تاریخ انتشار: 29شهريور1395|23:43

| کد خبر: 193758

ادامه تنش تهران-ریاض و افزایش هم‌پیمانان ایران در خلیج‌فارس

وکیل ملت: «ایران از ابتدا با تشنج آفرینی و استفاده از ابزار نظامی در اختلافات مخالف بوده است. کشورهای کوچک حوزه خلیج فارس هم نباید خودشان را درگیر چنین بحران‌های پیچیده‌ای می‌کردند.»

خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی با تیتر "تعداد متحدین ایران در خلیج فارس بیشتر می‌شود" تأثیر تنش تهران-ریاض بر روابط کشورمان با همسایه‌های جنوبی را بررسی کرده است.

 

در ابتدای گزارش می‌خوانیم: «امیر قطر شیخ "تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی" در صحبت تلفنی با رئیس جمهور "حسن روحانی" از کشورهای خلیج فارس و ایران برای حل مسائل فی‌مابین از طریق گفتگو دعوت کرد و تأکید نمود که مناسبات بر پایه حسن همجواری و احترام متقابل میان کشورهای خلیج فارس و ایران از اهمیت برخوردار است. شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی همچنین خاطرنشان کرد که ایران چنان وظیفه مهمی در این منطقه انجام می‌دهد که برای منافع ما نیز اهمیت دارد.»
 

این منبع روسی در ادامه نظر "مصیب نعیمی" کارشناس مسائل خاورمیانه و اعراب و مدیرمسؤول روزنامه "الوفاق" را جویا شده است. وی می‌گوید: «به دنبال قطر، عمان و کویت نیز می‌توانند کشورهایی شوند که پس از خارج شدن از قید نفوذ عربستان سعودی، در صدد برآیند به گفتگوی سیاسی با ایران بپردازند. اشتباهات و بحران‌سازی‌های عربستان در منطقه، از جمله آنچه در سوریه و یمن شاهدیم، یکی از عوامل اختلاف بزرگ است. ایران از ابتدا با تشنج آفرینی و استفاده از ابزار نظامی در اختلافات مخالف بوده است. کشورهای کوچک حوزه خلیج فارس هم نباید خودشان را درگیر چنین بحران‌های پیچیده‌ای می‌کردند.»

 

نعیمی در ادامه می‌افزاید: «اکنون به نظر می‌رسد قطر از تبعات این مشکل نگران است. ایران در صورت تمایل طرف‌های مقابل، آمادگی کامل دارد که برای رسیدن به راه‌حل سیاسی همکاری کند. ما نمونه و الگو را کشور عمان می‌دانیم که در طول این مدت، سیاستی معتدل و منطقی اتخاذ کرده و موفق هم بوده است. الان همه کشورها به عمان احترام می‌گذارند و در بحران‌های منطقه‌ای به‌عنوان حَکَم و میانجی قبولش دارند، چون در امور دیگران مداخله نمی‌کند، به همه احترام می‌گذارد و خود را درگیر منازعات نکرده است. کویت هم اگرچه در بعد رسانه‌ای از ریاض حمایت کرده، اما در سطح سیاسی عملا وارد نزاع نشده است.»

 

مدیرمسؤول روزنامه "الوفاق" در پایان می‌گوید: «ولی از آن‌سو، کشورهایی مثل امارات از اول وارد دعوا شدند؛ با اینکه در داخل راجع به این موضوع دچار اختلاف هستند و برخی مقاماتشان با درگیر شدن در منازعات منطقه‌ای مخالفند. به هر روی، این کشورها به‌دلیل پیوندهایی که با عربستان دارند، به‌جای آنکه مانع ریاض شوند، خودشان در بحران گرفتار شدند. حال آنکه ایران از ابتدا نصیحت کرده بود که محتاط باشند و خطر را به داخل کشورهایشان و به داخل منطقه نکشند.»

 

دسته بندی اخبار داغ , سیاسی ++ ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top