نخستین مناظره تلگرامي سياسي!

وکیل ملت: نخستين مناظره تلگرامي بين دو چهره رسانه‌اي و سياسي اصولگرا و اصلاح‌طلب برگزارشد.؛ مناظره‌اي كه يك سوي آن «عباس سليمي نمين» فعال سياسي اصولگرا و مدير سابق كيهان هوايي قرار داشت و سوي ديگر آن «عبدا... ناصري» فعال سياسي اصلاح‌طلب و از مديران سابق خبرگزاري ايرنا.

تاریخ انتشار: 30شهريور1395|01:02

نخستین مناظره تلگرامي سياسي!
| کد خبر: 193767

موضوع مناظره «مرز بين شفافيت و افشاگري در فعاليت‌هاي سياسي و رسانه‌اي بويژه در آستانه انتخابات» است. موضوعي كه برخي از آن به بي‌اخلاقي سياسي، انتخاباتي و رسانه‌اي ياد مي‌كنند. اينكه چرا سياسيون و رسانه‌ها به جاي شفافيت و احترام گذاشتن به افكار عمومي به سمت افشاگري مي‌روند و مرزها شكسته مي‌شود. مناظره تلگرامي اين دو چهره سياسي كه يكي در منطقه حقاني (مركز اسناد) و ديگري در جنت آباد (مركز مطالعات و تدوين تاريخ ايران) حضور داشتند، با تعارفات و شوخي‌هاي معمول آغاز شد،

آنجا كه عبدا... ناصري از سليمي نمين خواست به خاطر بزرگي و رعايت احترام او آغاز‌كننده مناظره باشد و سليمي اين‌گونه با شوخي پاسخ داد كه «آقاي ناصري شما لطفا به شيوه‌هاي خانم‌ها توسل نجوييد».

عبدا... ناصري كه در نهايت آغازگر اين مناظره بود، گفت: «فكر مي‌كنم اگر سياست، اخلاق محور باشد و از آن سمت حكومت ملزومات قدرت بيان و آزادي بيان و پس از بيان را به نحو كامل فراهم كند، خود به خود پديده افشاگري رنگ مي‌بازد و شفافيت در بيان واقعيت‌ها، جلوه واقعي خود را نشان مي‌دهد.»

وي تصريح كرد: «بنابراين اگر آنچه را به عبارتي در قانون اساسي گفته شده است كه در حوزه حقوق شهروندي مورد توجه قرار دهيم و دانستن را حق مردم بدانيم حتي حقي فراتر از حق حاكميت، خود به خود اطلاع‌رساني در همه زمينه‌ها شفاف مي‌شود و افكار عمومي جامعه تفاوت اين دو پديده يعني شفافيت و افشاگري را به خوبي درك مي‌كنند و البته تاكيد مي‌كنم كه مهم‌ترين نكته رعايت اخلاق در حوزه كنش‌گري سياسي است.»

مديرعامل سابق خبرگزاري ايرنا تصريح كرد: «اما از يك نكته ديگر هم نبايد غافل باشيم كه تلقي جامعه از حكومت اين نباشد كه بخشي از واقعيت‌ها كتمان مي‌شود. به عنوان مثال ما در بعضي از بخش‌ها با پديده ناپسند فيش‌هاي نجومي مواجه شديم اما افكار عمومي در برخي از بخش‌هاي حكومتي اطلاعي پيدا نكرد و لذا به نظر من مساله با ابهام باقي ماند و هر چه اين دست ابهامات باقي بماند، سايه افشاگري يا بداخلاقي در اطلاع‌رساني، بر سر مقوله شفافيت بيشتر و پهن‌تر خواهد بود.»

دو پيش‌نياز براي شفافيت

سليمي نمين هم در بخش اول صحبت‌هاي خود با اشاره به اينكه براي شفافيت دو پيش نياز لازم است، گفت: اول اينكه رقباي سياسي همديگر را در عرصه كنشگري به رسميت بشناسند يعني قائل باشند به اينكه طرف مقابل را تحمل كنند و تصور نكنند كه در يك رقابت انتخاباتي قرار است سرنوشت فعاليت‌هاي سياسي كاملا رقم بخورد و به پايان برسد.

دومين مقوله‌اي كه بايد رعايت شود بحث اين است كه ما نيروي داخلي را دشمن خود نپنداريم بلكه نيرويي بپنداريم كه بخشي از جامعه را نمايندگي مي‌كند و به دليل اينكه بخشي از جامعه را نمايندگي مي‌كند برای آن احترام لازم را قائل باشيم.

وي تصريح كرد: در اين زمينه هم يك نوع به هم ريختگي را شاهد هستيم كه گروه‌هاي سياسي رقباي خود را دشمن اصلي خود مي‌پندارند طبيعتا در اين نگاه سخن از اخلاق گفتن بسيار بي‌معنا خواهد بود، سخن از حركت در مسير شفافيت بي‌معنا خواهد بود چون وقتي كسي مي‌خواهد سريع به قدرت برسد، از طريق حذف طرف مخالف، تصور مي‌كند كه در يك رقابت انتخاباتي بايد رقيب را براي هميشه از صحنه فعاليت بتوان خارج كرد.

بنا به گفته سليمي نمين با اين دو آفتي كه امروز متوجه فعاليت‌هاي انتخاباتي و سياسي شده قطعا قادر نخواهيم بود به گونه‌اي عمل كنيم كه جامعه به شناخت و رشد برسد و در هر دوره انتخابات نسبت به دوره قبل يك گام به جلو برداشته شود. سليمي نمين در بخش ديگري عنوان كرد: ابتدا بايد مفروضاتمان را به هم نزديك كنيم. فرض مي‌كنم فرمايش آقاي ناصري درست باشد، اینکه يك جريان در كشور حداقل امكانات را دارد و يك جريان در كشور حداكثر امكانات را دارد.

حتي اين مفروض را اگر درست بدانيم آيا اين مي‌تواند توجيهي بر اين باشد كه ما دايره رقابت را در داخل كشور نبنديم؟ رويكرد برخي از نيروهاي يك جريان سياسي كه در مقام مظلوم‌نمايي بر مي‌آيند ناشي از اين نگاه است و اين مي‌تواند هم در دشمن فرض كردن رقيب عامل موثري باشد و هم در دوست پنداشتن دشمنان بيروني كه سابقه بسيار تيره و تاريكي در تاريخ ما دارند. ناصري هم گفت: ابتدا باور كنيد و براي خود روشن كنيد كه دشمن كيست. آيا از نظر آقاي سليمي نمين صرفا گفت‌وگو كردن با يك رسانه خارجي يا نوشتن در يك رسانه خارجي همراهي با دشمن مي‌شود؟

مگر بسياري از نظرات يا منويات يا نوشته‌هاي بزرگان از وزير و غيره در نشريات خارجي درج نمي‌شود. به آقاي سليمي نمين كه سابقه كار رسانه‌اي دارد و فكر سياسي نسبتا روشني دارند، عرض مي‌كنم كه دنياي مجازي امروز و جهان شبكه‌اي بي‌مرز بايد مورد توجه قرار گيرد چرا كه به نظر من از يك سو، دستاورد مدرنيته است و از سوي ديگر يك جبر محتوم زماني بر ماست. فكر مي‌كنم در ضمير ناخودآگاه خودمان گاهي قدرت جمهوري اسلامي را آن‌چنان پايين مي‌آوريم كه يك گفت‌وگو با رسانه خارجي ضربه محكمي به امنيت ملي تلقي مي‌شود، اين پندار و انديشه را بايد اول از ذهن خود پاك كنيد.

ناصري همچنين به كنايه تلويحي سليمي نمين كه از مظلوم نمايي اصلاح‌طلبان گفت، اين‌گونه پاسخ داد: ما هيچ‌گاه از مظلوم نمايي خود نه نمايش اجرا كرديم و نه تئاتر. اصلاح‌طلبان موفق شدند ادبيات تحريم را كه جرياني سال‌ها در كشور و بيرون از كشور به آن دامن مي‌زد براي هميشه منسوخ كنند.

عباس سليمي نمين در ادامه صحبت‌هاي خود با بيان اينكه در فرمايشات آقاي ناصري يك ادعاي بزرگ وجود دارد كه اصلاح‌طلبان هرگز ساختارشكني درباره رقابت سياسي صورت ندادند گفت: من تصور مي‌كنم جناب آقاي ناصري حتما بايد يك دقت بيشتري مبذول دارند به‌ويژه در زمان دولت اصلاحات شاهد ساختارشكني‌هاي فراواني بوديم، اينكه معاون فرهنگي وزارت ارشاد در دوران اصلاحات به يك‌باره جايگاه بسيار برجسته‌اي را در بي‌بي سي پيدا مي‌كند به اين معني است كه قبل از چنين كوچي يك ارتباطات وسيعي وجود داشته باشد.

سليمي نمين خطاب به ناصري گفت: متاسفانه اين تعبير را از آقاي ناصري نپسنديدم كه فوري مخالف را به داشتن بيماري مزمن متهم كنيم و بعد مصاديقي را به او نسبت دهيم كه به هيچ وجه من الوجوه چنين اعتقادي وجود نداشته است. عبدا... ناصري هم در ادامه اين مناظره گفت: به نظر مي‌رسد آقاي سليمي و دوستانشان بايد نگاهشان را به جهان امروز و نيز تاريخ اين ملت عوض كنند، اين همان بيماري جسارتا تئوري توهم توطئه است كه پشت هر پديده‌اي توطئه‌اي ببينيم و فكر كنيم كساني در كشور به آن دامن مي‌زنند.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top