عبور اصولگرایان از احمدی‌نژاد/از توافق بر عدم حمایت تا قطعی بودن ردصلاحیت رئیس دولت‌های نهم و دهم

وکیل ملت: اصولگرایان نه‌تنها بر عدم حمایت از محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌‌های نهم و دهم در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم به توافق حداکثری‌ رسیده‌اند، از قطعی بودن ردصلاحیتش نیز خبر می‌دهند.

تاریخ انتشار: 21شهريور1395|01:44

عبور اصولگرایان از احمدی‌نژاد/از توافق بر عدم حمایت تا قطعی بودن ردصلاحیت رئیس دولت‌های نهم و دهم
| کد خبر: 192072

بعد از احمد توکلی نماینده اصولگرای موثر مجلس نهم، غلامرضا مصباحی‌‌مقدم سخنگوی جامعه روحانیت و ناصر ایمانی تحلیلگر اصولگرا، دیروز حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان و نماینده ولی‌فقیه در موسسه کیهان هم از ردصلاحیت محمود احمدی‌نژاد سخن راند و از «بعید»‌ بودن تایید صلاحیت او از سوی شورای نگهبان خبر داد.

او در جمع اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت با انتقاد از عملکرد محمود احمدی‌نژاد در مواجهه با بالاترین مقام سیاسی کشور او را گزینه‌ای «بسیار خطرناک» توصیف کرده و گفته بود بعید است شورای نگهبان احمدی‌نژاد را تایید صلاحیت کند چون در جریان عملکردش است. هرچند شریعتمداری پس از بازتاب سخنانش درباره ردصلاحیت رئیس دولت‌های نهم و دهم اعلام کرد اظهارات منتسب به او دقیق نبوده است اما او تنها اصولگرایی نیست که در روزهای گذشته ردصلاحیت رئیس‌جمهوری جریان راست در سال‌های 84 تا 92 را پیش می‌کشد.


ابتدا که احمدی‌نژاد عزم خود را برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم با سفرهای استانی پی‌درپی، سخنرانی‌ها و دیدارهای مردمی جزم کرد، اصولگرایان به دو دسته تقسیم شدند؛ گروه اول که اکثریت جبهه پایداری (گروه تندرو اصولگرا منتسب به محمدتقی مصباح‌یزدی) و اطرافیان محمود احمدی‌نژاد را شامل می‌‌شد او را کاندیدای جریان راست برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 معرفی کردند و گروه دوم تنها به بازخوانی آنچه نقاط ضعف احمدی‌نژاد در دولت‌‌های نهم و دهم می‌خواندند مشغول شدند. رفته‌رفته اما از جمعیت گروه اول کاسته و به گروه دوم اضافه شد. تا جایی که ناصر ایمانی، تحلیلگر اصولگرا به فرهیختگان اعلام کرد محمود احمدی‌نژاد نامزد جبهه پایداری هم نیست و تنها عده‌ انگشت‌شماری از اعضای این جبهه از احمدی‌نژاد حمایت می‌کنند.


عدم پذیرش احمدی‌نژاد از سوی متحدان پیشینش و اضافه شدن بر جمعیت این دسته از اصولگرایان همراه با بیان عملکرد منفی رئیس دولت‌های نهم و دهم، افزایش فیلترهای نظارتی را بر او نشان می‌دهد. هرچند محمود احمدی‌نژاد خود معتقد است شورای نگهبان دلیلی برای ردصلاحیتش ندارد اما صاحبنظران سیاسی به «نافرمانی از ولی‌فقیه»، «11 روز خانه‌نشینی و قهر سیاسی»، «پرونده‌های مفتوح در قوه قضائیه» و «قانون‌گریزی» او اشاره می کنند و این موضوعات را دلایلی می دانند که طیف وسیعی از جریان راست سیاسی برای ردصلاحیت احمدی‌نژاد ردیف می‌‌کنند. مهم‌ترین این اظهارات و دلایل از زبان حسین شریعتمداری، فردی که از او به‌عنوان تاثیرگذارترین تحلیلگر اصولگرا نام برده می‌‌شود بیان شد؛ هرچند او بعد از انتشار سخنانش و بازتابی که در رسانه‌ها داشت مجبور شد اعلام کند سخنانش دقیق منتشر نشده است. در این گزارش مجموعه‌ای از اظهارات اصولگرایان درباره ردصلاحیت رئیس دولت‌های نهم و دهم به اختصار آورده شده است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top