تاریخ انتشار: 29شهريور1395|00:50

| کد خبر: 193598

هیچ وزیری نتوانسته مشکل معیشت فرهنگیان را حل‌کند

وکیل ملت: موضوع معیشت فرهنگیان که به گفته وزیر آموزش و پرورش، از ابتدای انقلاب وجود داشته و البته بحث صندوق ذخیره فرهنگیان، از جمله مسائلی بود که علی‌اصغر فانی، درباره آنها به نمایندگان خواستار استیضاحش، توضیح داده است.

معیشت فرهنگیان موضوعی است که در کشورهای پیشرفته، بالاترین اولویت‌ها را در پرداخت حقوق و وضعیت رفاهی دارد، اما شرایط معلمان در ایران همیشه با مشکلاتی رو‌به‌رو بوده است.


طرح رتبه‌بندی که در دولت یازدهم به اجرا در‌آمد نیز چندان نتوانست تغییر چشمگیری در وضعیت معیشتی فرهنگیان ایجاد کند. دیروز علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری‌اش که در آستانه بازگشایی مدارس برگزار شد، درباره این موضوعات و مسائلی دیگر توضیح داد. او درباره سرانجام استیضاحش گفت: «استیضاح حق نمایندگان است و تا‌کنون سه جلسه با نمایندگان استیضاح‌کننده داشتیم. گلایه از عدم تامین معیشت معلمان مطرح است، در حالی که هیچ وزیری از ابتدای انقلاب نتوانسته این کار را انجام دهد اما ما در دولت یازدهم حقوق فرهنگیان را تا 85 درصد اضافه کرده‌ایم.»

وزیر آموزش و پرورش درباره عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان نیز اظهار کرد: «از اسفند سال گذشته در حال ارزیابی عملکرد هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان بودیم و در حال بررسی هستیم و متاسفانه برخی اطلاعات و آمار که بعضی افراد اعلام کرده‌اند بدون بررسی دقیق بوده و ما هم از نهادهای نظارتی کمک گرفته‌ایم. امید است بتوانیم به جمع‌بندی نهایی برسیم.» فانی با بیان اینکه در بودجه سال 95، دولت 4500 میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت مطالبات پایان خدمت بازنشستگان در نظر گرفته است که امیدواریم هرچه زودتر تخصیص یابد، گفت: «مطالبات بازنشستگان در سال 94، 1500 میلیارد تومان است.»


او افزود: «امسال 36 هزار همکار فرهنگی می‌توانند بازنشسته شوند، البته درخواست کرده‌ایم افرادی که امکان ادامه خدمت دارند بازنشسته نشوند و یک‌سال دیگر با ما همکاری کنند.»
فانی درباره سازوکار آموزش و پرورش برای جبران کمبود نیرو گفت: «کمبود نیروی انسانی را از طریق پرداخت حق‌التدریس به همکاران شاغل و به‌کارگیری نیروهای آزاد تامین خواهیم کرد.» فانی با بیان اینکه میانگین حقوق فرهنگیان قریب به 85 درصد رشد کرده است، گفت‌: «همچنان کاهش فاصله دریافتی معلمان با پرسنل دستگاه‌های دیگر را وظیفه خود می‌دانیم.»  وزیر آموزش‌ و پرورش در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای مدارس در فصل پاییز به علت آلودگی هوا اظهار کرد: «ما نمی‌توانیم به طور شناور مدارس‌مان را تعطیل کنیم.»


او افزود: «اینکه در چه تاریخ‌هایی وارونگی هوا رخ می‌دهد از ابهامات است؛ اما ما از این موضوع استقبال می‌کنیم و در کمیته مشترکی با محیط‌زیست این مساله را بررسی می‌کنیم؛ زیرا سلامت دانش‌آموزان برای ما مهم است. از سوی دیگر 10 درصد مدارس ما در کل کشور دو شیفته هستند و اگر بخواهیم ساعات مدارس را تغییر دهیم به دانش‌آموزان لطمه وارد می‌شود. کار ابعاد مختلفی دارد و خیلی ساده نیست.»

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 7

کز
|
29شهريور ماه 1395
0
2
آقای فانی تو رو بخدا یا وضعیت معیشت فرهنگیان رو مثل وزیر بهداشت سروسامان بدید و یاعنان کار رو به فرد دیگری بسپارید لطفا"
محمد باقر
|
29شهريور ماه 1395
0
2
این مطلب که هیچ وزیری نتوانسته مشکل معیشت فرهنگیان را حل کند درست است چرا که رفع این مشکل تنها به وزیر بستگی ندارد .باید درمجلس و نظام بودجه ی کشور تصمیم اساسی گرفته شود.لاکن وزیران هر دوره هم باید مدیران لایق بنشانند تا حیف و میل نشود .ارشد فلسفه ت ت
ناشناس
|
29شهريور ماه 1395
0
1
باسلام موافق نیستم اگر سیاست های حمایتی ومعیشتی قبل ادامه پیدا می کرد الان فرهنگیان به مراتب وضعیت بهتری داشتند وحتما دغدغه معیشتی فرهنگیان خیلی کمتر از امروز بود
اسدی
|
29شهريور ماه 1395
0
0
بهتر است به جای حرف زدن عمل شود
احمد
|
29شهريور ماه 1395
0
0
رتبه بندی یک کلاه گشاد بر سر فرهنگیان ویک حقه بزرگ بود که نظام هماهنگ پرداخت را اجرا نکند.
معلم
|
29شهريور ماه 1395
0
0
ما حقوق قانونی خود که برای سایر کارکنان دولت اجرا میشود را میخواهیم.
1-کارانه
2-حق مسکن
3-حق ایاب وذهاب
4-حق مهد کودک
5-فوق العاده ویژه
رتبه بندی بدلی بیخ ریش...
معلم
|
29شهريور ماه 1395
0
0
همکاران ارجمند بالغ وعاقل من! حرفهای این وزیر مگر نمی دانید بجای ......... در کتابهای فارسی گنجانده خواهد شد هوا داره ولی کوعملش حتی یه بار توهئیت دولت برای جذب بو.دجه از حقوق معلم دفاع کرده آخه شهر ما در دهه 60 یک نماینده مجلس داشت در عرض 4سال یکبار هم نه تذکری نه سخنرانی و.... بعداز 4سال اواخر رئیس مجلس که همیشه از این نماینده بیصدا وآرام به نیکی یاد میکرد تا دستش بلند کرد از آقا رئیس مجلس اجازه بگیرد حرفی بزند همه نمایندگان وخود رئیس ذوق زده شده ونمایندمافرمود که پنجره ها راواکنند هوا خیلی گرم هست حالا این آ قا هم ...... فقط اونم فقط وفقط وفقط

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top