حقوقدانان تاکید کردند

ضرورت توجه رسانه‌ها به مسائل حقوقی

وکیل ملت: در دنیای پیچیده امروزی، داشتن سطحی از آگاهی و اطلاعات در زمینه مسائل حقوقی ضروری و لازم محسوب می‌شود تا جایی که بسیاری از صاحب‌نظران و کارشناسان مهمترین دلایل افزایش پرونده‌های قضایی را سواد حقوقی پایین و گاه صفر مردم می‌دانند حال آنکه اطلاع از سطحی از موضوعات حقوقی می‌تواند در زمینه کاهش مسائل قضایی در کشور موثر باشد.

تاریخ انتشار: 30شهريور1395|01:11

ضرورت توجه رسانه‌ها به مسائل حقوقی
| کد خبر: 193768

در این میان رسانه‌ها برای افزایش میزان آگاهی و اطلاع مردم از مسائل حقوقی نقش قابل توجهی دارند. بهمن کشاورز، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با توجه به میزان آگاهی مردم ایران از امور حقوقی و به تبع آن حقوق خودشان، هر اقدامی که در جهت شناساندن حقوق ، بحث درباره آن ، روشن کردن ابعاد حقوق مردم در قانون اساسی جمهوری اسلامی به ویژه فصل سوم آن و بالاخره روش‌هاو تاکتیک های حفظ و نگه داری حق و استیفای حقوق از دست رفته ، به عمل آید، قطعا باید مثبت ارزیابی شود ، بنابراین از جنبه عمومی و به طور کلی، افتتاح صفحه حقوقی در آفتاب یزد حرکتی بسیار پسندیده و مورد تایید است.

در عین حال از آنجا که به علت کثرت غیرمتعارف تعداد وکلا و کارآموزان که در نتیجه باعث محدودیت امکانات آموزشی برای کارآموزان وحتی وکلای تازه کار جوان می شود، صفحه حقوقی نشریات می تواند در این زمینه موثر و مفید باشد و آداب وکالت و مشاوره را به آنان که نیاز به آن دارند بیاموزاند. بالاخره از نظر اطلاع رسانی درخصوص فعالیت‌هاو تحولات کانون های وکلا ، حرفه وکالت ، اتحادیه سراسری کانون های وکلا و در مجموع حق دفاع و مشکلات مربوط به آن، چنین صفحه ای قطعا کارساز و روشنگر خواهد بود.
**
ضرورت ارتقای سواد حقوقی برای همگانامیرحسین آبادی رئیس کانون وکلای مرکزاز جمله ضرورت نشریات اجتماعی ، سیاسی، فرهنگی و ... این است که یک صفحه حقوقی در نشریه خویش اختصاص دهند. به راستی از ضروریات یک نشریه اجتماعی توجه و ارتقای سواد حقوقی و مطرح کردن مسائل و سوالات حقوقی برای همگان است به ویژه اینکه مردم در کشورها عادت ندارند به حقوقدانان و وکلا مراجعه کرده و مشاوره حقوقی بگیرند یا مسائل و سوالات حقوقی خود را مطرح کنند و پاسخ بگیرند. مسلما اگر صفحه و ستونی حقوقی در نشریات و روزنامه‌هاباشد این امر به بالا رفتن سطح آگاهی مردم نسبت به حقوق و تکالیف خود خواهد انجامید.
اگر میزان آگاهی جامعه از مسائل حقوقی ارتقا یابد این موضوع می‌تواند در کاهش وقوع جرائم موثر باشد از این روز این مهم بر عهده نشریات است تا با اختصاص دادن یک صفحه یا ستون دائمی به موضوعات حقوقی، قدمی در مسیر کاهش پرونده‌های قضایی بردارند. مخاطبان نیز حتما با علاقه فراوان صفحات حقوقی را پیگیری خواهند کرد، مشروط براینکه موضوعات روز و مبتلا به حقوقی جامعه بررسی شود. از این رو باعث خوشحالی است که آفتاب یزد از این پس صفحه‌ای حقوقی خواهد داشت و با شعله‌های پر نورش جامعه حقوقی را روشن خواهد کرد.
**
احتیاج روزمره شهروندان به دانسته‌های حقوقینجفی توانا، عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز رسالت رسانه ای ایجاب می کـــــند که پیام گیرنده از این ابزار به گونه ای بهره مند شود که بخشی از تماس های فردی و خانوادگی و اجتماعی فرد از اطلاعات و دانایی جدید تامین گردد. به لحاظ طبع مختلف مخاطبین رسانه به ویژه نوشتاری، دست اندرکاران این وسیله باید با نیازسنجی و مخاطب شناسی، اطلاعات موردنیاز به روز را به گونه ای تهیه و منتقل نمایند که هر نوع سلیقه ای بتواند از برآیند چنین اقداماتی رضایت مندی حاصل کند.

روزنامه فخیم آفتاب یزد که رسالت اطلاع رسانی ، ارتقای آموزه‌های سیاسی و اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و حقوقی را برعهده دارد و نشان داده که با تعهد ویژه ای در این مسیر حرکت می‌کند، با توجه به نیاز اجتماعی به ویژه احتیاج روزمره شهروندان به دانسته‌های حقوقی، بخش ویژه‌ای به این کار اختصاص می دهد که مسلما در آینده نزدیک راندمان و نتیجه این تدبیر رسانه را می توان در میان مخاطبین رصد و شناسایی نماید و ضمن تبریک به دست اندرکاران آفتاب یزد به ویژه با عنایت به اینکه امروز آموزش حقوق و اطلاع رسانی در مقررات مختلف به عنوان رسالت و تکلیف رسانه ای باید تلقی شود، آرزو می کنم که در این مسیر مسئولین محترم این رسانه موفق باشند و جامعه حقوقی با استقبال از چنین رویکردی از ارائه همکاری های تخصصی در مسیر ارتقای دانش شهروندان نهایت همکاری را به عمل آورد. با آرزوی توفیق دست اندرکاران این رسانه و مخاطبین و ملت شریف ایران.
**
کشاورز: از آنجا که به علت کثرت غیرمتعارف تعداد وکلا و کارآموزان که در نتیجه باعث محدودیت امکانات آموزشی برای کارآموزان وحتی وکلای تازه کار جوان می شود، صفحه حقوقی نشریات می تواند در این زمینه موثر و مفید باشد و آداب وکالت و مشاوره را به آنان که نیاز به آن دارند بیاموزاند

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top