چرا ایران از توافق روسیه و آمریکا بر سر سوریه استقبال کرد؟

وکیل ملت: مذاکرات طولانی میان آمریکا و روسیه به توافق بر سر آتش بس در سوریه که در تاریخ 10 سپتامبر اعلام شد، منجر شد. اگر این آتش بس که شامل آتش بس در تمامی درگیری های هوایی و زمینی و از سوی همه اطراف درگیری به مدت 2 هفته است انجام شود، آمریکا و روسیه در نظر دارند تا پس از آن مرکز عملیات مشترکی را برای هماهنگی اطلاعاتی و حملات هوایی علیه گروه تروریستی داعش و جبهه النصره تاسیس کنند.

تاریخ انتشار: 27شهريور1395|14:47

چرا ایران از توافق روسیه و آمریکا بر سر سوریه استقبال کرد؟
| کد خبر: 193257

به گزارش وکیل ملت به نقل از المانیتور، منافع ایران به عنوان یکی از بازیگران کلیدی که درگیر جنگ پیچیده و چند بعدی در سوریه شده است همانند دیگر بازیگران کلیدی، قطعا تحت تاثیر توافق روسیه و امریکا قرار گرفته است. در واقع، در حالی که مقامات ایرانی به طور رسمی از توافق آتش بس در سوریه استقبال کردند هشدار دادند این توافق نباید فرصتی برای شبه نظامیان با هدف تجدید قوا و انتقال سلاح و نیرو برای آنها باشد.

یک استاد روابط بین الملل در تهران در گفت وگو با المانیتور در این باره می گوید: ایران از توافق روسیه و آمریکا حمایت می کند چرا که اهداف بشردوستانه نیز در آن وجود دارد اما مسیر این توافق مبهم است. این تنها یک آتش بس موقت است و احتمال آن وجود ندارد که به صلح و ثبات دائمی و استقرار یک دولت جدید در سوریه منجر شود.

وی درپاسخ به این سوال که همکاری نظامی روسیه و آمریکا چگونه می تواند منافع ایران در سوریه را تحت تاثیر خود قرار دهد، نیز گفت: اگر آتش بس در سوریه ادامه دار باشد، روسیه و آمریکا ائتلافی را علیه داعش و جبهه النصره تشکیل می دهند، مبارزه با این دو گروه تروریستی هدف ایران نیز هست. بنابراین اگر توافق ورسیه و آمریکااجرا شود، به منافع ایران ضربه وارد نخواهد شد.

با توجه به همکاری رو به رشد مسکو و تهران، به نظر می رسد که ایران خود را شریک استراتژیک روسیه در خاورمیانه می بیند.به عنوان مثال، ایران برای نخستین بار از سال 1979 به کشور دیگری اجازه می دهد از پایگاه هوایی این کشور برای انجام عملیات نظامی استفاده کند.بنابراین، این پرسش نیز وجود دارد که همکاری روسیه و آمریکا چقدر می تواند بر اتحاد روسیه و ایران در سوریه تاثیرگذار باشد.

محمد جمشیدی یک استاد روابط بین الملل در دانشگاه تهران نیز در این باره به المانیتور می گوید: من اتحاد میان ایران و روسیه را استراتژیک می بینم، و اشکال مختلف همکاری های نظامی میان دو کشور در سال های اخیر این موضوع را تایید می کند، اما توافق میان روسیه و امریکا یک هماهنگی تاکتیکی است، اهداف استراتژیک روسیه و امریکا در سوریه اما در تقابل با یکدیگر است.

وی افزود: معتقدم که روسیه بر سر منافع ایران با آمریکا توافق نمی کند. در واقع، آمریکا همواره زمانی که نیروهای دولتی سوریه پیروزی کسب می کنند به دنبال توافق آتش بس در سوریه بوده است. تا گروه های مخالف تجدید قوا و نیرو کنند.

کلید واژه ها آتس بس - سوریه - ایران
منبع خبر نامه نیوز
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top