«اختلاط» خلیج فارس با کارون

وکیل ملت: مدیرکل حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان شرکت مدیریت منابع آب ایران از احداث سدهای سلولی برای جلوگیری از آلودگی به کارون و الزام به احداث تصفیه خانه‌های فاضلاب برای واحدهای کشت و صنعت جنوب خبر داد.

تاریخ انتشار: 30شهريور1395|01:40

 «اختلاط» خلیج فارس با کارون
| کد خبر: 193771

مدیرکل دفترحوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: این حوضه دارای ۹ حوضه آبریز فرعی درجه دو است که بیشترین تغییرات بارش در کشور در سال آبی جاری مربوط به قسمت‌های جنوبی سیستان و بلوچستان با ۸۰ درصد کاهش مواجه بوده که از کل بارش‌های کشور به میزان ۲۴۰ میلی‌متر، شاهد ۳۶۴ میلی‌متر بارش در حوضه خلیج فارس بودیم که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل، ۵۸ میلی‌متر افزایش بارندگی داشتیم.

او با اشاره به اینکه حوضه رودخانه کارون بزرگ در سال جاری شاهد بیشترین حجم بارش بوده است، افزود: میزان این بارش‌ها ۶۱۸ میلیمتر بود که در حوضه مرزی غربی ۵۹۹ و در حوضه کرخه حدود ۵۶۹ میلی‌متر بوده که یکی از سال‌های پر آب این حوضه بوده است.


هاشمی با اشاره به این مطلب که در سال جاری حدود ۳۲ میلیارد و ۶۹۶ میلیون مترمکعب ورودی روان‌آب‌ها را شاهد بودیم که این رقم در سال قبل حدود ۲۱ میلیارد و ۷۸۲ میلیون متر مکعب بوده است، افزود: این میزان در مقایسه با مدت زمان مشابه در بلند مدت (حدود ۴۳ میلیارد و ۷۹۷ میلیون متر) حدود ۲۹ درصد کاهش ورودی‌ها و نسبت به سال قبل حدود ۵۰ درصد افزایش ورودی‌ها را یادآوری می‌کند.
وی ادامه داد: در سال جاری در استان‌های ایلام، خوزستان، ‌ کرمانشاه و همدان شاهد وضعیت قابل تحمل و در چهار محال وبختیاری و بویر احمد شاهد تنش آبی بودیم که بیشترین تنش آبی شدید در استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان بوده است.


وضعیت سدهای حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان
مدیرکل دفترحوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، شرکت مدیریت منابع آب ایران به سدهای مهمی که در تامین آب اشامیدنی این حوضه نقش مهمی دارند اشاره کرد و گفت: سدهای، ایلام، رئیسعلی دلواری، بانه، گاوشان، سلیمان شاه سدهای این حوضه هستند و سدهای کوثر، پیشین، استقلال و قشلاق از میان ۵۳ سد موجود در حوضه، امسال ۲۸.۱ میلیارد مترمکعب ورودی داشتند که نسبت به ورودی سال قبل به میزان ۱۵.۴ میلیارد متر، با افزایش ۸۳ درصدی، و نسبت به متوسط دراز مدت کاهش ۵۱ درصدی را رقم زدند.

وی سپس از سدهای کارون ۴ و ۳، کرخه، گتوند، مسجدسلیمان، سیمره، دز، مارون، عباسپور و جره به عنوان مهم‌ترین سدهای حوضه خوزستان یاد کرد و بیان داشت: درسال جاری کل آب ورودی به این سدها ۲۳.۲ میلیارد مترمکعب بوده ولی در سال قبل، میزان آب رودی به این سدها حدود ۱۳.۶ میلیارد مترمکعب ثبت شده است.


هاشمی حجم آب ورودی به این سدها در سال جاری را حدود ۱۸ میلیارد مترمکعب ذکر کرد و افزود: در سال گذشته این سدها شاهد حدود ۱۳ میلیارد متر مکعب آب بوده‌اند.


احداث سدهای سلولی برروی کارون
وی اظهار داشت: یکی از طرح‌هایی که وزارت نیرو در بخش پایش آلاینده‌های کارون انجام داده است تکمیل سدهای سلولی است که در حوضه آبادان و خرمشهر هستند و سه سد سلولی برای کارون پیش بینی شده که یکی از آن‌ها تا ۹۵ درصد اجرایی شده و دو طرح دیگر نیز قرار است از محل اعتبارات مرزی انجام شود. هاشمی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب رهاسازی آب از سدهای حوضه کارون برای شیرین‌سازی آب این رودخانه اجرا می‌شود، گفت: هنگام اجرای مد در خلیج فارس، تراز آب بالا می‌آید و تا کیلومترها آب دریا پیشروی می‌کند که این وضعیت باعث تداخل آب خلیج فارس و کارون و در نتیجه شوری آب کارون می‌شود؛ احداث سدهای سلولی سبب می‌شود تا از اختلاط آب دریا و کارون جلوگیری شده و جلوی شوری آب کارون گرفته شود.


وی با بیان اینکه کشور ما دارای شش حوضه آبریز اصلی و ۳۰ حوضه آبریز درجه دو است، گفت: یکی از این حوضه‌های اصلی، حوضه خلیج فارس و دیگری حوضه دریای عمان است.


معضل آلودگی آب کارون و راهکارهای مقابله با آن
وی با بیان این مطلب که، مشکلاتی که در منطقه بر سر مسائل آب مطرح می‌شود حول محور کیفیت و آلودگی آب است، افزود: یکی از معضلات اصلی و کانون‌های آلایندگی در این حوضه را می‌توان کشت و صنعت نیشکر در خوزستان دانست که فاضلاب‌های زهکشی آن از سه منطقه وارد کارون می‌شوند و بجز فاضلاب‌های شهری و روستایی و صنعتی که باعث آلودگی آب این رودخانه می‌شوند، کشت و صنعت نیشکر نیز باعث کاهش استفاده از ظرفیت این حوضه آبریز شده است.


مدیرکل دفترحوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، شرکت مدیریت منابع آب ایران از مصوبات شورای عالی آب در این خصوص سخن گفت و افزود: مقرر شده تا کشت و صنعت نیشکر در بحث ورود زه‌آب‌ها بررسی‌های لازم را انجام دهد و از ورود
زه آب‌ها به کانون رودخانه جلوگیری کند و یا اینکه پس از تصفیه، زه‌آب‌های فیلتر شده را وارد رودخانه کند.
وی همچنین گفت: فاضلاب‌های صنعتی و روستایی نیز حدود نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه اسلامی اعتبار دریافت کردند تا هم در بحث آب‌های شرب و هم در بحث تصفیه پس آب‌های فاضلاب‌های ورودی به رودخانه اقدام کنند.


هاشمی در خصوص الزام کارخانه‌های صنعتی به احداث مخازن تصفیه فاضلاب گفت: این موضوع از طریق استان و دفتر حوضه آبریز، در حال پیگیری است و پکیج‌های کوچکی تدارک شده که صنایع از طریق شرکت آب و برق خوزستان نسبت به تهیه و احداث تصفیه خانه‌های پکیج اقدام نمایند تا آب‌های آلوده کمتری وارد این رودخانه شود.

وی تاکید کرد: شرکت‌های پتروشیمی و صنایع آلاینده موظف هستند قبل از بهره‌برداری نسبت به احداث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب اقدام کنند. او با اشاره به اینکه، ۱۰ درصد صنایع مهم فعال در حوضه کارون مجهز به تصفیه‌خانه‌های فاضلاب هستند، گفت: سازمان محیط زیست در حال پیگیری است تا مابقی شرکت‌هایی که نیاز به تصفیه خانه فاضلاب دارند، در اسرع وقت نسبت به احداث تصفیه‌خانه فاضلاب اقدام کنند.


مدیرکل دفترحوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه، مصوبات شورای عالی آب به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت نیرو ابلاغ می‌شود تا پیگیری‌های لازم به منظور اعطای تسهیلات لازم به شرکت‌ها، برای احداث تصفیه خانه‌های فاضلاب انجام پذیرد، به پایگاه خبری وزارت نیرو گفت: چون مصوبات شورای عالی آب به عنوان یک مرجع قانونی لازم الاجرا است، تصمیمات متخذه در اکثر برنامه‌ها از سوی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی برای استفاده از تسهیلات لازم در نظر گرفته شده ولی از آنجایی که با کاهش بودجه‌های سالانه مواجه هستیم، طرح‌های آبرسانی نسبت به بودجه سالانه اولویت بندی می‌شوند.


وی اهم اقدام‌های انجام شده توسط شورای هماهنگی مدیریت‌های به‌هم پیوسته حوضه آبریز کرخه در یک سال گذشته را تشکیل دو جلسه ذکر کرد و در ادامه گفت: تصمیماتی که گرفته می‌شود از ضمانت نامه خوبی برخوردار است و در این خصوص نزدیک به ۵۴۹ نفر ساعت کار کارشناسی انجام شده که استانداری، جهاد کشاورزی، صنایع و سایر اعضا و نمایندگان صنف کشاورزان در جلسه‌ها حضور داشتند و تصمیمات موثری در خصوص تدقیق منابع و مصارف آب حوضه کرخه اتخاذ شد.


هاشمی از طرح انسداد چاه‌های غیر مجاز و کنترل برداشت‌ها با کمک سایر دفاتر و سازمان‌ها خبر داد و افزود: در اکثر استان‌های این حوضه، شاهد به کار گیری مشاورین و عواملی برای کنترل گشت و بازرسی در راستای طرح احیا بودیم که از پیشرفت فیزیکی خوبی نیز برخوردار بود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top