آب ناطق نوري بر آتش تفرقه‌افكنان!

مطهره شفيعي

وکیل ملت: ناطق نوري تكذيب كرد.

تاریخ انتشار: 31شهريور1395|08:09

 آب ناطق نوري بر آتش تفرقه‌افكنان!
| کد خبر: 193974

كمتر سياستمداري است كه نداند شيخ نور ميانه‌اي با حاشيه‌سازي و ورود به موضوعات چالشي ندارد، بلكه ترجيح مي‌دهد بيش از هر موضوعي، آنچه در نظر دارد را در عملكرد خود هويدا كند. عضو جامعه روحانيت مبارز كه دير زماني است در جلسات اين تشكل حضور پيدا نمي‌كند، در زمره بزرگان ميانه رو تعريف مي‌شود كه واهمه‌اي از بيان ديدگاه‌هاي خود به صورت شفاف و علني ندارد و شايد همين ويژگي باشد كه هر از چند گاهي مورد هجمه دلواپسان قرار مي‌گيرد. چندي پيش بود كه برخي رسانه‌ها به نقل از ناطق نوري چنين نوشتند:«كانديداتوري تنهاي روحاني براي انتخابات آينده ريسك است و با نظر بزرگان در يافتن گزينه‌هاي ديگر فعال باشيد.» اين موضوع سبب تعجب شد، چرا كه ناطق نوري نه تنها از سال ۹۲ تا به امروز سخني بر زبان نياورده كه نشان‌دهنده نارضايتي او از عملكرد روحاني باشد، بلكه همواره هر آنچه براي حل مشكلات به ذهنش خطور مي‌كرد و مي‌كند با روحاني در ميان گذاشته و مي‌گذارد. آنچه به نقل از ناطق نوري منتشر شد، چنان با مواضع او فاصله داشت كه حجت‌الاسلام يونسي معاون رئيس‌جمهور در واكنش به اظهارات منتشر شده اظهار داشت:«نمي‌دانم چرا آقاي ناطق‌نوري چنين حرفي زده، بهتر است ايشان در اين باره خودشان توضيح بدهند. من نظري درباره اظهارات آقاي ناطق‌نوري نمي‌دهم و خود ايشان بايد نظر دهند.» يا عبدا... ناصري، فعال سياسي اصلاح‌طلب هم اظهار داشت:«دليل اين صحبت آقاي ناطق نوري را بايد از خود ايشان شنيد، اما قطعا اصلاح‌طلبان نظر واحدي درباره حمايت از نامزدي آقاي روحاني در انتخابات آينده دارند و حتما اصلاح‌طلبان نامزدي غير از آقاي روحاني معرفي نخواهند كرد و آقاي روحاني نيز در انتخابات آينده حضور خواهند يافت.» و بالاخره روز دوشنبه بود كه ناطق نوري شايعه عبور از روحاني را تكذيب كرد.
 روحاني در صحنه خواهد ماند
ناطق نوري درحاشيه جشن بزرگ عيد غدير خم جمعيت هلال احمر عملكرد حسن روحاني در ۳ سال گذشته را موفق دانست و تاكيد كرد: من گزينه‌اي به جز او براي انتخابات سال ۹۶ در ذهنم نيست. وي با اشاره به مباحثي که بعد از ديدار اخيرا جمعي از جبهه اعتدالگرايان با وي مطرح شد و بنا بر روايت‌هاي مطرح شده از سوي افرادي از اين جبهه، ناطق گفته بود كه به جز روحاني به دنبال گزينه ديگري هم باشيد، اظهار داشت: يك جمله‌اي از من نقل شد و تحليل‌هايي به آن خورد و موافق و مخالف درباره آن حرف زدند. اين جعل و ساختگي است و من رسما تكذيب مي‌كنم. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح كرد: يك گروهي پيش من آمدند و بعد از آن جلسه از من نقل شد كه به آنها گفتم به غير از روحاني برويد گزينه‌هاي ديگري را هم دنبال كنيد. اين حرف بي‌ربطي است. اين گروهي كه پيش من آمدند نظر ديگري داشتند. من به آنها گفتم از اينجا كه بيرون مي‌رويد، اين حرفتان را ديگر تكرار نكنيد. به آنها گفتم اگر شما خودتان را طرفدار روحاني مي‌دانيد، بايد از ايشان حمايت كنيد. ناطق تاكيد كرد: من هم به آقاي روحاني نظر موافق دارم، هم دوست من است و هم ايشان را موفق مي‌دانم. ان شاءا... هم در صحنه است و خواهد بود و من گزينه‌ ديگري غير از او براي انتخابات سال ۹۶ در ذهنم نيست. البته او انتقادات دیگری هم داشت که در حوزه روابط بین‌الملل بود. ناطق نوری گفت: اگر امروز در سوریه در حال جنگ هستیم و کمک، هدایت و مشاوره می‌دهیم و بچه‌هایمان آنجا شهید می‌شوند، نگوییم که چرا ما به سوریه برویم و جوانانمان آنجا شهید شوند و چرا پول‌ها را خودمان خرج نکنیم که گرفتار هستیم. او با اشاره به اعتراض برخی نسبت به حضور ایران در سوریه و لبنان گفت: برخی عنوان می‌کنند چرا به لبنان و فلسطین برویم، اما اگر یک مقدار تفکر وجود داشته باشد و آزاد فکر کنیم و بدون تعصب بیندیشیم دلیل آن را می‌فهمیم. ناطق نوری با بیان این که من آدم متعصبی نیستم و آزاد حرف می‌زنم و خسارتش را هم می‌دهم، افزود: انسان باید فکر کند که اگر دزدی نقشه حمله به خانه و نوامیس مان را دارد، آیا باید منتظر بمانیم که او از دیوار خانه بالا برود و در خانه در انتظار دفاع از خود باشیم یا باید تا زمانی که به خانه نرسیده جلو او را بگیریم؟
 هدف اصلي دلواپسان چيست؟
زماني كه خبر كذب عبور ناطق نوري از روحاني منتشر شد، دلواپسان از شادي در پوست خود نمي‌گنجيدند و شادمانه از كاهش حاميان رئيس‌جمهور براي خود داستان‌ها ساختند. قديري ابيانه از فعالان سياسي اصولگرا در همايش «خسارت محض» اظهار داشت: «من شنيدم آقاي ناطق نوري به آقاي روحاني انتقاد كرده و روحاني گفته هم تندروها را مشغول مي‌كنم و هم به جهان نشان مي‌دهم رئيس‌جمهور مستقل است! من اميدي به اصلاح روحاني ندارم و تنها راهي كه داريم اين است كه در سال ۹۶ بر خلاف خواست رئيس سازمان سيا راي دهيم.» همين اظهارات نشان داد كه دلواپسان از انتخابات ۹۶ واهمه دارند و سعي مي‌كنند با القاي رويگرداني ياران روحاني از او در راستاي كاهش آرا بكوشند. اتحاد مثلث‌هاشمي، روحاني و ناطق نوري كابوس هر شب دلواپسان است و مي‌دانند در سال ۹۶ هم بايد سر در گريبان فرو برند تا فضاي اعتدالي كه درسال ۹۲ شكل گرفت، تا سال ۱۴۰۰ در كشور تثبيت شود كه اين به معناي خداحافظي دلواپسان با قدرت است!
 در نهايت...
مدتی است كه جامعه روحانيت مبارز اصرار به حضور‌هاشمي و ناطق نوري در جلسات اين تشكل دارند، بنابراين مي‌توان چنين گمانه زني كرد كه جامعه روحانيت در انتخابات ۹۶ از روحاني حمايت خواهد كرد؛ چراكه اگر چنين نبود، اصرار فراوان براي حضور چند عضو قديمي كه همگي حامي روحاني هستند در جلسات نداشتند. از سويي روحاني هم عضو ارشد جامعه روحانيت است كه فرصت زيادي به سبب حضور در رياست‌جمهوري براي حضور در جلسات اين تشكل ندارد، اما از او هم براي حضور درجلسات دعوت مي‌شود. از هم‌اكنون بايد گزينه مورد حمايت يك بال جامعتين را روحاني دانست.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top