ایران وارد فاز جدیدی از پیشرفت برنامه هسته‌ای می‌شود

آغاز ساخت دو نیروگاه اتمی جدید در بوشهر

وکیل ملت: ساخت دو نیروگاه جدید پاسخ به کسانی است که می‌گویند صنعت هسته‌ای با توقف مواجه شده است

تاریخ انتشار: 21شهريور1395|00:53

آغاز ساخت دو نیروگاه اتمی جدید در بوشهر
| کد خبر: 192052

تهران و مسکو روز گذشته ساخت ۲ نیروگاه اتمی جدید در بوشهر را کلید زدند. معاون اول رئیس جمهوری، رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری به همراه رئیس شرکت «روس اتم »که مسئولیت ساخت و راه‌اندازی نیروگاه‌های جدید ایران را برعهده گرفته است، در مراسمی به مناسبت کلنگ‌زنی راه‌اندازی پروژه جدید هسته‌ای ایران حضور یافته تا آغاز دور جدید همکاری‌های متقابل تهران و مسکو  بعد از تکمیل فاز اول نیروگاه بوشهر را اعلام کنند.

این در حالی بود که به جریان افتادن مذاکرات هسته‌ای در یک بستر جدی و تکمیل واحد نیروگاه اول بوشهر، فرصتی را فراهم کرد تا مقدمات راه‌اندازی دو نیروگاه هسته‌ای دیگر فراهم شود. به همین منظور تهران و مسکو در آبان ماه 1393 دو پروتکل همکاری در زمینه ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای وساخت 2 واحد اتمی هزار و 57 مگاواتی در بوشهر را به امضا رساندند. پروژه‌ای که بنا به گفته کارشناسان سازمان انرژی اتمی، مدت زمان ساخت واحد نخست آن، 9 سال خواهد بود و واحد دوم که عملیات ساخت آن 18 ماه بعد از شروع ساخت واحد اول آغاز می‌شود، حدود 10 سال و نیم طول خواهد کشید.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، عملیاتی شدن ساخت نیروگاه‌های جدید بوشهر را نقطه عطفی در صنعت هسته‌ای کشور دانست که ایران را وارد فاز جدیدی از پیشرفت برنامه هسته‌ای می‌کند.


 پاسخ شفاف به منتقدان« برجام»
رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان اجرایی شدن برجام را عامل هموار شدن مسیر ساخت دو واحد جدید نیروگاهی در بوشهر دانست. به گزارش ایرنا، علی‌اکبر صالحی صبح دیروز (شنبه) در سخنانی به مناسبت کلنگ‌زنی دو واحد جدید نیروگاه اتمی بوشهر که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، نقش و توجه اسحاق جهانگیری در پیشبرد تفاهمات مربوط به ساخت این دو واحد جدید را قابل تأمل دانست. وی با بیان اینکه «ساخت این دو واحد در بازه زمانی ۱۰ ساله در چارچوب مقررات نظام ایمنی هسته‌ای کشور انجام می‌شود»، گفت: «ساخت این دو واحد پاسخ شفافی است به کسانی که می‌گویند صنعت هسته‌ای با کندی، رکود و توقف مواجه شده است.

اجرای این پروژه نشان از نشاط این صنعت است و این پروژه جز با زیرساخت‌های غنی‌سازی و اکتشاف و استخراج و نیروی متخصص امکانپذیر نیست. همان‌طور که رئیس جمهوری گفته‌اند، هم باید صنعت هسته‌ای پایدار و پیشرفته داشته باشیم و هم با دنیا رویکردی مبتنی بر تعامل سازنده توأم با حفظ حاکمیت ملی داشته باشیم.» صالحی تصریح کرد: «با کشورهای دیگر هم برای همکاری هسته‌ای در حال مذاکره هستیم که در صورت تکمیل مذاکرات اعلام خواهند شد.»  رئیس سازمان انرژی اتمی گفت «این دو واحد در چارچوب قرارداد پادمانی با آژانس و در چارچوب ان.پی.تی با اهداف مشخص پیش خواهد رفت.»

او ادامه داد: «این قرارداد براساس سه سند تحت عنوان‌های قرارداد، پروتکل و یادداشت تفاهم در سال ۱۳۹۳ در مسکو امضا شد که نویدبخش ورود کشور به مرحله جدید و همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای با روس‌هاست. همچنین ما با روس‌ها در زمینه تولید مشترک سوخت و ایزوتوپ‌های پایدار همکاری خواهیم داشت.»

صالحی تأکید کرد که «این دو واحد جدید براساس بالاترین استانداردهای ایمنی و فناوری روز دنیا ساخته خواهند شد تا ضمن تولید انرژی از این طریق، در حفظ و تأمین منابع طبیعی کمک کنیم. با ساخت این دو واحد حدود ۲۲ میلیون بشکه نفت‌ خام صرفه‌جویی و از ورود ۱۴ میلیون تن گازهای آلاینده به جو جلوگیری می‌کند. در کنار این واحدها، تأسیسات آب شیرین‌کن که قادر است ۲۰۰ هزار مترمکعب آب را شیرین کند، با همکاری وزارت نیرو ساخته خواهد شد.» رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین از تصمیمات جدید برای حل مشکلات دو روستای نزدیک به ساختگاه بوشهر هلیله و بندرگاه خبر داد.

صالحی همچنین در نشست خبری مشترک با سرگئی کرینکو نیز تأکید کرد: «همکاری ایران و روسیه در چارچوب ان.پی.تی است و این همکاری‌ها صرفاً در جهت استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است و منشأ نگرانی برای کسی نیست و بویژه به کشورهای حوزه خلیج فارس اعلام کردیم که می‌توانیم یک کمیته مشترک علمی با متخصصان‌شان داشته باشیم تا مسائل ایمنی و توسعه هسته‌ای را مورد بررسی قرار دهیم.»  صالحی در پاسخ به سؤالی درباره صرفه اقتصادی واحد اول نیروگاه بوشهر و واحدهای دیگر گفت: «هر واحد هزار مگاواتی معادل ۱۱ میلیون بشکه نفت صرفه اقتصادی دارد. اگر نفت را ۴۰ دلار در نظر بگیریم، یعنی ۴۴۰ میلیون دلار در سال صرفه‌جویی و هزینه اداره یک نیروگاه خیلی کمتر از این مبلغ است و به لحاظ زیست‌ محیطی بسیار برای کشور مؤثر است. اگر سه نیروگاه در مقطعی فعالیت کنند یعنی  ۳۳ میلیون بشکه نفت در سال صرفه‌جویی می‌کنیم.»


همکاری استراتژیک دو کشور
سرگئی کرینکو، رئیس روس اتم نیز در این کنفرانس خبری مشترک گفت: «ما امروز دو جشن داریم که یکی جشن تحویل کامل واحد اول بوشهر است. نیروگاه بوشهر ده‌ها سال قبل با طرح آلمانی شروع و سال‌ها متوقف بود و هیچ کس این اراده را به خرج نداد که چنین طرحی را دنبال کند اما همکاران روسی و ایرانی توانستند یک کار ناممکن را ممکن کنند.

در سال ۲۰۱۵ این واحد موفق‌ترین واحد در صنعت هسته‌ای در دنیا معرفی شد.» او ادامه داد: «جشن دوم ساخت دو واحد جدید نیروگاهی است و این پروژه حکایت از همکاری استراتژیک دو کشور است. ما برای ساخت ۸ بلوک نیروگاهی با سازمان انرژی اتمی ایران تفاهم داریم که امروز کار ساخت دو واحد را شروع می‌کنیم. این پروژه بالاترین استانداردهای ایمنی بعد از حادثه فوکوشیما را دارد.» کرینکو ادامه داد: «این واحدها استانداردهای ایمنی غربی و آژانس را نیز دارد. نمونه واحدهای جدیدی که قرار است ساخته شود، قبلاً اجرا شده‌اند.

سهم مشارکت ایران در این پروژه رو به افزایش خواهد بود چرا که متخصصان ایرانی در واحد اول تجربیات خوبی را به دست آوردند.» رئیس روس اتم در پاسخ به این پرسش که در صورت فشارهای خارجی روسیه چقدر به تعهداتش طبق قرارداد پایبند خواهد ماند، گفت: «با تکمیل واحد اول نیروگاه بوشهر نباید چنین سؤالی در ذهن‌ها خطور کند.
روسیه همیشه تعهداتش را کامل انجام می‌دهد و در ساخت واحد اول این را به اثبات رساندیم. ما مشکلات واقعی و مصنوعی ایجاد شده زیاد داشتیم اما این واحد موفق در حال فعالیت است.»


جهانگیری: روسیه را دوست و شریک راهبردی خود می دانیممعاون اول رئیس جمهوری، ساخت نیروگاه دوم بوشهر را از نمادهای استفاده ایران از نتایج برجام دانست و گفت: «زمینه اجرایی ساخت این گونه نیروگاه‌ها در برجام پیش‌بینی شده است.» اسحاق جهانگیری در آیین آغاز عملیات اجرایی ساخت واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر افزود: «ساخت نیروگاه جدید بوشهر پایبندی دولت روسیه به عنوان یکی از اعضای برجام به اجرای توافق را به نمایش می‌گذارد.»

جهانگیری ادامه داد: «مسأله ساخت نیروگاه اتمی بوشهر و استفاده از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای طی سال‌های گذشته متأسفانه با نوعی سوء تفاهم، سوء برداشت و بهانه‌جویی قدرت‌های بزرگ همراه بود.» وی با یادآوری این سخن رئیس جمهوری که هم چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ زندگی مردم، اظهار داشت: «خوشبختانه با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب، مدیریت رئیس جمهوری و ورود دیپلمات‌های کاردان و متعهد با محوریت برادر عزیز دکتر ظریف و دکتر صالحی و همکاران مطلع و دوراندیش آنها، کشور توانست با گفت‌وگوهای دشوار و طولانی با 6 قدرت بزرگ جهانی، سند مهم برجام را اجرا کند.» معاون اول رئیس جمهوری همچنین در اشاره به لزوم پایبندی همه کشورهای طرف مذاکره به برجام گفت: «ایران بار دیگر تأکید می‌کند پایداری برجام منوط به اجرای تعهدات سایر طرف‌ها در برجام است که توسعه همکاری با ایران در استفاده از انرژی هسته‌ای و تسهیل انتقال فناوری هسته‌ای به ایران بخشی از آن است.»


جهانگیری افزود: «افزایش تعداد نیروگاه‌های هسته‌ای، نیاز کشور بر تأمین سوخت مورد نیاز آنها را تأکید می‌کند؛ از این رو ایران مصمم است طبق برنامه‌های پیش‌بینی شده و تداوم تلاش‌های خود برای بهره‌مندی از حق خود در برخورداری از چرخه کامل ملی سوخت هسته‌ای ادامه دهد.»


جهانگیری افزود: «ما زمینه‌های زیادی برای همکاری با کشور بزرگ و همسایه روسیه داریم و روسیه را دوست و شریک راهبردی خود می‌دانیم.»
معاون اول رئیس جمهوری گفت: «پس از تکمیل واحد اول نیروگاه بوشهر که امروز تحویل قطعی و نهایی آن از طرف شرکت روس اتم به متخصصان کشورمان انجام می‌شود،ساخت دو واحد نیروگاهی جدید با حجم سرمایه‌گذاری بالغ بر 5/8 میلیون دلار و با همکاری دولت فدراسیون روسیه طبق برنامه زمانبندی تعیین شده در یک بازه زمانی 10 ساله به انجام خواهد رسید.»


جهانگیری همچنین با اشاره به همکاری ایران و روسیه در جبهه مبارزه با تروریسم بخصوص در کشور سوریه گفت: «ارتقای سطح همکاری در حوزه دفاعی میان دو کشور نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که تحویل سامانه دفاعی اس 300  نمادی برای این همکاری است.»  معاون اول رئیس جمهوری همچنین با اشاره به توانمندی صنعتی جمهوری اسلامی ایران بر لزوم استفاده از توان داخلی و مشارکت شرکت‌های توانمند صنعتی کشور درساخت و تکمیل واحدهای جدید نیروگاه اتمی تأکید کرد و گفت:«ایران کشوری است که از توانمندی صنعتی خوبی برخوردار است و بخش زیادی از سازندگان تجهیزات ایرانی قادر هستند در نظارت کامل با طرف روسی که مسئول اصلی ساخت نیروگاه است، بتوانند بخشی از تجهیزات مورد نیاز را در داخل تأمین کنند.»
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top