واکنش زیباکلام به دعوت شدنش به پارلمان انگلیس:وزارت خارجه و اطلاعات در جریان هستند

وکیل ملت: دعوتنامه‌ای به آدرس ایران برای دکترصادق زیباکلام. مبدا ارسال پارلمان انگلیس بود. این دعوتنامه‌ها را شاید می‌توان نشانه‌ای از آغاز ارتباطات جدید غرب با اساتید ایرانی دانست. همان غربی که صادق زیباکلام در کتاب «غرب چگونه غرب شد؟» به سیر صعودی این بخش از کره خاکی پرداخت و حالا هم غرب از «صادق زیباکلام» دعوت کرده است.

تاریخ انتشار: 28شهريور1395|12:12

واکنش زیباکلام به دعوت شدنش به پارلمان انگلیس:وزارت خارجه و اطلاعات در جریان هستند
| کد خبر: 193440

به گزارش وکیل ملت ؛  او صراحت را ویژگی بارز خود می‌داند و سایرین هم آن را تایید می‌کنند. پس بر همین مبناست که بی توجه به مواضع فرصت طلبانه و حتی صلح طلبانه به بیان دیدگاهش درباره غرب و کشورهای آن می‌پردازد. شاید از همین رو بود که برای نخستین بار پارلمان بریتانیا از یک استاد ایرانی برای سخنرانی دعوت می‌کند؛ دعوتی که در درون خود پیام‌های بسیار دارد و دولت‌ها هم نقشی در آن ندارند. در این راستا روز گذشته صادق زیباکلام درباره ابعاد دعوت به پارلمان بریتانیا با «آرمان امروز» به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید.
 
در خبرها آمده بود که به پارلمان انگلستان دعوت شده‌اید. چه احساسی دارید؟
 
 از شنیدن این خبر خیلی خوشحال هستم و این  افتخاری برای بنده به عنوان یک دانشگاهی  است که پارلمان انگلستان از بنده  برای سخنرانی دعوت کرده است.
 
اما آقای دکتر!  در فضای داخلی این پیش‌بینی وجود دارد که مخالفان شما، به فضاسازی روی آورند تا اهمیت این سفر را کمرنگ کنند به نحوی که شما را غرب زده بخوانند. پاسخ شما چیست؟
 
 من پاسخی برای این نظرها ندارم و چندان این حرف‌ها را جدی نمی‌گیرم که برخی همواره من را غرب زده می‌دانند، زیرا  یک آزاد اندیش هستم و هفته‌ای چند بار در روزنامه وزین شما مطلب می‌نویسم و مردم مطالب من را مطالعه می‌کنند و صفحه من در اینستاگرام نزدیک به هزار عضو دارد. فکر می‌کنم مطالبی که می‌گویم و می‌نویسم بهترین داور است که من به وطن و انقلاب وفادار و یا غرب زده هستم! احساس سر افکندگی از این دعوت نمی‌کنم و این دعوت مایه افتخار من است.
 
قبلا هم کسی را از ایران به پارلمان انگلستان دعوت کرده‌اند؟
 
تا آنجایی که من می‌دانم خیر، چه قبل و چه بعد از انقلاب در یاد ندارم کسی را دعوت کرده باشند. البته کل پارلمان بنده را دعوت نکرده‌اند، بلکه کمیته‌ای از نمایندگان  محافظه‌کار و سوسیال دموکرات  من را دعوت کرده‌اند و قرار است درباره چشم انداز روابط ایران- انگلستان سخنرانی کنم.
 
به چه شکل با شما تماس گرفتند؟
 
 من با سفارت انگلستان هیچ تماسی ندارم و در ماه مبارک رمضان با من تماس گرفتند که اگر از شما دعوت شود حاضر هستید که در انگلستان سخنرانی کنید و من گفتم، بله حاضرم و امروز این دعوتنامه به دست من رسیده است.
 
نهاد‌های دولتی درباره این موضوع چه نظری دارند؟
 
 من به عنوان یک قاعده کلی برای این که سوءتفاهمی به وجود نیاید آنها را در جریان این گونه دعوت‌ها می‌گذارم.
 
این دعوت را به اطلاع مسئولان رساندید؟
 
 بله، این دعوت را حدود دو هفته پیش به اطلاع وزارتخانه‌های اطلاعات و خارجه رساندم و من هم قصد پاسخ به دعوت را دارم.
 
اعلام نکردند که می‌توانید بروید یا خیر؟
 
از وزارت خارجه تماس گرفتند و  توضیحاتی خواستند که من هم پاسخ دادم، اما نگفتند که موافق نیستیم.
 
و اگر وزارتخانه‌های مربوطه مخالف سفر شما باشند، چه می‌کنید؟
 
اگر کتبی و شفاهی مخالفتی صورت بگیرد، به پارلمان انگلستان نخواهم رفت و کاری نخواهم کرد که مقامات دولت جمهوری اسلامی ایران فکر بدی ‌کنند.
 
قبلا هم از شما دعوت شده بود؟
 
  نه.کاردار غیر مقیم تقاضای ملاقات با من را داشت و از طریق وزارت خارجه این درخواست را  از من کردند و در دانشگاه تهران با من دیدار کردند.
 
در این ملاقات‌ها چه می‌گذرد؟
 
 شاید باورتان نشود در این ملاقات‌ها همان چیزهایی گفته می‌شود که من در روزنامه آرمان امروز می‌نویسم و در سخنرانی‌ها می‌گویم، یعنی چیز خاص و فوق العاده‌ای نیست، چون من  خبر خاصی ندارم  و آنچه در این ملاقات‌ها می‌گویم نظر شخصی خودم هست.
 
اعضای خانواده شما  از این دعوت خوشحالند؟
 
 نه هیچ کدام خوشحال نیستند
 
حتی مادرتان؟
 
 مادرم حدود دو هفته است که به زیارت کربلا رفته‌ و اگر مطلع شوند که پارلمان انگلستان از من دعوت کرده، اولین و تنها جمله ایشان این است که «ننه جان ای کاش به جای این موارد، به دنبال آخرتت باشی».

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

دبیر
|
30شهريور ماه 1395
0
0
درود بر صادق زیبا کلام و زیبا کلام صادق، که بدون ریا و چاپلوسی ، حرف های دل خود را با مردم مطرح می کند و محبوب دل آنان است اگر چه ریا کاران با اندیشه های منجمد و خشک مغزی، از این صراحت لهجه خوششان نمی آید و در صددند، اینگونه افکار را که موجب بیداری و هوشیاری مردم می شود را بایکوت کنند ولی چون زبان بازان چاپلوس نزد مردم شناخته شده هستند و افکار انها را که تهی از حقیقت و صداقت است را می دانند و می دانند این گروه فریبکار برای مقاصد دنیا و جاه ومقام دروغ و ریا و چاپلوسی را ابزار خود بر گزیده اند،اعتنائی ، به جو سازی این اقلیت مکار و حقه باز وحیله گر ندارند این بیت مصداق واقعی کلام همین منحرفان است.
سبحه بر دست، توبه بر لب دل پر از شوق گناه
معصیت را خنده می آید ز استغفار ما

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top