لغو حج ایرانی ها برای عربستان گران تمام شد

فاطمه مرادی

وکیل ملت: امسال موسم حج در شرایطی برگزار شد که ایرانیان پس از آنکه سال گذشته حادثه جانگداز «منا» رخ داد، با وجود تمایل معنوی خود آنچنان رغبتی برای رفتن به عربستان نداشتند.

تاریخ انتشار: 27شهريور1395|01:45

 لغو حج ایرانی ها برای عربستان گران تمام شد
| کد خبر: 193193

در سال های گذشته طی این دوره دست کم قریب به 100 هزار نفر از زائران ایرانی به منظور شرکت در مراسم حج تمتع، به عربستان سعودی سفر می کردند. اما امسال به دلیل اتفاقاتی که در حج گذشته رخ داد و همچنین برای حفظ عزت ایرانیان، تقریبا هیچ یک از ایرانیان مایل به شرکت در حج امسال نبودند.

آنان معتقدند ایران بهتر است با توجه به اتفاقاتی که افتاده، اعزام حجاج برای حج را متوقف و تحریم کند تا کشور عربستان در سیاست های خود و عملکردش نسبت به ایران تجدید نظر کند.

گزارش ها نشان می دهد عدم حضور زائران ایران در مناسک حج امسال به اقتصاد عربستان سعودی آسیب وارد می کند زیرا عربستان سعودی از مسیر جهانگردی مذهبی حدود 18 میلیارد دلار در سال درآمد دارد و ایرانیان نیز یکی از بزرگ ترین گروه های زائران را با جمعیتی حدود 60 هزار نفر شکل می دهند.

بر اساس گزارش های بین المللی، تحریم حج از طرف ایران، میلیاردها دلار برای عربستان خسارت به بار می آورد. نشریه فوربس در گزارشی در این باره نوشت: «اگر زوار ایرانی به مکه نروند، قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران میلیاردها دلار برای ریاض ضرر به همراه خواهد داشت.»

علاوه بر این مبلغ که به طور مستقیم صرف بلیت هواپیما و هزینه های مربوط به اقامت و هتل می شود، زائران ایرانی هر ساله مبلغ زیادی هم بابت خرید سوغات و تبرکات در عربستان خرج می کنند. اگر در نظر بگیریم هر زائر ایرانی که به حج تمتع یا عمره می رود، به عبارت دیگر عربستان سعودی به دلیل قطع ارتباط با ایران، سالانه بیشتر از یک میلیارد دلار زیان مالی متحمل می شود.

فوربس همچنین نوشت: هر سال 100 هزار ایرانی برای حج تمتع و 500 هزار ایرانی برای حج عمره به عربستان می روند. حجاج ایرانی بیش از 5 درصد از 2 میلیون مسلمانی را تشکیل می دهند که در سال 2015 برای حج به این کشور رفته اند.

به گزارش این مجله، حج یک مزیت بزرگ اقتصادی برای عربستان سعودی است. این مجله همچنین طی گزارشی اعلام کرد که عربستان سعودی در سال 2014 بالغ بر 18.4 میلیارد دلار درآمد ارزی از محل برگزاری مراسم حج کسب کرده است. مبلغی که به نوشته این نشریه برابر با 10 درصد از درآمد ارزی این کشور از محل صادرات نفت طی آن سال بوده است.

صادرات نفت عربستان سعودی بالغ بر 10 میلیون بشکه در روز است که با قیمت 30 تا 40 دلار در هر بشکه، این کشور روزانه از این محل بالغ بر 350 میلیون دلار درآمد ارزی کسب می کند که این مبلغ طی یک سال بالغ بر 127 میلیارد و 750 میلیون دلار می شود. در واقع درآمد موسم حج برای عربستان طی یک ماه تقریبا برابر با دو ماه فروش مداوم نفت با نرخ متوسط 35 دلار در هر بشکه می شود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

دبیر
|
29شهريور ماه 1395
0
0
اصلا چنین نیست، این وهابی های حاکم بر عربستان ،آنقدر سپرده در امریکا دارند که نیازی به پول حجاج ندارند تا چه رسد به پول حجاج ایرانی
این سپرده ها که میلیارد ها دلار است، سود های میلیاردی بهمراه دارد که نیاز سالیانه این کشور رابا آن جمعیت اندک تامین می کند لذا بهانه تراشی های عربستان در برابر شرایط ایران برای ، اعزام حجاج خود دلیل بر عدم نیاز آنان به هزینه کرد ایرانیان در حج می باشد

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top