زیبا کلام تشریح کرد/آیا ظریف همه گزینه‌های ریاست جمهوری را دارد؟

وکیل ملت: صادق زيباكلام درباره رایزنی جمعي از روحانيون قم با محمدجواد ظريف جهت نامزدی در انتخابات رياست جمهوري معتقد ا ست: در عرصه ریاست جمهوری توانایی آقای روحانی بیشتر از ظریف است، بنابراین انتخاب اول اصلاح‌طلبان باید شخص آقای روحانی باشد و همچنان قرص و محکم، از آقای روحانی دفاع کنیم و او را نامزد اصلی بدانیم. همان‌طور که من اطلاع دارم اصلاح‌طلبان روی «روحانی» اجماع کرده‌اند. هرچند این اجماع به آن معنا نیست که اصلاح‌طلبان از عملکرد وی رضایت کامل دارند.

تاریخ انتشار: 20شهريور1395|17:55

 زیبا کلام تشریح کرد/آیا ظریف همه گزینه‌های ریاست جمهوری را دارد؟
| کد خبر: 191937

 اما اگر بنا به هر دلیلی آقای روحانی نامزد ریاست جمهوری نشد یعنی شخصاً کنار کشید و خواست تا بر مجلس خبرگان تمرکز پیدا کند و یا مخالفین او از طرق مختلف توانستند باعث عدم حضور او شوند، چه باید کرد؟ بی‌تردید باری دیگر با آن سؤالی که پس از ردصلاحیت‌ ها‌شمی در سال 92 با آن روبه‌رو شدیم، مواجه خواهیم بود، این‌که با این شرایط، اساساً باید در انتخابات شرکت کنیم یا نه؟! ممکن است اصلاح‌طلبان در صورت ردصلاحیت روحانی، تصمیمی به‌غیراز شرکت در انتخابات بگیرند؛ اما اگر بنای شرکت در انتخابات پس از رد صلاحیت روحانی بود، مطمئناً اصلاح‌طلبان با دو گزینه عارف یا ظریف به‌عنوان جانشین وی روبه‌رو هستند.

✅ ظریف در صورت ریاست جمهوری نیازمند آن است تا افراد بسیار قوی را در کابینه داشته باشد. ولی اینکه بگوییم توانایی ظریف تنها در سیاست خارجه است و اگر رئیس‌جمهور شود نمی‌تواند کشور را اداره کند، اصلاً قبول ندارم.

✅ این‌که بگوییم کسی که در سیاست خارجه ظرف 2 سال مذاکرات را به نتیجه رساند، تنها می‌تواند در سیاست خارجه موفق باشد! استدلال درستی نیست. به نظرم ظریف همان‌طور که در عرصه خارجی درخشید در عرصه داخلی هم می‌تواند.

✅ یکی از ظرفیت‌های ظریف، روحیه کار دسته‌جمعی است! مطمئناً در زمان مذاکرات با همراهانش اختلافاتی داشت ولی هیچ‌گاه تنهایی کاری نکرد. او مثل احمدی‌نژاد تک‌روی نداشت. این ویژگی مهم ظریف است. ویژگی که بین رجال سیاسی کشورمان کم‌پیدا می‌شود.

✅ کسی مثل ظریف که همواره در مقابل پرسش‌ها‌ی خبرنگار قرار می‌گیرد، قرار نیست که 100 درصد صحبت‌هایش سنجیده باشد. چه‌بسا اگر ظریف موقعی که راجع به برخی مسائل داخلی نظر می‌داد می‌دانست قرار است چنین سؤالی از او شود و یا قبلش مشورتی با افراد مسئول داشت، جوابی سنجیده‌تر می‌داد و دیگر جمله او، جمله «زندانی سیاسی نداریم» از آب درنمی‌آمد. ولی هیچ‌کدام از این‌ها‌ دلیل بر این نیست که ظریف رئیس‌جمهور موفقی نخواهد شد.

✅ مگر شخص حسن روحانی تاکنون بارها اظهارنظرهایی نکرده که علیه خودش تمام شده؟ و یا براثر موضوعی عصبانی نشده؟ عصبانیتی که به زیان خود و یارانش خاتمه یافت. پس این ذات هر سیاستمداری است که گاهی در اظهارنظرهایشان اشتباه کند.

✅ اینکه دراین‌بین، روحانیون قم برای مذاکره با ظریف پا پیش گذاشتند، يعني روحانیون می‌خواهند بگویند که در سیاست نقش داریم، از طرفی کسانی مثل ظریف هم می‌خواهند تا همواره احترام به روحانیون حفظ بشود و همین دو موضوع چنین مذاکراتی را می‌توانست در برداشته باشد. هرچند بعید است که حمایت یا عدم‌حمایت گروهی در میزان آرای بالقوه ظریف تأثیری داشته باشد.

 

روزنامه آفتاب یزد
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top