا ندارد با محمدتقی مصباح‌یزدی مشورت کند.

تاریخ انتشار: 20شهريور1395|01:47

جامعه روحانیت بر سر مشورت با مصباح‌یزدی و حمایت از روحانی دچار اختلاف شدند/ جامعه روحانیت در آستانه تغییر
| کد خبر: 191794

مقام بالاتر از او (محمدعلی موحدی‌کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز) در این نهاد مذهبی جریان راست می‌گوید جامعه روحانیت مبارز از پدرمعنوی جبهه پایداری مشورت می‌گیرد. بنای مشورت با رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) که رابطه پدری- معنوی با جبهه پایداری دارد با تشکیل مثلت فقها در آستانه انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی پایه‌گذاری شد. این مثلث شامل محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، محمدعلی موحدی‌کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز و محدتقی مصباح‌یزدی بود که جلسات سه‌‌جانبه آنان نقش مهمی در بسته شدن لیست شورای ائتلاف اصولگرایان داشت؛ لیستی که با اختصاص سهم بالا به جبهه پایداری و دولتمردان محمود احمدی‌نژاد (جبهه یکتا) به‌ویژه در تهران اعتراض سایر جریان‌های اصولگرایی را به دنبال داشت و نتیجه آن نیز شکست تمام و کمال لیست شورای ائتلاف در پایتخت بود.

اظهارات هفته گذشته غلامرضا مصباحی‌مقدم در نشست خبری که با عنوان حقوقی سخنگوی جامعه روحانیت مبارز برگزار کرده بود، خبر از حذف مصباح‌یزدی از رایزنی انتخاباتی جامعتین می‌داد و به نظر می‌رسید، اصولگرایان بنا ندارند تجربه ناموفق انتخابات هفت اسفند را تکرار کنند. اما سخنان دیروز دبیرکل جامعه روحانیت مبارز بوی اختلاف در این نهاد مذهبی-سیاسی می‌داد. محمدعلی موحدی‌کرمانی که بعد از محمدرضا مهدوی‌کنی در راس جامعه روحانیت مبارز قرار گرفت دیروز به اظهارات سخنگوی تشکل تحت زعامتش واکنش نشان داد و اعلام کرد نظرات مصباحی‌مقدم درباره عدم مشورت با مصباح‌یزدی نظر شخصی او بوده است و مواضع جامعه روحانیت مبارز را او به‌عنوان دبیرکل می‌گوید.

موحدی‌کرمانی مصباح‌یزدی را شخصیتی «بسیار بزرگوار» و «محترم» برای جامعه روحانیت مبارز توصیف و تاکید کرد که تشکلش هر وقت لازم باشد از پدر معنوی جبهه پایداری مشورت خواهد گرفت. ‌از سوی دیگر مصباحی مقدم در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد: «ایجاد اختلاف بین اظهارات بنده با آیت الله موحدی کرمانی و یا سایر دوستان چیزی جز یک شیطنت رسانه‌ای و خبری نیست. در جلسه شب گذشته جامعه روحانیت هم آیت‌الله موحدی کرمانی به من اظهار لطف و از مصاحبه‌های اخیرم تشکر کردند.»

 اولین انشعاب و تولد مجمع روحانیون مبارز
هسته اولیه جامعه روحانیت مبارز یک سال قبل از انقلاب و با پیگیری‌های مرتضی مطهری شکل گرفت. بعد از پیروزی انقلاب فعالیت‌های سیاسی این تشکل روحانی که شامل روحانیون ساکن تهران بود با عنوان «جامعه روحانیت مبارز تهران» ادامه یافت. مرتضی مطهری، سیدمحمد بهشتی، آیت‌الله ‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی، محمدجواد باهنر، محمدرضا مهدوی‌کنی، علی‌‌اکبر ناطق‌نوری، مهدی کروبی، حسن روحانی، محمد امامی‌کاشانی، سیدمحمد موسوی‌خوئینی‌ها، محمد مفتح و محمدعلی موحدی‌کرمانی موسسان واعضای شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز قبل از انشعاب اولیه آن بودند. سال 66 اولین اختلاف درون‌گروهی که حذف محمود دعایی و فخرالدین حجازی از فهرست انتخاباتی جامعه روحانیت‌ مبارز برای انتخابات مجلس سوم اوج آن بود، باعث انشعاب در جامعه روحانیت مبارز و تولد مجمع روحانیون مبارز از دل این تشکل روحانی شد. مجمع روحانیون مبارز در آستانه مجلس سوم و به رهبری مهدی کروبی وسید محمد موسوی‌خوئینی‌ها و با اجازه کتبی و حمایت بنیانگذار انقلاب اسلامی تشکیل شد.

 جدایی و قهر سیاسی
این اختلاف اما آخرین موردی نبود که در این نهاد سیاسی روحانی بوجود آمد. جامعه روحانیت مبارز در سال 84 در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری از آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی حمایت کرد اما با راهیابی محموداحمدی‌نژاد به پاستور چرخش طیفی از روحانیون این جناح به سمت رئیس دولت نهم آغاز شد و چهارسال بعد یعنی در انتخابات جنجالی سال 88 تمام قد از محمود احمدی‌نژاد حمایت کردند. حسین ابراهیمی، عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز در رابطه با این تصمیم به خبرآنلاین گفته بود: «در ریاست‌جمهوری نهم، آقای احمدی‌نژاد مورد حمایت جامعه روحانیت نبود.

بلکه آیت‌الله هاشمی کاندیدای جامعه روحانیت در سال ۸۴ بود اما در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸  شرایطی پیش آمد که آیت‌الله مهدوی فرمودند ما به احمدی‌نژاد رأی می‌دهیم؛ یعنی در مقابل آن میرحسین موسوی بود که آقایان، وی را قبول نداشتند.» این حمایت اما مورد تایید همه اعضای ارشد جامعه روحانیت مبارز از جمله آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، علی‌اکبر ناطق‌نوری، حسن روحانی و حسین ابراهیمی نبود و نتیجه آن جدایی و قهر سیاسی آیت الله‌هاشمی‌رفسنجانی، ناطق‌نوری و روحانی از این تشکل بود.

علاوه‌بر این عدم موضع‌گیری جامعه روحانیت مبارز در مقابل توهین‌ها و تخریب‌هایی که محمود احمدی‌‌نژاد در مناظره جنجالی با میرحسین موسوی به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و علی‌اکبر ناطق‌نوری وارد کرد باعث شد تا آیت‌الله ‌هاشمی و ناطق و بعد از حسن روحانی رسما رابطه خود را با جامعه روحانیت قطع کنند و تنها لقب عضو جامعه روحانیت را به خود اختصاص دهند بدون آن‌که در جلسات آن شرکت کنند.

 جامعه روحانیت در آستانه دومین انشعاب؟
اکنون اختلاف‌نظر غلامرضا مصباحی‌مقدم در مقام سخنگویی جامعه روحانیت مبارز با محمدعلی موحدی‌کرمانی که دبیرکل این تشکل سنتی اصولگرای است، نشانه‌‌ای از جدایی یا انشعاب در جامعه روحانیت مبارز دارد. این اختلاف اما تنها بر سر حضور محمدتقی مصباح‌یزدی در کنار فقهای اصولگرایان خلاصه نمی‌شود. حمایت از حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم نیز یکی دیگر از اختلاف‌نظرهای بین زعمای اصولگرایان به‌ویژه اعضای ارشد جامعه روحانیت مبارز است. باز هم سردمداران این اختلاف دبیرکل جامعه روحانیت مبارز و سخنگوی آن هستند.

در حالی که مصباحی‌‌مقدم دیروز اعلام کرد زمان جلسات جامعه روحانیت مبارز به دلیل همزمانی آن با جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تغییر می‌کند تا مانع برای حضور حسن روحانی در جلسات جامعه روحانیت مبارز برداشته شود و بتواند در جلسات حضور داشته باشد، در مقابل موحدی‌کرمانی تاکید کرد تاکنون صحبت جدیدی برای حضور حسن روحانی و آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در نشست‌های تشکل تحت ریاستش نشده است و روال همان روال قبلی است.

 

فرهیختگان

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top