تاریخ انتشار: 30شهريور1395|01:53

| کد خبر: 193773
انتخابات شورای فرهنگی - اجتماعی در غیبت نمایندگان مجلس و نماینده ریاست‌جمهوری و وزارتخانه‌ها برگزار شد

رأی‌گیری پشت درهای بسته

وکیل ملت: انتخابات تعیین رئیس جدید شورای فرهنگی- اجتماعی زنان عصر روز شنبه، بدون حضور نمایندگان قوه مقننه و دولت برگزار شد

در این جلسه با رأی‌گیری در غیبت زنانی که باید تصمیم می‌گرفتند، زهرا آیت‌اللهی به جای کبری خزعلی نشست. انتخابات تعیین رئیس جدید شورای فرهنگی- اجتماعی زنان به ریاست کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی -اجتماعی زنان، برگزار شد. در این انتخابات زهرا آیت‌اللهی و زهرا راستی به‌عنوان کاندیداهای ریاست جدید شورا معرفی شدند. مطابق قانونی که وجود دارد و براساس روال سال‌های گذشته انتخاب رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان، فردی که حائز اکثریت آرا شده باشد، به‌عنوان رئیس شورا منصوب می‌شود. کبری خزعلی از سال ٨٩ سه دوره متوالی به‌عنوان رئیس شورای فرهنگی- اجتماعی زنان انتخاب شده بود. 


براساس آیین‌نامه شورای فرهنگی-اجتماعی زنان و خانواده در جلسه باید یکی از اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی یا نماینده شورا، دو نفر از صاحب‌نظران در علوم و معارف اسلامی و مسائل علمی و فرهنگی، نماینده رئیس‌جمهور، دو نفر از بانوان نماینده مجلس به پیشنهاد رئیس مجلس شورای اسلامی، نماینده قوه قضائیه به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه، دو نفر از بانوان یکی از حوزه‌های علمیه قم به پیشنهاد جامعه الزهرا و نفر دیگر با معرفی سازمان تبلیغات اسلامی، یک نفر از خواهران صاحب‌نظر در مسائل فرهنگی و اجتماعی زنان به پیشنهاد وزیر هریک از وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگ و ‌آموزش عالی، آموزش‌وپرورش، کار و امور اجتماعی، امور خارجه، کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نماینده سازمان صداوسیما، نماینده سازمان تربیت‌بدنی، نماینده دانشگاه آزاد اسلامی و نماینده نیروی مقاومت بسیج حضور داشته باشند

درحالی‌که مشاور امور زنان و خانواده هیچ‌یک از وزارتخانه‌ها و نمایندگان مجلس در جلسه حضور نداشتند، به‌طوری‌که وحیده نگین، مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پروین داداندیش، نماینده دانشگاه آزاد اسلامی، ناهید خداکرمی، نماینده وزارت بهداشت، فهیمه فرهمندپور، نماینده وزارت کشور به‌عنوان نمایندگان قوه مجریه و اولاد قباد و الماسی به‌عنوان نمایندگان قوه مقننه به‌عنوان اعضای شورای فرهنگی- اجتماعی زنان به این جلسه دعوت نشده بودند.  خانم‌ها احمدی، شهریان و الماسی جزء غایبان جلسه بودند و بقیه که در رأی‌گیری حضور نداشته‌اند، اصلا دعوت نشده‌اند. نکته تأمل‌برانگیز این است که دو کاندیدای ریاست شورای فرهنگی- اجتماعی زنان نیز از اصولگرایان بودند، چراکه نمایندگان دولت اصلا در جلسه حضور نداشتند که بخواهند کاندیدای خود را اعلام کنند. ناهید خداکرمی که به‌عنوان نماینده وزارت بهداشت برای حضور در جلسات به شورای فرهنگی- اجتماعی معرفی شده، به «شرق» می‌گوید: «سه سال است آقای هاشمی من را به این شورا معرفی کرده، اما هنوز خانم خزعلی کارهای اداری را برای حضور من انجام نداده‌اند».

فریده اولادقباد، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی نیز دراین‌باره به «شرق» می‌گوید: «روز گذشته ساعت ١٦ از طریق دوستان فهمیدم که جلسه در حال برگزاری است و خودم را به آنجا رساندم که البته دیر هم شده بود. قانونی یا غیرقانونی بودن این جلسه دیگر مهم نیست، چون برگزار شده و من اصلا حضور نداشتم که بدانم چند نفر در جلسه حضور داشته‌اند.

اما می‌دانم تعداد غایبان زیاد بوده. پیشنهاد من این بود که بهتر بود وقتی دوستان دیدند نمایندگان قوه مقننه حضور ندارند، مجلس هم تعطیل بود و مثلا خانم الماسی در روز تعطیلی مجلس به حوزه انتخابیه‌شان رفته بودند و دوستان ما در شورای فرهنگی-‌اجتماعی به این مسئله علم داشتند و از طرفی نمایندگان نهادهای دیگر نیز حضور نداشتند، دستور جلسه تعیین مدیریت برای شورای فرهنگی‌-اجتماعی را به روز دیگری موکول می‌کردند. بالاخره ما هم حق رأی و نظردادن داشتیم. خانم بروجردی هم به‌عنوان نماینده دولت در این جلسه حضور نداشتند، خب این چه‌جور رأی‌گیری‌ای است؟»

وی افزود: «من در پایان جلسه خودم را رساندم و خانم روح افزا و خانم بروجردی هم حضور داشتند. وقتی اعتراض کردم که چرا من برای این جلسه مهم دعوت نشده‌ام، خانم روح‌افزا، مسئول دبیرخانه، را صدا کردند تا علت را جویا شوند و ایشان به‌راحتی گفتند شماره تلفن من را نداشتند!» وی در پایان افزود: «درست این بود، دستور جلسه را به روز بعد موکول می‌کردند. حالا گفته‌اند مدیر خانم آیت‌اللهی است، درحالی‌که اصلا نظر ما خواسته نشد...».


شنیده‌ها حاکی از آن است این اتفاقات به این دلیل رخ داده است که در مسائل زنان که صددرصد باید اجتماعی باشد، دیدگاه‌های سیاسی وجود دارد و عده‌ای درصدد هستند مسائل زنان را در حیطه سیاست پیش ببرند. این همان مسئله و پاشنه‌ آشیلی است که سال‌هاست در حوزه زنان وجود دارد و این حوزه چوبش را می‌خورد. مسئولانی که قول داده‌اند به مسائل زنان رسیدگی کنند، حل مشکلاتی را که کم نیستند، فدای مسائل سیاسی می‌کنند. درحالی‌که غایبان این جلسه به مسئله انتخابات اعتراضی ندارند، اما هر کدام از آنها حق یک رأی دارند و غیبت حداقل ٩ عضو از این شورا که ٢٨ عضو دارد، می‌تواند در روند رأی‌گیری تأثیر بگذارد. 
اشرف بروجردی، نماینده ریاست‌جمهوری در شورای فرهنگی اجتماعی زنان، یکی دیگر از غایبان جلسه روز شنبه است. او در پاسخ به این سؤال که علت دعوت‌نکردن از شما در جلسه روز شنبه شورای فرهنگی-اجتماعی زنان چه بود، به «شرق» می‌گوید: «از خودشان بپرسید، مسئله ما هم همین است. باید از خانم خزعلی و خانم روح‌افزا سؤال شود. وقتی خبرگزاری مهر اعلام می‌کند که روز شنبه خانم آیت‌اللهی در این شورا به ریاست انتخاب شده‌اند، چرا خانم خزعلی یا روح‌افزا نمی‌آیند و صحبت نمی‌کنند؟

چرا درباره روند جلسه دیروز صحبت نمی‌شود. نمایندگان دستگاه اجرائی و دستگاه قوه مقننه در جلسه حضور نداشتند. از طرفی احکام ما برای عضویت در شورای فرهنگی- اجتماعی زنان از سوی رئیس‌جمهور صادر و به دستگاه‌های مختلف از جمله شورای فرهنگی‌-اجتماعی ابلاغ شده است، بنابراین باید از این افراد نیز دعوت به عمل می‌آمد. همچنین صحت نتایج انتخابات باید از سوی رئیس‌جمهور توشیح شود، درحالی‌که هنوز این اتفاق نیفتاده ولی آنها نتایج را اعلام کرده‌اند».

سکینه الماسی، نماینده مردم کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «شرق» درباره برگزاری جلسه انتخابات شورای فرهنگی-اجتماعی زنان اظهار کرد: «متأسفانه از برگزاری جلسه انتخابات شورای فرهنگی- اجتماعی زنان بی‌اطلاع بودم و هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی و دعوت به منظور شرکت در این جلسه از سوی مسئولان صورت نگرفت‌؛ برهمین‌اساس تابه‌حال به هیچ‌کدام از جلسات دعوت نشده‌ و تاکنون معارفه‌ای هم صورت نگرفته است. این رفتار توهین به نمایندگان مردم است و نباید عده‌ای خاص برای همه جامعه تصمیم بگیرند؛ بنابراین ما به این انتخابات اعتراض خواهیم کرد و این انتخابات از دیدگاه ما مخدوش است.

ما نمایندگان مردم هستیم و حق رأی ما که در واقع رأی مردم است، باید در این شورا جدی گرفته شود؛ از طرف دیگر افراد دیگری هم در این شورا حضور دارند که صلاحیت کاندیداشدن را داشته‌اند و نباید این حق از آنان گرفته شود که متأسفانه این رفتار نشان می‌دهد عده‌ای خاص برای همه تصمیم‌گیری کرده‌اند».


پیگیری‌های «شرق» برای گفت‌وگو با کبری خزعلی، ریاست شورای فرهنگی -اجتماعی بی‌فایده بود. مطابق گفته‌های افراد حاضر در جلسه روز گذشته، قرار می‌شود که هیچ نهادی خبر انتخابات را فعلا به رسانه‌ها نرساند، اما صبح روز گذشته، خبرگزاری مهر این خبر را در مجله خبری مهرخانه منتشر کرد و بعد از آن نوبت به دیگر خبرگزاری‌ها رسید.

خانم فرشته روح‌افزا، معاون شورای فرهنگی- اجتماعی زنان، در گفت‌وگوی کوتاهی با «شرق» درباره آنچه روز شنبه در انتخابات این شورا اتفاق افتاده، می‌گوید: «ما اجازه گفت‌وگو نداریم. اما هیچ خبری از جانب ما منتشر نشده است. ما هم از طرف خانم خزعلی از مصاحبه منع شده‌ایم و می‌دانم هیچ خبری از جانب ما منتشر نشده و اگر بخواهیم خبری را منتشر کنیم، از طریق روابط عمومی مجاز به انتشار آن هستیم. الان از طرف ما خروجی جلسات منتشر شده، ما این اتفاق را تکذیب می‌کنیم.

از طرف بنده و خانم خزعلی و بقیه همکاران ما تا این لحظه خبری به بیرون داده نشده و درحال‌حاضر روابط‌عمومی شورای فرهنگی- اجتماعی در حال تهیه یک خبر و جوابیه است». روح‌افزا انتشار خبر انتخابات ریاست شورای فرهنگی- اجتماعی را از سوی خزعلی و دیگر افراد تکذیب می‌کند.

ماجرایی که قصه انتخابات پشت درهای بسته را پیچیده‌تر می‌کند. در سال‌های گذشته زنان بیشترین آسیب را از مهندسی فضا و سیاسی‌کردن مسائلشان دیده‌اند. آنهایی که برای رسیدن به حقوق ساده‌شان سال‌هاست دست و پا می‌زنند، چون متهم به فضاسازی سیاسی هستند، هنوز که هنوز است برای شنیدن صدایشان باید منتظر پایان‌گرفتن دعواهای سیاسی باشند و برخلاف انتظار، شورای فرهنگی- اجتماعی هم به این ماجرا دامن زد. انگار قرار نیست سیاست‌زدگی مسائل و مطالبات زنان را رها کند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top