معرفی گزینه های احتمالی اصولگرایان برای حضور در انتخابات 96

وکیل ملت: بدون شک این جریان با مشکلات فراوانی در عرصه سیاسی ایران مواجه هستند و در آینده ای نه چندان دور این مشکلات افزوده نیز خواهد شد. البته بطور حتم مقصر اصلی این وضعیت خود جریان اصولگراست و آن زمانی که بدون قید و شرط از احمدی نژاد حمایت می کردند باید به این روزها نیز می اندیشیدند که مردم آنها را از سبد رای خود کنار خواهند گذاشت.

تاریخ انتشار: 28شهريور1395|12:43

 معرفی گزینه های احتمالی اصولگرایان برای حضور در انتخابات 96
| کد خبر: 193447

به گزارش وکیل ملت ، روزها می گذرد و ایران به انتخابات ریاست جمهوری سال 96 نزدیک تر می شود. کارزار سیاسی که شاید سرشار از شگفتی ها و نیز رویدادهای متنوع و جدید باشد. از حضور چهره های مختلف سیاسی و غیر سیاسی در روزهای ثبت نام انتخاباتی تا مناظره هایی که بیش از پیش می تواند به داغ شدن فضای سیاسی کشور و کشاندن مردم به پای صندوق رای و انتخاب گزینه مورد نظر کمک کند.

رویدادی که بهتر از هر اقدام سیاسی دیگر می تواند کشور را در برابر بدخواهان و دشمنان بیمه کند. اما این مهم شروط و ویژگی هایی نیز دارد. برای مثال می توان توجه مسئولان به مشکلات مردم، تحقق وعده های داده شده توسط دولتمردان و از همه مهم تر حضور چهره های جذاب سیاسی اشاره کرد. افرادی که مردم به خاطر آنها به پای صندوق بیایند. ولی در این سال ها با توجه به نبود احزاب کارآمد و توسعه سیاسی لازم در کشور، افرادی که بتوانند در بدنه نظام فعال باشند و مردم را نیز به خود جلب کنند برای جایگاه ریاست جمهوری پرورش نیافته اند.

در انتخابات سال 92 نیز اگر مناظره ها و وعده های انتخاباتی روحانی برای ریاست جمهوری وجود نداشت بدون شک آن تعداد از مردم به پای صندوق های رای نمی آمدند. چرا که از سویی نه ملت، روحانی را به خوبی می شناختند و نه عارف کاریزمای جذب حداکثری مردم را داشت و از سوی دیگر نیز جریان اصولگرا چهره های محبوبی برای این رقابت وارد عرصه نکرده بود.

اما در این دوره نیز غیر از حسن روحانی چهره های چندان بارزی برای حضور در انتخابات وجود ندارد. افرادی که توانایی جذب آرای مردم را داشته باشند در سال های اخیر به شدت کاهش یافته اند و اگر نگاهی به انتخابات های قبل از 92 بیندازیم این مهم را درخواهیم یافت.

در این میان جریان اصولگرای ایران که مدت ها بود بر روی سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده برنامه ریزی کرده بودند، تیرشان به سنگ خورد و این سردار زحمتکش میهن با صدور بیانیه اعلام کرد که قصد دارد تا پایان عمر سرباز کشور باقی بماند و میلی به حضور در عرصه ریاست ندارد.

گزینه های احتمالی

با حذف این گزینه اصلی اصولگرایان، بحران کاندیدای میان آنها به اوج رسیده است. البته چهره هایی مانند پرویزفتاح،محمود احمدی نژاد، محمدباقر قالیباف،حجت الاسلام حاج علی اکبری،سید محمد حسینی، سعید جلیلی،پرویز داوودی،عزت الله ضرغامی و نیز حجت الاسلام ابوترابی با توجه به گمانه زنی های صورت گرفته امکان حضور در عرصه را دارند.

رییس کمیته و سبد رای

پرویز فتاح که این روزها در کسوت ریاست کمیته امداد مشغول فعالیت است، در این اواخر در برابر گمانه زنی های انتخاباتی و ادعاهای حضور او در انتخابات تنها اعلام کرد که من "خدمتگذار" ملت هستم! بعد از سردار سلیمانی فتاح دومین گزینه ای بود که در میان اصولگرایان برای کاندیداتوری بر سر زبان ها آمد. گفتنی است با توجه به قشر عظیمی که این کمیته تحت پوشش دارد، می تواند بر رای آوری افراد تاثیرگذار باشد.

هاله ابهام احمدی نژاد

نفر بعدی محمود احمدی نژاد است. فردی که این روزها حاشیه های زیادی برای حضور در عرصه سیاست برپا کرده است. برخی مدعی هستند که وی برای این دوره از انتخابات با شروطی خاص وارد عرصه می شود و در زمین اصولگرایان بازی خواهد کرد. این ادعا در حالی بیان می شود که نزدیکان وی می گویند احمدی نژاد علاقه ای برای حضور در این انتخابات را ندارد و تلاش دارد تا در سال 1400 وارد عرصه شود.برخی از منتقدان احمدی نژاد نیز اعتقاد دارند او باید رد صلاحیت شود. با تمام این اظهارات به نظر می رسد این فرد از سایر گزینه های اصولگرایان در صورت حضور و تایید صلاحیت رای بیشتری را برای حضور در پاستور به خود جلب کند.

دست خالی آقای شهردار

محمدباقر قالیباف نیز که سال هاست در آروزی پاستور به سر می برد، گزینه ای قوی برای حضور مجدد در عرصه رقابت انتخاباتی است. اما با وجود هیاهو و حاشیه هایی که این روزها بر سر اعطای مسکن های شهرداری برای وی ایجاد شده و نیز برخود روحانی در مناظره های سال 92 با وی، بدون شک سبد رایی نخواهد داشت.

نامزد جوان

حجت الاسلام حاج علی اکبری که در میان گزینه های جوانترین است، در دولت اول احمدی نژاد به عنوان معاون وی مشغول کار بود. البته حاج علی اکبری، معاونت رئیس جمهور و ریاست سازمان ملی جوانان بود که سال 87 استعفا داد. وی در حال حاضر به عنوان رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد است.

تندروهای محتمل!

سید محمد حسینی، سعید جلیلی،پرویز داوودی،عزت الله ضرغامی که هر کدام به ترتیب وزیر فرهنگ دولت دهم،کاندیدای آیت الله مصباح و جبهه پایداری در سال 92،معاون اول دولت نهم و رییس سازمان صدا و سیما در دوران احمدی نژاد بودند، از گزینه هایی به شمار می روند که نسبت به سایر آنها تندروتر هستند. شانس این افراد در مجموعه اصولگرایان برای رای آوری از سایرین کمتر است. آنها در طول این سال ها در زیر پرچم تندروها بودند و مواضعشان نزدیک به پایداری ها بود.

حضور مرد اخلاق

اما گزینه آخر، حجت الاسلام ابوترابی است. مردی که در طول نمایندگی خود در مجلس شورای اسلامی به گونه ای برخورد کرد تا اصالت خانوادگی و مشی میانه روی آن حفظ شود و نگذارد تا به جایگاه آن ضربه بخورد. با تمام این وجود به نظر می رسد که وی برای ریاست جمهوری شرایط لازم را ندارد ولی امکان حضور وی در رقابت و تشکیل یک ائتلاف برای رای آوری گزینه نهایی وجود دارد.

منبع خبر نامه نیوز
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top