بیانیه مشترک امریکا، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه: پایبند تعهدات خود در برجام هستیم

وکیل ملت: اجرای موفقیت‌آمیز برجام به ایران این امکان را می‌دهد که از حق خود جهت استفاده از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز بهره‌مند شود

تاریخ انتشار: 27شهريور1395|00:33

بیانیه مشترک امریکا، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه: پایبند تعهدات خود در برجام هستیم
| کد خبر: 193167

5کشور دارای سلاح اتمی که در کنار آلمان با ایران مذاکرات هسته‌ای را پیگیری کردند، در بیانیه مشترکی از پایبندی خود به تعهدات برجامی استقبال و بر آن تأکید کردند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ 5 کشور دارای سلاح اتمی به مناسبت هفتمین نشست مشترک خود در واشینگتن، بیانیه‌ای منتشر و در آن به مسائل مربوط به جنبه صلح‌آمیز انرژی اتمی اشاره کردند.

در این بیانیه به معاهده منع اشاعه اتمی (NPT) به عنوان مبنایی قابل قبول برای فعالیت‌های اتمی همه کشورها اشاره شده و آمده که 5 کشور هسته‌ای هم به این روند کمک خواهند کرد. کشورهای دارای سلاح هسته‌ای همچنین از روند خلع سلاح هسته‌ای حمایت و اقدامات متضاد با این روند را مایه نگرانی توصیف کردند.

این 5 کشور شامل چین، روسیه، فرانسه، آمریکا و انگلیس  در بند 9 بیانیه خود تأکید کرده اند: «آنها (5 کشور اتمی) از پایبندی به برنامه جامع اقدام مشترک که مورد حمایت قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است، استقبال کرده و آن را مورد تأکید قرار می‌دهند.» در ادامه بیانیه کشورهای اتمی آمده است: «اجرای موفق برجام اطمینان می‌دهد که برنامه هسته‌ای ایران صرفاً صلح‌آمیز است و به ایران این امکان را می‌دهد که به طور کامل از حق خود برای استفاده از انرژی صلح‌آمیز بر اساس مفاد NPT و الزامات مورد قبول ایران ذیل این معاهده، بهره‌مند شود.»

در انتهای بخش ایرانی بیانیه 5 کشور اتمی بدون اشاره به مورد خاصی، هر 5 کشور از ایفای نقش مستقل و مهم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قبال ایران حمایت کردند.


اتحادیه اروپا خواستار ارائه اطلاعات ساخت قطعات سانتریفیوژ از سوی ایران شد
این در حالی است که اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای از ایران خواست تا اطلاعات مربوط به ساخت قطعات ماشین سانتریفیوژ که برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده می‌شود را در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دهد.

به نوشته آسوشیتدپرس، این بیانیه در آستانه نشست هفته آینده شورای حکام آژانس به ایران فرستاده می‌شود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top