سالهاست که محققان به دنبال توليد و عرضه کيت‌هاي خانگي تشخيص طيف گسترده‌اي از ويروس‌ها و باکتري‌ها هستند تا اينکه سرانجام غول صنايع الکترونيک جهان اعلام کرد که به زودي کيت تشخيص ويروس با استفاده از تراشه سيليکوني را به بازار عرضه مي‌کند.


گروهي از برجسته‌ترين محققان شرکت IBM به سرپرستي پروفسور جاشوا اسميت با استفاده از فناوري تراشه سيليکوني براي اولين‌بار دستگاه تشخيص انواع ويروس، DNA و ساير زيست شاخص‌هاي نانومتري را توليد کردند. اين دستگاه با استفاده از نمونه بزاق يا ادرار مي‌تواند هرگونه تغيير در بدن که نشانه‌ يک بيماري است را قبل از بروز علايم ظاهري و باليني هشدار دهد.


اولين نمونه دستگاه آشکارساز ميکروارگانيسم‌ها يا DLD در سال 2004 طراحي شد که عملکرد تشخيص آن براساس اندازه ذرات بود. اين دستگاه هيچ گاه قادر به تشخيص ويروس‌ها و ساير ذرات در مقياس نانو نبود.
با توليد نمونه نانومتري تراشه‌ DLD مي‌توان با تنها يک نمونه مايع از بزاق يا ادرار، ذرات موجود در آن را تا مقياس 10 نانومتر شناسايي کرد. اين مقياس تقريبا تمامي ويروس‌ها را شامل مي‌شود.


پروفسور اسميت در مورد ويژگي‌هاي تراشه DLD جديد اظهار کرد: تمام تلاش تيم سازنده بر به کارگيري قدرت فناوري شرکت IBM در توليد تراشه‌هاي پزشکي در مقياس نانو متمرکز شده بود که خوشبختانه نتيجه کار کاملا رضايت‌بخش است، به‌طوري‌که قدرت جداسازي و تشخيص اين دستگاه بسيار فراتر از نمونه‌هاي موجود است و ساخت آن فناوري بالايي را مي‌طلبد.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top