کیفرخواست به رأی نهایی نرسید/ دفاعیات تیم درمان کیارستمی پذیرفته نشد

فریبا خان احمدی

وکیل ملت: دادگاه رسیدگی به کیفرخواست پرونده پزشکی مرحوم عباس کیارستمی ظهر روز گذشته با حضور رئیس هیأت بدوی دادگاه انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور، تیم معالج و بیش از 20 تیم پزشکی برگزار شد اما این جلسه یک غایب بزرگ داشت.

تاریخ انتشار: 29شهريور1395|00:07

 کیفرخواست به رأی نهایی نرسید/ دفاعیات تیم درمان کیارستمی پذیرفته نشد
| کد خبر: 193567

بنا به اظهارات مطرح شده در این جلسه فرزندان مرحوم کیارستمی در مسافرت خارج از کشور بودند و در دادگاه رسیدگی به کیفرخواست حضور نداشتند.
دادگاه رسیدگی به کیفرخواست پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی بدون حصول رأی قطعی به پایان رسید. دفاعیات پزشک و تیم معالج از نتیجه کیفرخواست، وکلای خانواده مرحوم کیارستمی را اقناع کرد. وکلای خانواده مرحوم کیارستمی ابهامات موجود در این پرونده را به‌صورت صریح و شفاف مطرح کردند و از رئیس جلسه درخواست کردند به این پرونده مانند یک شهروند عادی ایرانی رسیدگی شود.

در عین حال معتقد بودند، تقصیر و قصور پزشکی در پرونده مرحوم کیارستمی رخ داده است. سؤال اصلی وکلا این بود که چرا یک عمل راحت پولیپ روده تبدیل به 4 عمل در 26 روز برای یک فرد 76 ساله شده است.


در حالی که هنوز پاسخ مدونی از فرانسه نرسیده و فقط نتیجه نهایی مراحل درمان مرحوم کیارستمی که در ایران انجام شده، مشخص شده است پیرو همین ماجرا جلسه 3 ساعته رسیدگی به کیفرخواست پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی در نظام پزشکی تنها به توضیحات رئیس هیأت بدوی، دفاعیات وکلای پرونده، پزشک و تیم معالج در داخل کشور اختصاص یافت. همچنین تیم پزشکی کیارستمی نیز، توضیحاتی ارائه دادند و در ادامه قصور در پرونده مورد بررسی قرار گرفت.

سپس در ادامه جلسه دکتر میر(پزشک معالج) و تیم پزشکی به ابهامات و سؤالات درباره نتیجه صدور  کیفرخواست و روند درمان مرحوم کیارستمی در داخل کشور پاسخ دادند.آنطور که ایرج خسرونیا اعلام کرده، در صورتی که حکم اولیه صادر شود و تا 5 روز دیگر اعتراضی نشود پرونده به هیأت تجدیدنظر می‌رودو نتیجه قطعی حکم اعلام می‌شود.


دکتر ایرج خسرونیا در قرائت کیفرخواست این پرونده گفت: بیمار در تاریخ 17/12/94 به علت پولیپ روده تحت عمل جراحی در بیمارستان جم قرار گرفته و به دلیل خونریزی بعد از عمل 20/12/94 مجدداً تحت عمل قرار گرفت و در تاریخ 4/01/95 دچار عفونت و تب شد و دوباره نهم فروردین سال‌جاری به دلیل مشکل حاد شکمی تحت عمل جراحی قرار گرفت. در تاریخ 7/2/95 بیمار با حال عمومی نسبتاً خوب بیمارستان را ترک کرد و بعد به بیمارستان آراد مراجعه کرد و بعد از مدتی نیز به فرانسه سفر کردند.


او تأکید کرد که مسافرت وی به فرانسه بدون اجازه پزشک معالج در ایران و بر خلاف ضرورت و تذکر قبلی انجام گرفته است به طوری که ایشان یک روز بعد از سفر به پاریس تحت «هپارین تراپی» قرار گرفته و فردای آن روز جنازه‌اش روی تخت بیمارستان پیدا شده است.


آنطور که رئیس هیأت بدوی اعلام کرده است، به دلیل عدم لاپاراسکوپی و کالبدشکافی کالبدشکافی نمی‌توان راجع به مرگ وی اظهار نظر کرد. تیم رسیدگی به پرونده تنها در خصوص قصوری که در هنگام بستری شدن در بیمارستان آراد و جم اتفاق افتاده، حکم صادر می‌کند چون جواز دفن و علت مرگ مشخص نیست.رئیس هیأت بدوی نظام پزشکی در توضیح جزئیات کیفرخواست پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی گفت: دو مورد قصور انتظامی و یک مورد قصور پزشکی در این پرونده مطرح شده است، به موجب این کیفر خواست که در تاریخ 24/ 5/ 95 صادر شده  در عمل جراحی دوم با توجه به شواهد کلینیکی و پاراکلینیکی که موید خونریزی بیمار بوده و در بروز عوارض بعدی نقش داشته قصور پزشکی رخ داده است.


به گفته خسرونیا، آنچه در عمل جراحی اولیه مغایرت دارد این است که سیر بیماری به‌صورت روزانه نوشته نشده است که قصور انتظامی رخ داده همچنین با توجه به عوارض ایجاد شده بعد از سفر دکتر میر در تاریخ 29 اسفند 94 به خارج از کشور این مورد نیز قصور انتظامی تشخیص داده شد.


 ‌ پرونده پزشکی کیارستمی نیاز به تحقیقات بیشتر دارد
در ادامه، یکی از وکلای پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی به موضوع تخلفات کادر بیمارستان جم اشاره کرد: «سؤالات در این پرونده به گونه‌ای بوده که اولاً پاسخ‌شان دقیق نبوده همچنین از روش استقرایی استفاده شده که نظر اکثریت را در دادسرای سازمان نظام پزشکی در صدور کیفرخواست مورد عمل قرار داده است.

در این پرونده به موضوع تخلفات کادر بیمارستان جم رسیدگی نشده است. از همین رو به نظر ما پرونده نیاز به تحقیقات بیشتر دارد و باید کیفرخواست نسبت به هر سه قصور پزشکی با جزئیات بیشتری صادر شود و پرونده نیاز به بررسی مجدد دارد.»

عادل مقدسی این را هم گفت که با توجه به حواشی به وجود آمده در این پرونده، خانواده کیارستمی با حساس جلوه دادن پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی مخالف هستند و این پرونده هم باید به دور از حواشی رسیدگی شود همچنین آنچه درمورد گزارش بیماری و جراحی مرحوم کیارستمی به‌صورت خلاصه مطرح شده با جزئیات تطابق ندارد.به گفته وکیل خانواده کیارستمی، با توجه به اینکه شکایت اولیه تنها مربوط به شخص دکتر «میر» بوده و بعد از آن شکایت از دو شخص دیگر بیمارستان «جم» و یکی از پزشکان این بیمارستان و در نهایت بیمارستان به آن اضافه شده است، امیدواریم پرونده به دادسرا برگردد و مجدداً بررسی شود.


او گفت: گزارش‌ها از پاریس کامل است. هیچ قصوری در فرانسه برای آقای کیارستمی اتفاق نیفتاده است و نیاز به کالبدشکافی نبوده است و ما هم معتقدیم باید به روند درمان در ایران رسیدگی شود.
مقدسی درباره مجوز سفر به فرانسه هم گفت: ایشان با تصمیم خود نمی‌توانسته‌ از کشور خارج شود.

اجازه خروج را کسی صادر کرده بنابراین ممکن است آقای کیارستمی درخواست سفر داشته باشند اما به هر حال یک نفر آن را تأیید کرده است. او در پاسخ به اینکه چه کسی جواز دفن مرحوم کیارستمی را صادر کرده است، گفت: جواز دفن چیز پیچیده‌ای نیست و یک پزشک عمومی در روستا هم می‌تواند جواز دفن صادر کند. ما نمی‌دانیم چرا روی جواز دفن دست گذاشته‌اند، جواز دفن ایشان در فرودگاه امام و توسط مسئولان پزشکی صادر شده و در گواهی فوت قید شده است. گواهی فوت نیزاز بیمارستان پاریس صادر شده و سفیر ایران در پاریس آن را تأیید کرده است که دفن بلامانع است.


در همین حال رئیس هیأت بدوی از دکتر میر سؤال کرد که آیا درباره آنچه در کیفرخواست مطرح است دفاعیه‌ای دارند که دکتر میر در پاسخ اینگونه توضیح داد: «آنچه برای من در کیفرخواست از هر چیزی مهم‌تر است خونریزی آن مرحوم است که روز 17 اسفند 94 جراحی انجام  می شود.

در واقع ایشان افت هموگلوبین داشتند اما خونریزی در شکم وجود نداشت. همان روز دستور دادیم دارویی که ممکن است موجب خونریزی شود، قطع گردد درخواست سونوگرافی کردیم که ببینیم خونریزی ناشی از چیست؟ بعد از انجام سونوگرافی و سی تی اسکن و تزریق خون احتمال خونریزی داخل شکم داده شد و باید عمل جراحی صورت می‌گرفت، بعد از جراحی و قطع خونریزی و تزریق خون، شرایط وی به حالت ثابت برگشت به طوری که بیمار تب و افت فشار خون نداشت و ادرارش نیز طبیعی بود.


 ‌  تأخیر در عمل دوم را نمی‌پذیریم
دکتر میر گفت: هیچ وقت مرحوم کیارستمی از زیر نظر ما دور نشد و بنده لحظه به لحظه در کنار بیمار بودم. روز 29 اسفند هموگلوبین وی 11 بود و خونریزی قطع شده بود و ایشان روی صندلی نشسته بودند اینکه می‌گویید تأخیر در انجام عمل دوم صورت گرفته نمی‌پذیرم

.پزشک معالج مرحوم کیارستمی گفت: از روز 29 اسفند فکر کردم دیگر بودن کنار بیمارم جایز نیست و به‌صورت شفاهی از بیمار اجازه خواستم به سفر بروم. ایشان رضایت دادند و دکتر ناصحی را جایگزین کردم. البته برادر و فرزند مرحوم کیارستمی نیز در جریان مسافرت بنده بودند. من به خاطر شکستگی دنده‌های همسرم در خارج از کشور به مسافرت رفتم. آن زمان حالب بیمار سوراخ نشده بود و ادرارش نیز طبیعی بود.


جلسه دادگاه کیفری پرونده پزشکی کیارستمی با اما و اگرهای زیادی همراه بود. وکلای پرونده ابهامات و سؤالات‌شان را مطرح کردند و دفاعیات تیم معالج نیز آنها را اقناع نکرد. بر همین اساس اعلام رأی نهایی و قطعی درخصوص این کیفرخواست به زمانی دیگر موکول شد. در عین حال وکلای این پرونده با توجه به ثبت شکایتی دیگر از یکی از اعضای تیم پزشکی پرونده و همچنین بیمارستان جم خواستار بازگشت پرونده به دادسرا شدند.ایرج خسرونیا اعلام کرد که رأی کیفرخواست فعلی که درخصوص شکایت خانواده کیارستمی از دکتر احمد میر است، اعلام خواهد شد و کیفرخواست این شکایت جدید نیز به دادگاه فرستاده می‌شود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top