تاریخ انتشار: 24شهريور1395|20:31

| کد خبر: 192765

منصوریان با خیالی راحت نفتی بازی می‌کند/ ترس برانکو از سمت راست استقلال

احد علوی

وکیل ملت: پرسپولیس و استقلال در حالی به مصاف هم می‌روند که شرایط دو تیم نسبت به فصل قبل و داربی‌های گذشته تفاوت پیدا کرده است.

شرایط فنی دو تیم را می‌توان از نگاه‌های مختلفی مورد بررسی قرار داد. استقلال با منصوریان به پنج دلیل می‌تواند هوادارانش را نسبت به این داربی خوش‌بین کند آن هم در شرایطی که آنها در جدول شرایط مساعدی ندارند.

منصوریان و سرنوشتی شبیه به مویس در منچستر

مهم‌ترین نکته و اتفاقی که برای منصوریان در این فصل رخ داده موقعیتی است که برای مربیان سطح اول اروپا هم پیش می‌آید. یعنی تفاوت دو سبک مربیگری است؛ سبک اول فوتبال مبتنی بر واکنش‌هاست یعنی فوتبالی که باید در آن به بازیکن آموزش داد مدلی که برانکو آن را در پرسپولیس طی دو سال حضورش انجام می‌دهد اما فوتبال مدل منصوریان فوتبالی کنشی است که بر عناصری چون دفاع وضدحمله متکی بوده است. اغلب مربیان ایرانی به دنبال چنین سبکی هستند که البته تماشاگران هم از آن لذت نمی‌برند. شاید منصوریان در مصاف با پرسپولیس به نوعی این تابوی عدم لذت تماشاگر را بشکند و هواداران استقلال پس از پنج هفته از این مدل بازی استقلال با منصوریان لذت ببرند. در فوتبال روز دنیا سرنوشتی که برای دیوید مویس پیش آمد، شاید برای منصوریان هم رقم بخورد. مویس در اورتون با مدل کنشی خود یعنی دفاع و ضدحمله نتیجه گرفت اما به منچستر آمد نتوانست موفق باشد. منصوریان هم سرنوشتی شبیه به مویس دارد. او با این سبک بازی در نفت موفق بود اما در استقلال که لحظه لحظه عملکردش زیر ذره‌بین است، نتوانست خالق اتفاقات خوب برای هواداران استقلال باشد چراکه آنها انتظار بازی هجومی از منصوریان را داشتند ولی او تنها با مصاحبه‌ها و حرکاتش کنار زمین دل آنها را برد.

منصوریان داربی را نفتی بازی می‌کند

با توجه به نتایج استقلال، هواداران این تیم انتظار شگفتی‌سازی از منصوریان را ندارند. خیلی طبیعی است که منصوریان به همان شیوه‌ای که فصل گذشته پرسپولیس را در آزادی برد، داربی 83 را هم این‌گونه آغاز و به پایان برساند و برای همین او با خیالی راحت می‌تواند مدل نفتی با پرسپولیس بازی کند. در آن بازی‌ای که منصوریان با دفاع و ضدحمله پرسپولیس را شکست داد، رامین رضاییان حضور نداشت و بابک حاتمی در ترکیب قرار گرفته بود. حالا هم رامین از ابتدا در ترکیب نیست و ربیع‌خواه هم سمت چپ جای انصاری را گرفته به اضافه اینکه ماهینی هم خیلی اهل نفوذ نیست. شاید این یکی از خوش‌بینی هواداران استقلال به داربی 83 باشد و البته پرسپولیس هم چندین مهره هجومی‌اش مثل رضاییان و امیری را ندارد که بتوانند خیلی از کناره‌ها نفوذ کنند.

استقلال هجومی‌تر از پرسپولیس!

یکی از دلایل خوش‌بینی به استقلال می‌تواند شانس‌های گلزنی ایجادشده این تیم در طول پنج بازی اخیر باشد. شاگردان منصوریان در طول پنج هفته اخیر موقعیت‌های زیادی ایجاد کردند که در این میان کاوه رضایی با دو گل زده و دو پاس گل به جابر انصاری توانسته در کنار جابر انصاری زوج خوبی را تشکیل دهد و از طرف دیگر خسرو حیدری که روی فرم است آنها را از کناره‌ها به خوبی تغذیه می‌کند. هرچند استقلال با داشتن چنین مهره‌هایی خوب بازی نمی‌کند اما در ایجاد موقعیت موفق بوده است. با آمدن پادوانی خط دفاعی منصوریان شاید بهتر کار کند و از سوی دیگر منصوریان ترکیب خط میانی‌اش را تقریبا شناخته و هواداران هم دوست دارند فرشید باقری، امید ابراهیمی و خسرو حیدری در کنار هم قرار بگیرند هرچند آنها عملکردی 70 درصدی داشته‌اند اما هواداران آنها را قبول دارند و منصوریان هم برای بازی دادن به جوانی چون فرشید باقری ترس و واهمه‌ای ندارد.

سیستم‌های متفاوت استقلال برای برد و باخت

استقلال با 2-4-4 لوزی بازی را شروع می‌کند، کاری که در پنج هفته اخیر انجام داد و در ادامه اگر عقب بیفتد 1-3-2-4 را انجام می‌دهد اما برگ برنده و جوکر منصوریان کسی نیست جز علی قربانی او با اضافه کردن قربانی می‌تواند یک شوک مثبت به خط حمله‌ای بدهد.

برانکو مردی بدون سورپرایز

برانکو همان‌طور که از چهره سردش معلوم است، اهل ریسک‌پذیری و چالش به شکلی که مربیانی چون مورینیو، کی‌روش و... دارند، نیست. هواداران پرسپولیس هم دیگر او را شناخته‌اند و می‌دانند که برای داربی 83 خیلی نباید انتظار سورپرایز از سوی برانکو را داشته باشند. برانکو با همان سیستم 2-4-4 لوزی که مقابل تراکتور قرار گرفت، به مصاف استقلال هم می‌رود. او حتی به ترکیب تیمش دست نخواهد زد.

پرسپولیس محافظه‌کارتر از پارسال

اگر بازی‌های پرسپولیس را با دقت آنالیز کنیم و کمی هم از تفکرات برانکو شناخت داشته باشیم، به خوبی می‌توان حدس زد که برانکو چه نقشه‌ای برای داربی دارد. از الان می‌توان حتی روی تعویض‌های پرسپولیس شرط بست. به احتمال زیاد رامین رضاییان در نیمه دوم در صورت عقب افتادن پرسپولیس به لحاظ نتیجه یا مساوی پیش رفتن بازی، به میدان خواهد آمد. دیگر تعویض برانکو می‌تواند آرام‌طبع باشد چراکه ربیع‌خواه یک عنصر کاملا تدافعی است و میلی به هجوم ندارد. اما آرام‌طبع می‌تواند این نقیصه را برطرف کند و فشار زیادی به سمت راست استقلال بیاورد. دیگر تعویض پرسپولیس بی‌شک احمد نوراللهی است و شاید مدافع اوکراینی هم شانس کمی برای حضور در میدان داشته باشد.

یکی از دوستان نزدیک برانکو درباره روش بازی او و نقاط ضعف پرسپولیس می‌گوید: «پرسپولیس در این فصل نقاط ضعف کمی از خود نشان داده اما به طور کلی می‌توان گفت پرسپولیس پارسال هجومی‌تر از امسال است. شاگردان برانکو امسال محافظه‌کارانه و پخته‌تر بازی می‌کنند. فصل پیش برانکو و تیمش بی‌مهابا حمله می‌کردند.»

ربیع‌خواه پاشنه آشیل برانکو می‌شود؟

ربیع‌خواه که به واسطه دوستی برادرش با طاهری به پرسپولیس آمد، توانست در دوران مصدومیت آرام‌طبع کار را برای برانکو دربیاورد و سرمربی محافظه‌کار پرسپولیس هم به ترکیب برنده‌اش دست نزد تا ربیع‌خواه فیکس تیم شود. این بازیکن که متوسط بازی کرده، شاید در داربی جمعه به پاشنه آشیل برانکو تبدیل شود. خیلی‌ها به برانکو گفته‌اند که دفاع چپش نسبت به دیگر نقاط تیمش ضعیف‌تر است اما برانکو این موضوع را قبول ندارد و گفته دفاع چپ ما ضعیف نیست شاید سمت راست استقلال قوی باشد و فشار زیادی بیاورد. احتمال اینکه برانکو در چینش بازیکنانش تغییری ایجاد کند، دور از ذهن است چراکه به ترکیب استاندارد رسیده اما این گمانه‌زنی وجود دارد که احمد نوراللهی را به جای عالیشاه در ترکیب بگذارد و امید را جای علیپور به خط حمله ببرد. شاید هم برای حل مشکل دفاع چپ تیمش مهره‌های داخل زمین را تغییر دهد تا راه‌حل بهتری پیدا کند. در هر صورت به نظر می‌رسد مدل بازی استقلال روند داربی 83 را تعیین کند. آن‌طور که نزدیکان برانکو گفته‌اند ابتکار عمل بازی دست استقلال است نه پرسپولیس و شیوه بازی استقلال است که کیفیت بازی را تعیین می‌کند. اگر استقلال برای دفاع و تساوی به میدان بیاید، پرسپولیس هم آن‌قدر توان هجومی ندارد که بتواند کاری خارق‌العاده انجام دهد چون نه ماهینی در راست و نه ربیع‌خواه در چپ آن‌قدر توان هجومی ندارند که از کناره‌ها به استقلال فشار بیاورند تا پرس تیمی پرسپولیس و پاسکاری زیاد در زمین حریف بازی‌ای زیبا برای پرسپولیس رقم بزند.

منبع خبر بانک ورزش
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top